Na slovenskom trhu sa v poslednom čase objavuje čoraz viac produktov spätých s vodným chladením. Výhodou tohto systému je oveľa efektívnejšie chladenie. NZXT je americký výrobca počítačových komponentov a my sme sa pozreli na chladenie s dvomi 140 mm ventilátormi. Ako obstojí v teste?
Vodné chladenie sa najčastejšie používa na chladenie procesorov a tu teória hovorí o tom, že ochladí procesor oproti bežnému vzdušnému chladeniu minimálne o 10 °C viac, táto hodnota však závisí od konkrétneho typu vodného chladenia. Vodné chladenie možno tiež použiť aj na ďalšie komponenty, ako je grafická karta, avšak s každým pridaným chladeným prvkom sa účinnosť znižuje. Možnosť vyskladať si vodné chladenie takto po blokoch a chladiť nielen procesor, ale aj grafiku ponúkajú modulárne vodné chladenia, tie sú však často zložité na montáž.
Nami testované vodné chladenie – NZXT Kraken X61 – spadá do kategórie all-in-one (ďalej ako AiO) a teda ako už z názvu vyplýva, ide o chladenie všetko v jednom. Toto riešenie má svoje výrazné výhody a zároveň aj akú-takú nevýhodu. Za veľkú výhodu považujeme ľahkú inštaláciu do počítačovej skrine. Stačí rozbaliť produkt, pričom z výroby nájde používateľ takmer celý produkt zložený dokopy a stačí ho iba namontovať do skrine a priskrutkovať ventilátory.
Vodné chladenie sa skladá z viacerých blokov. Jednou zo súčastí je pumpa, ktorá je v časti, ktorá sa pripevní zvyčajne štyrmi skrutkami na základnú dosku a spojí sa tiež teplovodivou pastou k procesoru. Z pumpy smerujú dve hadičky do radiátora. To je tá časť, ku ktorej sa namontujú skrutkami ventilátory. Tie sú osadené pod radiátorom, aby bol dosiahnutý správny tzv. „airflow“.
Princíp vodného chladenia je potom veľmi jednoduchý. Zatiaľ čo procesor produkuje teplo, zahrieva tým kvapalinu v pumpe, ktorá toto teplo jednou hadičkou odvádza do radiátora (radiátor je veľký kovový/hliníkový pasív), na ktorý sú pripevnené ventilátory a tie vďaka otáčaniu túto vodu ochladzujú. Následne putuje ochladená voda druhou hadičkou späť do pumpy, ktorá ochladzuje kvapalinu v pumpe a tá vďaka tomu chladí hrejúci sa procesor.
Existuje viac druhov chladení – podľa veľkosti a účinnosti tu môžu byť tri 120 mm ventilátory (ako má napr. Fractal Design Kelvin S36, ktorý používame v redakčnom počítači Intel), alebo tiež dva 140 mm ventilátory, ktoré obsahuje testovaný NZXT Kraken X6. Ten používame v novo postavenej počítačovej zostave na platforme AMD APU. K dispozícii je aj riešenie s jedným 120 mm, alebo jedným 140 mm ventilátorom, prípadne môžu byť dva 120 mm ventilátory.
Fajn, takže princíp ako funguje AiO vodné chladenie už máme jasný. V čom je však nevýhoda tohto druhu chladenia? Voči modulárnemu vodnému chladeniu nemožno do obvodu pridať ďalšie hadice a pridať do chladenia „vodníka“ grafiku. Je to však zlé? Keďže všetky grafické karty majú už z výroby často viac než dostatočné chladenie, tak tento parameter nie je až tak zaujímavý a v princípe pre drvivú väčšinu používateľ je zanedbateľný – v prospech AiO hrá výrazne jednoduchšia inštalácia.
A prečo by mal používateľ uprednostniť vodné chladenie pred vzdušným? Hlavným rozdielom sú rozmery. Predstavme si, že na procesor sa pastou prilepí a zaskrutkuje štyrmi skrutkami vzdušný chladič. Keďže ten nemá žiadne hadice a potrebuje byť ochladzovaný, tak má veľké pasívne rebrá a heat-pipe, na ktorom sú jeden až dva ventilátory. Používateľ vďaka tomu musí často siahať na nízkoprofilové operačné pamäte a aj pri pohľade cez priehľadnú bočnicu vidieť „veľkú ozrutu“.
