Domov Periférie Recenzia: Philips 288P6LJEB

Recenzia: Philips 288P6LJEB

Zdielať

Holandská spoločnosť Philips je známa vo viacerých segmentoch elektroniky, ktorú vyrába od roku 1891. Jedna z oblastí sú aj monitory, kde sa čoraz viac do popredia dostáva rozlíšenie Ultra HD, označované ako 4K. Čo všetko ponúka prvý monitor so 4K rozlíšením od Philips?

Philips 288P6LJEB 01

Monitor s 28“ uhlopriečkou ponúkne veľmi jemné Ultra HD rozlíšenie (tj. 3840×2160 pixelov) avšak s TN panelom a WLED podsvietením. Pozorovacie uhly dosahujú 170° horizontálne a 160° vertikálne, čo je slabý priemer. Jas displeja výrobca udáva na 300 cd/m². Konektivitu tvorí DisplayPort 1.2, HDMI s funkciou MHL, DVI a VGA konektor spolu s 2× USB 3.0 a 2× USB 2.0 portami.

Philips 288P6LJEB 02

K dispozícii je aj MultiView pre zobrazenie obrazu z dvoch rôznych zdrojov alebo PiP či PbP funkcie. Poteší základňa Smart ErgoBase, ktorá umožňuje nastaviť monitor do najvhodnejšej pracovnej pozície a nechýba ani funkcia PIVOT pre otočenie na výšku. Oceňujeme pevný masívny stojan, ktorý dodáva monitoru stabilitu. Cena sa pohybuje okolo 400 eur, obháji funkciami monitor s veľkou uhlopriečkou a extrémnym rozlíšením túto cenu?

Philips 288P6LJEB 03

Panel s takýmto rozlíšením, pri ktorom zobrazí štyrikrát viac detailov ako pri dnes bežnom Full HD, môže lákať najmä náročných používateľov, hráčov, grafikov, alebo ľudí zameraných na multimédiá. Monitor je uchytený buď na podstavci alebo je možné ho umiestniť aj na držiak štandardu VESA. Veľká uhlopriečka vyžaduje široké pozorovacie uhly, čo vnímame ako jeden z hlavných problémov monitoru s TN panelom. Nedosahuje totiž zďaleka také pozorovacie uhly ako IPS panel.

Philips 288P6LJEB 04

Ďalší problém TN panelu, ktorý vnímame, je kontrast farieb. Voči štandardnému IPS panelu nemá tak verné farby a v tomto nesplnil celkom naše očakávania. Pre úplnosť dodávame, že už dlhoročne používame IPS panel a vnímame ho ako štandard dnešnej doby. TN panel je však zrejme parameter, kde sa snažil výrobca ušetriť, aby dosiahol priaznivejšiu cenu. Monitor tiež získal energetické certifikáty EnergyStar 6.0, EPEAT Gold alebo TCO Edge.

Philips 288P6LJEB 05

Oceňujeme prítomnosť podpory MHL cez HDMI, vďaka čomu možno prenášať obraz s vysokým rozlíšením aj z mobilných zariadení. Fotografie a videá z dovolenky, alebo zážitky z ciest tak možno prezentovať priateľom a známym na veľkej obrazovke a zároveň pritom nabíjať mobilné zariadenie. Vďaka rýchlej odozve – len 1 ms – je tak vhodný aj pri hraní hier z mobilných zariadení alebo priamo z počítača. Používatelia však môžu oceniť rýchlu odozvu aj pri sledovaní športových prenosov.

Philips 288P6LJEB 06

Za zaujímavú funkciu považujeme MultiView, ktorá umožňuje pripojiť a zobraziť dva obrazy naraz z dvoch zariadení. Na jednej polovici tak možno zobrazovať dáta z pripojeného notebooku a na druhej dáta z domáceho počítača. Podobnou, ale o niečo odlišnou funkciou je PiP (Picture in Picture), teda zobrazenie jedného obrazu na celej ploche a malého náhľadu druhého obrazu, pričom v menu monitora možno vybrať tri veľkosti náhľadu. Obe tieto šikovné funkcie nájdu uplatnenie pri veľkom monitore s vysokým rozlíšením.

Philips 288P6LJEB OSD 01Philips 288P6LJEB OSD 02Philips 288P6LJEB OSD 03

Kliknutím na obrázok zobrazíte plný náhľad

Vďaka podstavcu SmartErgoBase možno nastaviť výšku, uhol otočenia, sklopenie a rotáciu monitora. Používatelia si môžu nastaviť zariadenie presne tak, aby bola práca pohodlná a aby dosiahli čo najlepší dopad farieb a minimalizovali slabé pozorovacie uhly TN panelu. Do monitora sa výrobcovi podarilo umiestniť aj stereo reproduktory, ktoré sú dostačujúce pre základné potreby, spolu s dvojicou audio konektorov (zatiaľ čo prvý slúži na vstup zvukového signálu, druhý na výstup pre externé audio).

