Domov Recenzie Recenzia: Prestigio MultiPad 4 Quantum 9.7

Recenzia: Prestigio MultiPad 4 Quantum 9.7

Zdielať

Prestigio MultiPad 4 Quantum 9.7Prestigio je u nás dobre známa značka a je tu už ako doma. Tentokrát sme mali možnosť vyskúšať ich vyšší model a to Prestigio MultiPad 4 Quantum 9.7, označovaný aj ako PMP5297C_Quad. Papierovo má tablet ideálne parametre na HD video či hranie hier. Realita je však nie je taká ružová ako sa na prvý pohľad zdá a to si ukážeme v recenzii.

 Spracovanie tabletu je výborné. Nič nevŕzga a všetko sedí. Tablet je celohliníkový, plasty sú iba v okolí displeja a v hornej časti kde sú tlačidlá na zvuk a vypínač. Horná hrana obsahuje 3,5 mm audio jack, miniHDMI, miniUSB, slot na SD karty, vstup pre sieťový adaptér a mikrofón. Na zadnej hrane nájdeme ešte veľké decentné logo Prestigio. Rozmery tabletu sú 241,5×185×9,2 mm s hmotnosťou 621gramov. V balení bol USB OTG, univerzálny sieťový adaptér (pre 230 i 110V), USB kábel, kožený obal, chýbal miniHDMI kábel. Chválime hlavne obal, ktorý štandardne Prestigio ku svojim zariadeniam dodáva.

Tablet obsahoval aj miniHDMI port, ten sme nevyskušáli nakoľko sme kábel v balení nenašli. Výrobcovi ale musíme vyktnúť, že hneď pri zapnutí, je HDMI aktívny. Neznalý používateľ ho teda nemusí vedieť vôbec vypnúť, čo spôsobuje zbytočné vybíjanie batérie. Batéria má kapacitu 8000mAh a zabezpečí bežné využitie pár dní. Pri hraní je za 3-4 hodiny vybitá. Prehrávanie hudby a filmov vydrží bez problémov 10 hodín a viac. Samovoľné vybíjanie bolo na úrovni 11-12% za deň. Tablet tak môže byť zapnutý až 10 dní.

Prestigio MultiPad 4 Quantum 9.7

Tablet poháňa štvorjadrový procesor ARM Cortex-A9, taktovaný na 1,6GHz. Okrem toho tu je grafika Mali 400, spolu s dostatočne veľkou operačnou pamäťou – 2 GB. Prečo dostatočne veľká? Pretože tablet si berie hneď po štarte skoro 1 GB pamäte a tak má používateľ k dispozicií iba polovicu. Displej má vysoké 2K rozlíšenie (2048×1536 pixelov), jedná sa o 9,7” IPS panel. Displej musíme vynachváliť, niekde sa stretnete s tým, že sa jedná o kópiu Apple Retina. Treba priznať, že je to trošku prehnané. Nemá totiž tak vysoký jas a svietivosť. Dokonca pri maximálnom zoome, nevidno vôbec žiadny raster. Každopádne starším iPadom sa vyrovná, treba však dodať, že narozdiel od Apple má tablet viditeľnú dotykovú vrstvu vo vypnutom stave (jemné čierne čiary), nie je to nič znepokojivé.

Tablet má internú pamäť vo veľkosti 8GB, reálne pre používateľa je však iba 6,5 GB a z toho okolo 5,8 GB voľných. Jedná sa o typickú NAND Flash, teda nie je to teda úplne SSD disk. Vzhľadom na kapacitu je tu daľší problém. Menšie pamäte sú pomalšie, ak nie pomalé. Pamäť sa dá rozšíriť s pamäťovými kartami microSD. V tablete je operačný systém Android 4.2.2 bez grafickej nadstavby. Pri prvom zapnutí nás uvíta sprievodca, kde je možnosť naištalovať aj aplikácie od Prestigia. Za to výrobcu chválime. Nie sú teda vnucované žiadne predinštalované aplikácie, tie možno doinštalovať aj dodatočne.

Prestigio-multipad-4-quantum-10-1-4

Pohyb v samotnom systéme je dobrý, ale pri náročnejšej práci sa tablet neraz zasekol aj na 5-6 sekúnd. Používanie prehliadačov – Google Chrome a Prehliadač sprevádzali výrazne lagy, dokonca lagoval aj pinch to zoom. Problém sa skoro úplne odstránil nainštalovaním Opery. Prepínanie medzi aplikáciami trvalo najviac 2 sekundy. Displej má krátke spomalenie, okolo 0,2 – 0,3 sekundy. V nastaveniach je možné oneskorenie nastaviť, žiaľ nedá sa vypnúť a možno by to vyriešila custom ROM a kernel.

Tablet sme testovali s niekoľkými náročnými, ale obľúbenými hrami. Ako prvé sme testovali hru Real Racing 3. Nakoľko Android bez rootu neumožnuje spustiť aplikáciu na sledovanie FPS, tak sme FPS museli odhadnúť. RC3 bežalo odhadom priemerne okolo 15 FPS so stropom na 20 FPS. Nakoľko hra v testovanej verzii neumožnuje meniť nastavenie grafiky, je v podstate nehrateľná. Ďalšou hrou, ktorú sme testovali, bol Asphalt 8. Pri nastavení low už grafika vyzerala obstojne, avšak občas hra sekla. Vyššie nastavenie spôsobovalo FPS dropy a častejšie trhanie. Odporúčame preto hrať na najnižších detailoch – very low, prípadne low. Hra vtedy bežala dobre. Hry ako Temple Run 2, či Subway Surf bežali bez problémov.

