Domov Počítače Recenzia: Patriot P400 1TB

Recenzia: Patriot P400 1TB

Zdielať

Otestovali sme NVMe M.2 SSD, vhodný pre počítače a notebooky, ktorým možno nahradiť malé a pomalé disky.

Disk sa predáva v trochu nepraktickom blistrovom balení, ktoré sa nedá otvoriť bez toho, aby sa zničil obal (to môže predstavovať problém pri vrátení v prípade nákupu online). Samotný disk vyzerá naozaj dobre, pretože výrobca sa rozhodol pre čierny laminát, ako aj tenký grafénový chladič, ktorý je zodpovedný za rozptyl tepla. Na pohľad sa nelíši od väčšiny ostatných SSD, má rovnaké rozmery aj hmotnosť. Používatelia, ktorí majú v počítačoch alebo notebookoch slot pre NVMe, disk bez problémov nainštalujú. Teplota disku je počas záťaže pomerne vysoká. V nečinnosti je to približne 45-55 °C. Počas záťaže teplota prekračuje 70 °C, preto odporúčame dobré prúdenie vzduchu v skrinke alebo použitie prídavného chladiča, ak je ním základná doska vybavená. Toto odporúčame najmä z dôvodov, aby nedošlo k „škrteniu“ (a teda znižovaniu) výkonu disku – rýchlosti čítania a zápisu.

Disk podporuje zbernicu PCIe 4.0 x4 a jeho maximálna priepustnosť je 5000 MB/s. V testoch sme mohli vidieť o niečo vyššiu šírku pásma, ale v porovnaní s rýchlejšími diskami Patriot nedokáže prekročiť 7000 MB/s. Maximálna sekvenčná priepustnosť nie je vždy najdôležitejšia, pretože väčšina operácií pri bežnej práci je náhodná. Práve v tejto oblasti si testovaný SSD vedie prekvapivo dobre, ak vezmeme do úvahy, že ide o nižšiu sériu SSD. Pri teste ATTO Disk Benchmark dosahuje disk rýchlosť čítania 4710 MB/s a zápisu 4550 MB/s. V teste CrystalDiskMark disk dosiahol 5035 MB/s pri sekvenčnom čítaní a 4810 MB/s pri jeho zápise. Konštatujeme, že výsledky sú veľmi dobré vzhľadom na to, že P400 nie je SSD najvyššej série. Stále poskytuje vynikajúci výkon na prácu alebo hranie hier.

Patriot P400 je veľmi zaujímavý SSD. Nie je to najrýchlejší disk, ale výborne si vedie tam, kde je to najdôležitejšie, teda pri náhodných operáciách, ktoré najviac ovplyvňujú našu každodennú prácu. Používatelia, ktorí chcú rýchly disk, ale nepotrebujú najvyššiu sekvenčnú priepustnosť, môžu siahnuť po testovanom disku, bude pre nich vhodnou voľbou. Cena za disk na úrovni cca 140 eur je vzhľadom ku kapacite a funkciám prijateľná. Výrobca naň poskytuje záruku tri roky, čo nie je veľa, nakoľko mnohí konkurenti ponúknu aj viac. Nevýhodou disku je vysoká teplota, ktorú treba efektívne chladiť, čo môže byť problém pri notebookoch, ale tiež aj nízke hodnoty TBW. Disk dosahuje veľmi dobré výsledky pri najnáročnejších úlohách, ponúka veľkú vyrovnávaciu pamäť SLC a tiež stabilné prenosové rýchlosti, ktoré sú na rovnakej úrovni aj pri 80% naplnenosti kapacity disku.

Zapožičal: Patriot