Philips 288P6LJEB 07

Azda poslednou otázkou je, či aj nároční používatelia reálne využijú jemné Ultra HD rozlíšenie. Sledovať 4K videá na monitore znamená nový zážitok, pri ktorom možno objavíte doteraz nepoznané detaily. Dnes bežne používané Full HD rozlíšenie na 4K monitore vyzerá veľmi dobre, dá sa naň pozerať; ak však siahneme po nižšom – HD rozlíšení, na 4K monitore vyzerá kockovo a rozmazane (možno podobne ako 360p na Full HD monitore).

Philips 288P6LJEB 08

A ako je na tom pracovná plocha a prostredie Microsoft Windows? Monitor sme mali pripojený na redakčnej PC zostave cez kábel DisplayPort 1.2, avšak nami používaná grafická karta Sapphire Vapor-X R7 250X OC, ktorá podporuje aj DP 1.2 nedokázala spracovávať obraz pri 60 Hz a museli sme stiahnuť frekvenciu na 30 Hz. Písmo je na 4K rozlíšení jemné, rovnako ako aj jednotlivé prvky, avšak v priebehu dvoch týždňov sme si na jemne zobrazené prvky zvykli. To, čo nám však aj po mesiaci používania robilo problém, sú všeobecne známe nedostatky TN panelu, ktorý nedosahuje kvality IPS panelu.

Philips 288P6LJEB 09

Prejsť na Ultra HD rozlíšenie alebo ešte nie? Podľa nás za určitých okolností áno. Veľmi jemné rozlíšenie je vhodné pre náročných používateľov a za veľký prínos tiež považujeme fakt, že pri 100% zobrazení strán vo Worde vidí používateľ naraz až tri strany vedľa seba. MultiView a PiP sú tiež funkcie, ktoré umožňujú lepšie využitie 4K monitora. Všetkým potenciálnym záujemcom však odporúčame, aby si vopred overili, či ich grafická karta má podporu pre DisplayPort 1.2 a či je schopná reprodukcie 60 Hz pri 4K rozlíšení.

Philips 288P6LJEB 10

Pri výbere odporúčame zamerať sa najmä na panel. Z našich skúseností (pokiaľ nie je záujemca vyslovene hráč, ktorý potrebuje rýchlu odozvu akú ponúka TN panel) určite odporúčame siahnuť po IPS paneloch, ktoré sú drahšie. Vo vysokom rozlíšení vidíme potenciál najmä do budúcna, keď bude k dispozícii oveľa viac obsahu ako je teraz. A pre koho Ultra HD neodporúčame? Používateľom, ktorí majú problém so zobrazením jemných prvkov, cenovo zameraným a nenáročným používateľom, ktorí by výhody Ultra HD rozlíšenia nevyužili.


Parametre a špecifikácie:

Displej: 28“ TN LCD panel s W-LED podsvietením
Rozlíšenie: 3840×2160 pixelov, 60 Hz
Formát obrazu: 16:9
Jas: 350 cd/m²
Doba odozvy: 1 ms
Pozorovacie uhly: 170°/160°
Náklon: -5 ~ 20°
Rozhranie: 1× HDMI, 1× DisplayPort, 1× DVI, 1× VGA, 1× audio vstup, 1× audio výstup; 2× USB 3.0, 2× USB 2.0
Spotreba: 50,5 W (maximálna), 41 W (typická), 0,5W (stand by)
Reproduktory: 2× 3 W (stereo)
Veľkosť bodu: 0,16×0,16 mm
Kontrast: 50 000 000:1 (dynamický), 1 000:1 (statický)
Rozmery: 659×573×273 mm (max. výška); 659×395×49 mm bez stojanu
Hmotnosť: 8,04 kg celkovo; 5,24 kg bez stojanu
Ostatné: masívny podstavec SmartErgoBase, možnosť upevnenia na stenu VESA, Funkcie MultiView a PiP

Hodnotenie: 80%

Plusy
+ Veľmi jemné rozlíšenie
+ Stabilný masívny stojan
+ Podpora MHL cez HDMI
+ Široká konektivita monitora
+ Funkcia MultiView, PiP
+ Rýchla odozva (1 ms)

Mínusy
– Farebné podanie TN panelu
– Slabé pozorovacie uhly

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Philips 288P6LJEB poskytuje server Heureka.sk

Zapožičal: Philips