Domov Periférie Recenzia: Patriot Supersonic Rage Prime 1TB

Recenzia: Patriot Supersonic Rage Prime 1TB

Zdielať

Vo svete počítačov je množstvo rôznych periférii a azda každá spoločnosť sa chce niečím odlíšiť. Patriot však nemá v portfóliu len disky a pamäte, ale aj USB kľúč, ktorý v sebe integruje SSD. Čo to všetko znamená a v čom je prínos tohto riešenia?

USB kľúč je pamäťové médium, ktoré v sebe integruje flash pamäť a rozhranie USB. Tieto zariadenia sú každodennou súčasťou pri prenose dát. Prirodzene sa pritom očakáva, že budú jednotlivé rýchlosti prenosov postupne narastať. Problém dnešnej doby však je, že aj napriek prítomnosti USB 3.0 portov, sú USB kľúče stále pomerne pomalé a dosahujú rýchlosti okolo 100-150 MB/s, tie lepšie okolo 200 MB/s. Riešenie od spoločnosti Patriot v kľúči integruje SSD, čo znamená, že po pripojení používateľ reálne dosahuje rýchlosti dnešných SSD, resp. vyššie prenosové rýchlosti ako SATA III SSD. Výrobca deklaruje rýchlosť 600 MB/s pri čítaní, rýchlosť pre zápis neuvádza. Poďme sa pozrieť, aká je realita.

Spracovanie USB kľúča je z bieleho plastu s červenými nápismi „Patriot“ a „Supersonic Rage Prime 1TB“. Má veľmi malé rozmery 53×21×10 mm (D׊×V) a jeho hmotnosť je len 9 gramov. V predaji je v trocha kapacitách – 250GB, 500GB a nami testovanej 1TB. Priemerná cena nami testovanej verzie sa pohybuje na úrovni 180 eur, čo je viac ako by sme očakávali. Výrobca naň ponúka päťročnú záruku. Prekvapením je použitie USB portu – viac by sme privítali USB-C, hoci používa USB 3.2 Gen 2. Hneď po pripojení do počítača je k dispozícii použiteľná kapacita 931GB. Z výroby je disk formátovaný na exFAT pre kompatibilitu so systémami Windows a MacOS.

Na test kľúča, pripojeného do USB 3.2 portu, sme použili redakčný notebook Acer a zároveň pasívny mini počítač. Zaujímalo nás, aké hodnoty dosiahneme v praxi. Rýchlosť čítania bola pri viacnásobných meraniach na úrovni 612 MB/s a zápis medzi 529 – 531 MB/s. To považujeme za fantastický výsledok vzhľadom k tomu, o aký malý USB kľúč ide. Rage Prime je naozaj dobre skonštruovaný, čo zabezpečujú osvedčené komponenty s radičom Phison PS2251-17, ktorý je typicky určený pre prenosné SSD. Vďaka tomu v našom testovaní prekonal deklarovaných 600 MB/s pri zápise. Na druhej strane, cena USB kľúča je rovnako ako cena externého SSD dosť vysoká, ale to je daň za malé a kompaktné rozmery. Oceňujeme kvalitné (hoci plastové) konštrukčné spracovanie. Počas testovania sme neobjavili slabiny USB-čka, rýchlosti sú vynikajúce a azda jediné, čo možno USB kľúču Patriot Supersonic Rage Prime 1TB vytknúť, je vyššia cena. Ak hľadáte rýchly USB kľúč s veľkou kapacitou, určite odporúčame.

Vďaka funkčnosti v kompaktnom šasi udeľuje redakcia DigitalPortal.sk produktu Patriot Supersonic Rage Prime 1TB ocenenie Extrémna rýchlosť

Zapožičal: Patriot