NZXT Kraken X61 je počin z dielne amerického výrobcu, ide o AiO vodné chladenie, ktoré používa dva 140 mm ventilátory na radiátore. Jeho balenie obsahuje okrem manuálov aj dva ventilátory s PWM ovládaním, radiátor s rúrkami vyvedenými k pumpe na CPU a nevyhnutné príslušenstvo, ktoré je nutné na inštaláciu chladenia na základnú dosku a do počítača. Nami testovaný model je na trhu už dlhšie a podľa slov výrobcu má prísť čoskoro vylepšený model X62 (rovnako má byť postavený na 2× 140 mm ventilátoroch).
Radiátor má pomerne veľké rozmery – 280×140×27 mm. Na ten sa uchytávajú dva ventilátory s priemerom 140 mm, čo môže byť pre niektorých používateľov nezvyk (keďže sa často používajú dva 120 mm ventilátory). Za tento krok však výrobcu chválime, keďže je chladenie aj pri rovnakej účinnosti tichšie. Väčšie lopatky totiž idú na nižších otáčkach a pritom generujú rovnako veľa chladného vzduchu ako menšie, ktoré sa musia točiť rýchlejšie.
Inštalácia chladenia do skrine prebieha bez problémov. X61-tku testujeme v zostave spolu s počítačovou skriňou NZXT H440 Special Edition (ktorá je ladená do zelena a pri navrhovaní spolupracovala spoločnosť s Razerom). Tu vidíme jedinú nevýhodu – skriňa je pomerne tesná a v prípade vkladania chladenia, alebo väčšej grafiky sa musí používateľ pasovať s miestom v skrinke a treba počítať s tesným priestorom a minimálnym miestom na rezervu. Za nevýhodu považujeme nechránené hadice.
Aplikácia NZXT CAM, ktorá slúži na monitorovanie počítača a na konfiguráciu vodného chladenia
Radiátor možno uchytiť na prednej alebo hornej strane počítača, pričom inštalácia radiátora aj hlavy k procesoru je naozaj veľmi jednoduchá. Mechanizmus upevnenia pomocou už naskrutkovaných skrutiek je používateľsky prijateľný. Pred nákupom však odporúčame si overiť, či je chladič kompatibilný naozaj so základnou doskou. Tu výrobcu veľmi nepochválime za pribalený návod, ktorý je „len do počtu“. Je tu síce návod ako zrealizovať inštaláciu pre Intel procesory, v prípade AMD platformy nás výrobca odkazuje na webové stránky.
Aplikácia NZXT CAM, ktorá slúži na monitorovanie počítača a na konfiguráciu vodného chladenia
Čím je však Kraken na trhu jedinečný? Väčšina vodných chladení nemá softvér na riadenie. Chladič sa totiž chváli RGB podsvietením, ktoré je práve v softvéri NZXT CAM nastaviteľné. Aplikácia používateľovi umožní prepínanie preddefinovaných módov chladenia (Silent / Performance) a zároveň umožňuje aj vytvorenie vlastného módu. Používateľ môže zadefinovať konfigurácie, pri akých teplotách procesoru sa nastaví výkon ventilátora na radiátore a tiež otáčky pumpy.
Aplikácia NZXT CAM, ktorá slúži na monitorovanie počítača a na konfiguráciu vodného chladenia
Softvér neustále monitoruje základné informácie o využití prostriedkov počítača, ich teplotách a čo sa určite bude hodiť je zaznamenávanie histórie teplôt. V prípade hraní hier aj spätné zaznamenávanie FPS. Chladenie testujeme v našej redakčnej zostave, ktorej predstavenie pripravujeme už čoskoro. Základ tvorí procesor AMD A8-7670K (Godavari), ktorý je osadený na základnej doske Gigabyte G1.Sniper A88X.
Aplikácia NZXT CAM, ktorá slúži na monitorovanie počítača a na konfiguráciu vodného chladenia
K dispozícii je operačná pamäť Klevv Genuine 16GB DDR3 1600 MHz, SSD úložisko OCZ ARC100 240GB spolu s pevným diskom Western Digital Blue 1TB, grafickou kartou ASUS STRIX GTX970 DC2OC-4GD5. Celé toto napája použitý Fortron Hydro G 750W a operačný systém Microsoft Windows 10 Pro 64-bit SK OEM.
Aplikácia NZXT CAM, ktorá slúži na monitorovanie počítača a na konfiguráciu vodného chladenia
Zatiaľ čo použitý vzdušný chladič išiel na plné otáčky, AMD „kúrilo“ a jeho teplota sa pohybovala okolo 77-79 °C. S vodným chladením NZXT Kraken X61 sme pri Silent móde preddefinovanom výrobcom dosahovali teploty okolo 67-69 °C. Performance mód bol o niečo lepší a na tomto AMD procesore sme dosahovali teploty okolo 58-60 °C. Vzhľadom k tomu, že ide o vodné chladenie, nie sú teploty procesora nízke – tu však v neprospech hrá platforma AMD, ktoré sa zahrieva výraznejšie viac ako porovnateľné procesory Intel.
Aplikácia NZXT CAM, ktorá slúži na monitorovanie počítača a na konfiguráciu vodného chladenia
Vodné chladenie, či už ide o AiO alebo modulárne, má veľa výhod oproti vzdušnému a príde vhod pre náročných používateľov, ktorí radi skúšajú nové veci a tiež aj pre tých, ktorí v svojich zostavách používajú výkonné procesory, ale aj tie, ktoré majú vyššie vyžarované teplo. Pri meraní teplôt procesora tiež treba dbať na to, ktorou aplikáciou meria používateľ tieto hodnoty. Nám sa osvedčil softvér od výrobcu NZXT CAM, ktorý okrem nastavení vodného chladenia a podsvietenia zobrazuje korektné teploty a tiež aj HWiNFO64.
Aplikácia NZXT CAM, ktorá slúži na monitorovanie počítača a na konfiguráciu vodného chladenia
Pri AIDA64 nám totiž AMD APU procesor ukazoval nereálne nízke teploty (17-20 °C), pričom už samotná teplota v izbe bola okolo 25-28 °C. V porovnaní s procesorom v našej Intel zostave (Core i7-4790K) sú teploty pri AMD vyššie podľa preferovaného módu v rozmedzí približne o 10-15 °C. Všetky teploty a testy sme realizovali počas tohtoročných horúcich letných dní a vďaka vysokému chladiacemu výkonu X61-tka výborne ochladí aj AMD procesory a je pre ne vhodná.
Aký je NZXT Kraken X61? Kupovať, alebo nie? Oceňujeme jednoduchú inštaláciu do počítačovej skrine, vysoký chladiaci výkon, tichú prevádzku, nastaviteľné profily chladenia a RGB podsvietenia, dizajn a tiež jedinečný softvér, ktorý neponúka žiadny iný konkurent. Podľa nás ide jednoznačne o výbornú voľbu, odporúčame!
Parametre a špecifikácie:
Rozmery: 280×140×27 mm
Hmotnosť: 1275 gramov
Ventilátory: 2× 140 mm
Rýchlosť pumpy: 2400-3600 RPM
Rýchlosť ventilátorov: 800-200 RPM
Kompatibilita Intel: LGA 2011-3, 1366,115X
Kompatibilita AMD: FM2, FM1, AM3+, AM3, AM2+, AM2
Ďalšie výhody: RGB LED podsvietenie, ovládací softvér NZXT CAM
Hodnotenie: 95%
Plusy
+ Vysoký chladiaci výkon procesora
+ Nastaviteľvné profily chladenia
+ Pumpa s regulovateľnou rýchlosťou
+ Nastaviteľné RGB LED podsvietenie
+ Dizajn pumpy a hlavy na CPU
+ Jednoduchá inštalácia do PC
+ Tichá prevádzka a úpravy v CAM
Mínusy
– Nechránené hadice chladiaceho systému
– Niektoré farby podsvietenia nie sú intenzívne
Vývoj ceny podľa heureka.sk:
Graf ceny produktu NZXT Kraken X61 poskytuje server Heureka.sk
Zapožičal: NZXT