Domov Periférie Recenzia: Razer Huntsman V2

Recenzia: Razer Huntsman V2

Zdielať

Pre používateľov, ktorí majú počítačovú zostavu a hľadajú k nej vhodnú mechanickú klávesnicu, je určite zaujímavým adeptom na kúpu Huntsman V2.

Je to aktualizovaná verzia pôvodnej klávesnice Huntsman a prvý model s frekvenciou pollingu 8000 Hz, ktorá by mala prispieť k lepšej odozve. Má nízku latenciu a lineárne optické spínače, ktoré sú ľahké a citlivé. Oceňujeme kvalitné spracovanie z hliníku, je príjemný na dotyk a dodáva klávesnici pevnosť. Keďže sú klávesy plastové, používateľ nepríde s hliníkovým povrchom často do styku. Poteší magnetická a odnímateľná opierka, ktorá je univerzálna a možno ju použiť aj s inými mechanickými klávesnicami. K dispozícii je celkovo 108 kláves a teda je tu plnohodnotný numerický blok a multimediálne funkcie sú dostupné ako samostatné klávesy.

Hrubší kábel vychádza z ľavej časti, je zakončený jedným USB portom. Testovaný model má anglické rozloženie kláves, čo je typické pre herné mechanické klávesnice, lokalizované layout modely by sme tu hľadali márne. Je tu jednoriadkový ENTER so zvyčajnou veľkosťou ľavého SHIFTu, tiež všetky klávesy sú v zvyčajných veľkostiach. Klávesnica má prispôsobiteľné RGB podsvietenie, vyhradené multimediálne klávesy a multifunkčný potenciometer na ovládanie hlasitosti. Klávesy možno naprogramovať pomocou makier a to priamo z klávesnice pomocou tlačidla Macro, alebo zo softvéru Razer Synapse 3.

Model používa technológiu Chroma, prostredníctvom ktorej možno každému klávesu priradiť podsvietenie, pričom na výber je až 16,8 milióna farieb a množstvo rozmanitých svetelných efektov. Možno tu vytvárať aj vlastné profily. Za nevýhodu však považujeme vnucovanie inštalácie softvéru. Prišlo nám otravné, keď vždy po pripojení klávesnice k počítaču vybehlo okno a výzva na nainštalovanie Synapse. Oceňujeme podporu anti-ghosting, teda možnosť stlačenia viacerých klávesov takmer naraz, poteší aj dlhá životnosť kláves – Razer deklaruje životnosť 80 miliónov stlačení. Pri všetkých činnostiach musíme pochváliť opierku zápästia, ktorú výrobca dodáva. Častokrát sú k dispozícii opierky z tvrdého plastu, koženkové polstrovanie v tomto modeli je plusom, čím výrobca kompenzuje niektoré nevýhody klávesnice.

Razer je výbornou voľbou pre hráčov vďaka nízkej latencii. Lineárne optické spínače a makrá, prispôsobiteľné podsvietenie, dve nastavenia sklonu a pohodlná koženková opierka zápästia hovoria v jej prospech. Hoci je veľmi dobre zostavená, väčšie klávesy majú trochu vôľu a niektoré z nich majú iný zvuk ako menšie klávesy. Z pohľadu kancelárskeho využitia má svoje plusy a je vhodná aj na takúto prácu. Výborne sa na nej píše, má príjemnú koženkovú opierku zápästia a dve nastavenia sklonu. Lineárne optické spínače sú vhodné na písanie a sú veľmi tiché, čo je skvelé pre tichú kanceláriu. Neposkytujú však žiadnu hmatovú spätnú väzbu. Vhodná je aj na programovanie, má prispôsobiteľné RGB podsvietenie a makrá. Žiaľ, nie je vhodná pre pokročilejší multitasking medzi zariadeniami: nemožno ju spárovať s viac zariadeniami naraz, pretože ako káblovú ju nemožno používať bezdrôtovo.

Razer Huntsman V2 je pomerne drahá herná klávesnica, ale ponúka prémiové funkcie, ako sú programovateľné klávesy, ktoré môžu uložiť až dve funkcie, robustné multimediálne klávesy a veľmi dobré spínače, ktoré využijú najmä vášniví hráči. Cena modelu sa pohybuje na úrovni 165 až 250 eur.

Zapožičal: Razer