Domov Počítače Recenzia: NVIDIA Shield TV (2017)

Recenzia: NVIDIA Shield TV (2017)

Zdielať

V roku 2015 bola predstavená prvá konzola Shield TV od spoločnosti NVIDIA. Po dvoch rokoch sa teraz dočkala svojho nasledovníka. Balenie je kompaktné a obsahuje konzolu, herný ovládač a diaľkové ovládanie zariadenia napríklad pri výbere filmu.

Pôvodný Shield TV obsahoval štvorjadrový procesor NVIDIA Tegra X1, čo je čip s ARM architektúrou, 3GB RAM, výstup až 4K, HDR, 60 fps cez HDMI. K dispozícii boli dve verzie – s kapacitou 16 GB a 500 GB diskom. A samozrejme Android ako operačný systém. Produkt disponoval aj funkciou GeForce Now, vďaka čomu možno hrať vybrané tituly cez cloud na počítačoch NVIDIA. Keď porovnáme pôvodnú verziu 2015 s tou súčasnou 2017, rozdiely sú hlavne v rozmeroch – vynovená verzia je o 40% menšia.

Zmien sa dočkala konzola aj v portoch, keď pri základnej verzii chýba podpora microSD kariet a microUSB port. Toto však platí pri základnom modeli so 16 GB úložiskom, ktorý sme testovali. Pripojiť sa na internet možno cez Ethernetový konektor RJ-45, ale tiež cez Wi-Fi 802.11ac. Cez Wi-Fi možno okrem pripojenia k internetu používať aj domáci NAS server, alebo bezdrôtovo streamovať obraz na rôzne zariadenia.

Streamovať možno aj zo streamovacích zariadení do konzoly, keďže tá podporuje funkciu Google Cast. Zariadenie podporuje obraz do rozlíšenia 4K, pričom využíva čip NVIDIA Tegra X1. Testovaný model je v čiernej farbe, je kompaktný, má lákavý dizajn a je naozaj veľkou konkurenciou pre Apple TV. Na dáta je k dispozícii 16 GB úložisko a 3 GB operačná pamäť, pričom operačný systém je najnovší dostupný – Android 7.0 Nougat. Shield TV podporuje tiež infračervené ovládanie.

Zmena v dizajne je pri diaľkovom ovládači. Voči predchodcovi má nový vzhľad, je tiež štíhlejší, ľahší a možno ho pripojiť cez Bluetooth. Úzka a lesklá plocha medzi páčkami slúži ako ovládač hlasitosti. Pod ním sú tri tlačidlá – späť, prehrať/pozastaviť a domov. Poklepaním na tlačidlá hlasitosti možno dosiahnuť pozastavenie. Vstavaný mikrofón sa aktivuje pomocou tlačidla mikrofónu. Diaľkový ovládač je veľmi dobre tvarovaný pre držanie, má duálny vibračný systém a mikrofón, ktorý je veľmi dobrý.

Oceňujeme výdrž diaľkového ovládača, ktorý na jedno nabitie vydrží až 50 hodín. Používateľ sa tak nemusí starať o dobíjanie počas hrania. Ovládač pomáha aj pri hlasovom zadávaní, vstavaný mikrofón zaisťuje rýchle vyhľadávanie filmov pomocou hlasového vyhľadávania v Google obchode s filmami. Ak používateľ artikuluje pomerne zreteľne, hlasové vyhľadávanie je potom veľmi presné. Nie je problém vyhľadávať hlasom aj filmy podľa žánru, alebo autorov. Stačí len vysloviť želanie do vstavaného mikrofónu. Oceňujeme, že plne podporuje a rozumie aj pokynom v slovenčine.

Používatelia, ktorí budú chcieť pripojiť slúchadlá, nemusia ísť čokoľvek pripojiť do televízora a ťahať cez pol izby dlhý kábel. Slúchadlá si možno pripojiť priamo do herného ovládača zospodu, keďže na dodávanom diaľkovom ovládači nie je konektor (predchádzajúca generácia ho mala). Keďže ide o konzolu so systémom Google Android, výber herných titulov nie je veľký. Avšak veľa vývojárov sa venuje prerobeniu hier špeciálne pre zariadenia Shield. Najväčším prekvapením pre nás je (nielen) titul Half-Life. K dispozícii je v neposlednom rade tiež podarená hra Borderlands.

Poteší tiež používateľské rozhranie, ktoré je veľmi dobré, prehľadné a prispôsobené pre jednoduché ovládanie. Všetky nainštalované aplikácie a widgety sú rozdelené do odsekov podľa typu. Rozhranie sa veľmi podobá základnému, poskytovanému v čistom Androide pre TV, NVIDIA však volí čistejší vzhľad.

Radi sa hráte, sledujete filmy a konzumujete multimediálny obsah? Potom bude nami testovaná herná konzola NVIDIA Shield TV (2017) vhodná. Ponúka výkonný hardvér, kvalitné spracovanie, ale tiež prehľadné prostredie systému prispôsobené pre TV. Za vylepšenia považujeme lepší dizajn, kompaktnejšie rozmery, ale tiež ergonomickejší ovládač. Za nevýhodu považujeme rovnaký použitý hardvér, ktorý je totožný s dva roky starou verziou, absenciu microSD slotu a microUSB portu.Parametre a špecifikácie:

Chipset: NVIDIA Tegra X1
Procesor: štvoradrový, 2,2 GHz
Grafika: NVIDIA Maxwell
Pamäť: 3 GB RAM + 16 GB ROM
Operačný systém: Android 7.0 Nougat
Displej: nemá
Fotoaparát: nemá
Rozmery: 159×98×26 mm (Š×H×V)
Hmotnosť: 250 gramov
Batéria: nemá
Lokálny prenos dát: Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac), Bluetooth
Ostatné: herný ovládač, diaľkový ovládač

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Stále výkonný hardvér
+ Elegantný dizajn
+ Rýchly a plynulý OS
+ Rozmery a hmotnosť
+ Veľmi dobrá cena
+ Užitočné doplnky
+ Funkcie a výbava

Mínusy
– Hardvér je rovnaký s predchodcom
– Absencia microSD, microUSB

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Aktuálna cena NVIDIA Shield Android TV v slovenských e-shopoch: (Zdroj: Heureka.sk, )

Graf ceny produktu NVIDIA Shield Android TV Pro 500GB poskytuje server Heureka.sk

Zapožičal: NVIDIA