Prestigio-multipad-4-quantum-10-1-6

Dôvodom prečo hry bežali tak slabo je práve vysoké rozlíšenie v kombinácii s Mali-400 s taktom 400 MHz. Mali-400 totiž nie je konštruovaná na také rozlíšenia. Mali 400 má problém už s Full HD rozlíšením. Slabý výkon potvrdzujú aj benchmarky. Výkon procesora je na úrovni Samsungu SII až SIII, záleží od testu.

Zvukový prejav tabletu je slabý, pri maxime hrá dosť potichu. 3,5mm jack, alebo Bluetooth vo verzii 4.0 tento problém odstráni. MultiPad je vybavený dvomi kamerami s rozlíšením 2 MPx, na lepšie fotenie zabudnite, navyše obe majú výrazny šum. Fotoaparáty sú určené výhradne na videohovory. Tablet podporuje USB OTG, ktorý je pribalený v balení. Tablet sa po pripojení k počítaču správa ako multimediálne zariadenie, nie ako úložný USB priestor. Okrem toho má tablet slabšiu Wi-Fi anténu, jedná sa však o n-kovú verziu. Objavil sa však problém a tablet sa odmietal pripojiť k Wi-Fi s WPA2 šifrovaním. Problém vyriešilo zapnutie hybridného WPA/WPA2 šifrovania v routri. Stratil sa ale komfort, niekde sa teda nemusíte pripojiť.

Prestigio-MultiPad-4-Quantum-cover

MultiPad 4 Quantum 9.7 je ukážka toho, že viac jadier nie je garanciou vyššieho výkonu. Prestigio postavilo veľmi nevývažený tablet. Na jednej strane výborný 9,7” IPS displej s 2K rozlíšením, na druhej slabý grafický procesor, ktorý zvláda len základne veci a základne hranie, keďže je grafická karta na hranie nedostatočná. K takémuto tabletu by sa oveľa viac hodil čipset Snapdragon 600, alebo 800. Procesor zvládne bez problémov vačšinu vecí a jeho výkon je podobný v Samsungu Galaxy SIII. Treba počítať aj so slabšou Wi-Fi anténou a problémami s WPA2. Snáď je tento problém iba lokálny, alebo bude aspoň odstránený. Tablet má tendenciu výrazne spomaľovať hlavne pri inštalovaní nových aplikácií, ale ani bežná práca nie je najlepšia. Určite počítajte s tým, že tablet sa vám kľudne zasekne aj 10-krát za deň a nemusí to byť ani náročná práca. Ak to myslíte s hraním vážne, radšej sa tomuto výrobku vyhnite, budete mierne sklamaný. Ešte aj dotyková vrstva má nastavený input lag. Ak chcete pozerať filmy či seriály, určite nezabudnite na kvalitný zdroj, IPS panel si to zaslúži. Možno bude nutné akurát osekať pomer strán na 16:9.

Parametre a špecifikácie:

Operačný systém: Android 4.2.2 Jelly Bean
Procesor: ARM Cortex-A9, štvorjadrový, 1,6GHz
Grafika: Mali 400, 400MHz
Rozmery: 241,5×185×9,2 mm
Hmotnosť: 621 gramov
Displej: 9,7 palcový LCD IPS multi-dotykový, 2048×1536 pixelov
Fotoaparát: 2 MPx
Predná kamera: 2 MPx
Pamäť: 2 GB RAM + 8 GB ROM + microSD karta (do 32 GB)
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.0, Wi-Fi 802.11 b/g/n 2,4 Ghz, miniHDMI
Ostatné: G-Senzor, 3D akcelerometer
Batéria: 8000 mAh

Hodnotenie: 70%

Plusy
+ 2K rozlíšenie
+ kvalitný IPS displej
+ Dobrá cena
+ Ochranné puzdro
+ USB OTG
+ Príslušenstvo v balení

Mínusy
– Zbytočne rozdelená pamäť
– Časté lagovanie a zasekávanie
– Priemerne výkonný procesor a slabá grafika
– Chýba blesk
– Slabý (zadný) fotoaparát
– Slabý reproduktor

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Prestigio MultiPad 4 Quantum 9.7 PMP5297C poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Prestigio MultiPad 4 Quantum 9.7 Antutu benchmark X IPrestigio MultiPad 4 Quantum 9.7 Antutu benchmark X II
Prestigio MultiPad 4 Quantum 9.7 Antutu benchmark IPrestigio MultiPad 4 Quantum 9.7 Antutu benchmark II
Prestigio MultiPad 4 Quantum 9.7 Nena mark II
Prestigio MultiPad 4 Quantum 9.7 Nena mark I
Prestigio MultiPad 4 Quantum 9.7 CPU PrimePrestigio MultiPad 4 Quantum 9.7 Vellamo I
Prestigio MultiPad 4 Quantum 9.7 CF bench IIPrestigio MultiPad 4 Quantum 9.7 Vellamo I 3D Mark I
Prestigio MultiPad 4 Quantum 9.7 Vellamo I 3D Mark III
Zapožičal: Prestigio

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno