Domov Novinky Google sa odvolal voči 2,4 mld pokute od EÚ

Google sa odvolal voči 2,4 mld pokute od EÚ

Zdielať

Google sa odvolal proti pokute vo výške 2,4 miliardy eur za nakupovanie na najvyššom súde EÚ.

Prípad sa týka nákupnej služby spoločnosti Google a je jedným z troch prípadov proti tomuto gigantovi, ktoré v súčasnosti prechádzajú zdĺhavým odvolacím systémom EÚ. Spoločnosť sa vo štvrtok odvolala proti rozhodnutiu súdu EÚ, ktorý potvrdil pokutu vo výške 2,4 miliardy eur, ktorú jej blok udelil za zneužívanie dominantného postavenia vo vyhľadávači. Technologický gigant uviedol, že sa obráti na Európsky súdny dvor, najvyšší súd EÚ, po tom, ako Všeobecný súd v novembri potvrdil rozhodnutie Európskej komisie z roku 2017. V tom čase išlo o najvyššiu pokutu v histórii Európskej únie. Neskôr ju však prekonala pokuta vo výške 4,3 miliardy eur voči Googlu za jej operačný systém pre smartfóny Android.

„Po dôkladnom zvážení sme sa rozhodli odvolať proti rozhodnutiu Všeobecného súdu, pretože sa domnievame, že existujú oblasti, ktoré si vyžadujú právne objasnenie zo strany Súdneho dvora Európskej únie,“ uvádza sa v krátkom vyhlásení spoločnosti. Prípad sa sústreďuje na nákupnú službu a je jedným z troch prípadov proti gigantovi v oblasti vyhľadávačov, ktoré v súčasnosti prechádzajú zdĺhavým odvolacím systémom EÚ. Nové odvolanie by mohlo trvať až dva roky, kým sa dosiahne výsledok, čím sa prípad predĺži na viac ako desať rokov od začatia vyšetrovania Komisiou v roku 2010. Potvrdenie súdu v prípade Google Shopping bolo víťazstvom pre Margrethe Vestagerovú, najvyššiu predstaviteľku EÚ v oblasti ochrany hospodárskej súťaže, ktorá vstúpila na scénu v Bruseli tým, že zrušila zmierlivejší prístup svojho predchodcu k americkému internetovému gigantovi.

Vestagerová prehrala na tom istom súde v inom významnom prípade, Apple a Írsko, v ktorom jej tímy nariadili výrobcovi iPhonov, aby írskym daňovým poplatníkom vrátil 13 miliárd eur plus úroky. EÚ sa proti tomuto rozsudku odvolala. Pokuta pre Google prišla po siedmich rokoch vyšetrovania, ktoré sa začalo na základe sťažností iných služieb na porovnávanie cien, ktoré zaznamenali prudký pokles návštevnosti voči službe Google Shopping.

Zdroj

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno