Domov Periférie Recenzia: Razer Basilisk

Recenzia: Razer Basilisk

Zdielať

Spoločnosť Razer, špecializujúca sa na výrobu počítačových doplnkov určených pre hráčov, má v portfóliu viacero zaujímavých herných myší. My sme dlhodobo testovali model Basilisk.

Myš je spracovaná z matného čierneho plastu a jej konštrukčné riešenie je vhodné pre pravákov. Po bokoch (ľavej a pravej strane) má pogumovanie pre lepší a istejší úchop. Páči sa nám tvar aj ergonómia, ktorá sadne veľmi dobre do ruky. Oceňujeme podsvietené logo na chrbte myši a koliesko, ktoré je tiež podsvietené.  Jej rozmery sú 124×75×43 mm a hmotnosť 107 gramov, dĺžka opletaného USB kábla je 1,8 metra.

Celkovo je k dispozícii osem tlačidiel. Štandardné tri dopĺňajú dve pod kolieskom a dve na ľavej strane. Novinkou je samostatné tlačidlo, ktoré je odnímateľné, dodávané v dvoch veľkostiach a situované na ľavej strane pri bočných tlačidlách. Používatelia, ktorí ho nechcú používať, ho môžu nahradiť záslepkou, ktorá je v balení. Zospodu je tlačidlo na výber profilov, tri klzné podložky a čo je najdôležitejšie, optický 5G senzor s možnosťou nastaviť citlivosť až na 16000 DPI.

Koliesko je počas práce pohodlné, nemožno ho však nakláňať do strán. Oceňujeme však možnosť nastavenia odporu kolieska. Slúži na to malý potenciometer (označený ako Resistance) zo spodnej strany myši. Jeho točením nahor alebo nadol používateľ zvyšuje, alebo znižuje odpor kolieska myši. Pri najmenšom odpore sa koliesko voľne točí (podobne ako pri hyper-fast scrollingu) a naopak pri najväčšom odpore kladie odpor a točí sa iba po jednotlivých krokoch.

Azda každý výrobca herných periférii má aplikáciu na správu či nastavenia – Razer má aplikáciu Synapse. Tá prešla v poslednom čase zmenami a oproti staršej verzii prináša v dizajne a nastavení zmeny na nepoznanie. Aktuálne je nová verzia vo fáze beta 3. Podobne ako pri iných výrobcoch, aj Basilisk funguje bez inštalácie softvéru, avšak používateľ prichádza o možnosti konfigurácie podľa svojich preferencii. Nemilo nás však prekvapila objemná inštalácia – setup má 220 MB.

Tiež je k dispozícii možnosť nastaviť citlivosť (DPI), profily, možnosť programovania všetkých tlačidiel a tiež možnosti nastavenia farieb podsvietenia. Meniť farbu a efekt možno nezávisle od seba na koliesku a logu na chrbte myši. Každé z nich ponúkne možnosť nastavenia efektu, kde sa striedajú dve vybrané farby alebo možno zvoliť striedanie náhodných farieb. My sme počas testovania zvolili striedanie celej palety farieb RGB. Dĺžku svetelného efektu možno nastaviť na krátku, strednú a dlhú.

Podsvietenie však možno aj vypnúť a čo je ešte lepšie – myška umožňuje vypnúť podsvietenie v prípade, ak zhasne monitor. Toto riešenie sa nám páči, ide o praktickú vec. K dispozícii je viacero režimov. Cirkulácia farebného spektra rozsvieti myš postupne vo všetkých farebných spektrách, v režime „dýchanie“ sa nastavená farba alebo spektrum farieb rozsvieti a postupne zhasne. Zaujímavo znie aj názov režimu „reaktívne podsvietenie“, čo znamená, že sa myš rozsvieti pri stlačení tlačidla, pričom bez stlačenia nesvieti.

Synapse je softvér s množstvom nastavení, čo ocení veľa používateľov. Okrem úpravy farieb je tu aj možnosť nastaviť profily a priradiť funkcie ku každému tlačidlu, upraviť akceleráciu, či rýchlosť frekvencie USB a makrá. Myš sa drží veľmi pohodlne, pričom na nižšiu hmotnosť sa rýchlo zvyká. Oceňujeme výborný snímač a 5G senzor, ako aj pletený USB kábel, ktorý je pevný a kvalitný a nezamotáva sa.

Celkovo považujeme testovanú hernú myš Razer Basilisk za zdatného konkurenta k iným herným myšiam. Cena sa pohybuje na úrovni 70 eur. Poteší veľmi dobrým úchopom, kvalitným spracovaním a funkcionalitou. Spolu s myškou prichádza aj vynovený, ale objemný ovládací softvér, ktorý ponúka veľa možností prispôsobenia. Myš testujeme dlhodobo, pričom sa nám páči aj matná čierna povrchová úprava, ktorá nezachytáva nečistoty. Odporúčame.Parametre a špecifikácie:

Rozmery: 124×75×43 mm
Hmotnosť: 107 gramov
Rozhranie: drôtové, USB, dĺžka káblu 1,8 metra
Prevedenie: pre pravákov
Podsvietenie: dvojzónové RGB, nastaviteľné
Technológia: optický 5G
Počet programovateľných tlačidiel: 8 ks
Citlivosť: max. 16000 DPI
Podpora: Windows, Mac OS X, Linux

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Nastaviteľné RGB podsvietenie
+ Dizajn a kvalita prevedenia
+ Nízka hmotnosť, malé rozmery
+ Výborný snímač a 5G senzor
+ Nastaviteľnosť tlačidiel a DPI

Mínusy
– Razer Synapse v beta verzii

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Razer Basilisk, RZ01-02330100-R3G1 poskytuje server Heureka.sk

Zapožičal: Razer

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno