Domov Recenzie Recenzia: Onda V80 Plus

Recenzia: Onda V80 Plus

Zdielať

Čínske spoločnosti sú aj u nás postupne čoraz populárnejšie, čo je dané najmä cenou ich produktov. Onda má viacero tabletov, pričom jeden z nich – V80 Plus – sme otestovali.

Konštrukciu tvorí kombinácia plastu a hliníka. Zatiaľ čo zadná strana má hliníkové vyhotovenie zlatej farby, predná strana je plastová v bielej farbe. Na zadnej strane je iba fotoaparát a nápis Onda, vľavo je umiestnený slot na microSD karty a to najviac do kapacity 128GB. Vypínač a dvojtlačidlo na reguláciu hlasitosti sú už tradične na pravej strane. Na hornej strane je mriežka reproduktora, microUSB konektor a 3,5 mm audio jack konektor.

Na prednej strane je k dispozícii predný fotoaparát a informačná LED dióda. Pokiaľ ide o okraje, tie sú dosť široké na dnešnú dobu: pod displejom má rám 17 mm, nad ním 19 mm a po oboch stranách 6,5 mm. Tablet ponúka 8“ Full HD displej s pomerom strán 16:10 (teda 1920×1200 px), pričom ide o IPS panel. Oceňujeme maximálny jas, avšak na priamom slnku je to horšie. Pokiaľ ide o minimálny jas, ten je aj v najnižšom bode dosť vysoký, takže počas noci alebo večer v tme svieti výrazne do očí. Podpora pre aktiváciu modrého filtra absentuje.

Hardvérový základ tvorí štvorjadrový procesor Intel Cherry Trail x5-Z8350, taktovaný na 1,44 GHz, pričom v prípade potreby sa vie pretaktovať vďaka funkcii TurboBoost na 1,92 GHz. Dopĺňa ho operačná pamäť 2GB a integrovaná grafika Intel HD Graphic. Vnútorná pamäť má kapacitu 32GB (dostupných 25GB pre používateľa) s možnosťou rozšírenia pomocou pamäťových kariet. Prekvapením je prítomnosť starej verzie operačného systému – Android 5.1 Lollipop. Výrobca neponúka ani aktualizáciu na novšiu verziu a je otázne, či sa tak stane vôbec v budúcnosti.

Plynulosť systému je na prijateľnej úrovni vzhľadom k cene zariadenia. V internetovom obchode gearbest, ktorý nám ho poskytol na recenziu, sa tablet predáva za 80 eur. Počas dvojtýždňového používania sme však zažili aj tri samovoľné reštarty zariadenia, čo nás vôbec nepotešilo. Tablet má tiež dva fotoaparáty – predný 2 MPx, vhodný na selfie a  zadný 2 MPx na snímky. Fotoaparáty nás však kvalitou neohúrili a podľa nás sú určené len na príležitostné núdzové snímky.

Reprodukcia zvuku je na priemernej úrovni, prítomný je mono reproduktor. Milovníkov hudby však poteší audio výstup, kam možno pripojiť externé audio. Onda V80 Plus má kapacitu integrovanej batérie 4200 mAh, čím má zabezpečiť dostatočne dlhú výdrž. Aká je však realita? Pri bežnom používaní sme dosiahli výdrž na úrovni štyroch hodín. Prekvapením tiež je, že v balení sme našli len prepájací microUSB-USB kábel, pričom nabíjačka nie je súčasť balenia.

Onda V80 Plus chce osloviť najmä zákazníkov, ktorí sa zameriavajú na cenu. Určený je tiež pre nenáročných používateľov. Cena je nastavená celkom rozumne, hoci 80 eur je dosť za čínsky tablet. Tablet ponúka pekný displej, aj dostatočne pevnú konštrukciu. Ak hľadáte cenovo dostupný tablet a nepotrebujete hrať hry, alebo používať fotoaparát na fotografovanie, môže byť testovaný model zaujímavou voľbou. Pri kúpe ako darček pred Vianocami však treba počítať aj s dlhšou dobou dodania pri doprave z Číny, príp. aj čakaním na colnom úrade.

Parametre a špecifikácie:

Chipset: Intel Cherry Trail x5-Z8350
Procesor: štvoradrový, 1,44 – 1,92 GHz
Grafika: Intel HD Graphic
Pamäť: 2GB RAM + 32GB ROM + microSD karta (do 128GB)
Operačný systém: Android 5.1 Lollipop
Displej: 8“, IPS, 1920×1200 px, pomer strán 16:10
Fotoaparát: zadný – 2 MPx, predný – 2 MPx
Rozmery: 215×125×8,5 mm
Hmotnosť: 306 gramov
Batéria: Li-Pol, 4200 mAh
Frekvencie: nemá
LTE pásma: nemá
Globálny prenos dát: nemá
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.0, microUSB, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n)
Formát SIM: nemá
Ostatné: GPS, akcelerometer

Hodnotenie: 75%

Plusy
+ Full HD displej s IPS
+ Zadná strana z kovu
+ Prijateľná cena (80€)

Mínusy
– Veľké rámiky okolo displeja
– Slabší hardvérový výkon
– Zastaraný Android Lollipop

Výsledky benchmarkových testov:

Zapožičal: Gearbest