Domov Recenzie Recenzia: Nokia 8 Sirocco

Recenzia: Nokia 8 Sirocco

Zdielať

Čínska spoločnosť HMD Global, ktorá stojí za značkou Nokia, už minulý rok predstavila niekoľko zaujímavých a úspešných telefónov. Tento rok aktualizovala pôvodnú Nokiu 8 o nové funkcie a tá dostala prívlastok Nokia 8 Sirocco.

Konštrukčné spracovanie je veľmi dobré a pevné, najmä vďaka kovovej konštrukcii. Telefón je pevný a aj pri silnejšom pritlačení nevŕzga a ani sa neprehýba. Páči sa nám, že zadná strana má matný povrch, ktorý je veľmi príjemný na dotyk, avšak napriek tomu je priam magnetom na odtlačky prstov a nečistoty. Stačí ho držať chvíľu v ruke a už je zamazaný a poznačený odtlačkami. Novinkou je odolnosť IP67, čo používateľom umožňuje ponor maximálne jeden meter po dobu 30 minút.

Novinkou v tomto modeli je aj po okrajoch zakrivený displej, čo nám prekážalo počas dlhodobého používania, keďže je zakrivenie až neprirodzene veľké a telefón sa tak zle drží v ruke. Zaoblené sklo je na prednej i zadnej strane, šasi je vďaka tomu šmykľavé a môže dôjsť oveľa jednoduchšie k pádom. Rozhodne preto odporúčame používať puzdro. Nám však prekážajú aj hrany zariadenia, ktoré sú veľmi ostré a pri používaní režú do dlaní. Vďaka tomu nie je ovládanie telefónu vždy pohodlné.

Ľavá strana ponúka prekvapivo iba jeden slot na SIM kartu, nie je tu teda možnosť rozšírenia pamäťovými kartami (formou microSD) a nie je tu ani slot pre druhú SIM kartu. To je pri Nokii rozhodne prekvapením (a nie príjemným), keďže sme doteraz boli vždy svedkami hybridného dual SIM slotu. Aj Nokia ide cestou absencie 3,5 mm audio jacku a tak ho po novom nenájdeme ani v testovanom modeli. Poteší, že výrobca pridal do balenia (podobne ako Huawei) redukciu z audio jacku do USB-C portu.

Na pravej strane je už tradične – ako je pri Android smartfónoch zvykom – dvojtlačidlo na reguláciu hlasitosti a vypínač. Tu musíme vytknúť, že sú všetky tlačidlá v jednej rovine s telefónom a sú ťažko nahmatateľné. Vypínač nie je zvýraznený a preto sa často stáva, že namiesto stlačenia vypínača sme zmenili hlasitosť alebo naopak pri zmene hlasitosti sme omylom zamkli smartfón. Na zadnej strane je duálny fotoaparát s LED bleskom a mikrofónom. Nad displejom je štandardne telefónny reproduktor a predný fotoaparát.

Ovládacie tlačidlá sú na spodnej časti displeja, pričom telefón disponuje 5,5“ P-OLED displejom s rozlíšením 2560×1440 px (pomer strán 16:9, 534 ppi). Jeho ochranu zabezpečuje krycie sklíčko Corning Gorilla Glass 5, avšak počas dlhodobého testu sa nám displej pri bežnom nosení poškriabal, takže krytie nie je zďaleka tak spoľahlivé ako by sme si predstavovali. Nokia však nepodľahla (aspoň zatiaľ) trendu displeja s výrezom a novým pomerom strán. Telefón si tak nájde priaznivcov, ktorým by výrez a natiahnutý displej inak prekážal.

Výrobca sa však zrejme inšpiroval Samsungom a prináša displej po oboch stranách zakrivený, čo sa podpisuje pod menej pohodlné ovládanie. To má tiež za následok deformovanie farieb na zakrivenom okraji, čo je ďalšia nevýhoda oproti normálnemu rovnému displeju. Potešia gestá v systéme, pre používateľov je k dispozícii snímač odtlačkov a odomknutie rozpoznaním tváre. Samozrejme v tme to nefunguje (podobne ako pri väčšine zariadení) a vtedy sa musia používatelia spoliehať na odomknutie priložením prsta.

Hardvérový základ tvorí osemjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 835. Je to síce už minuloročný TOP model, ale stále výkonný. Hoci nie je najnovší. Osem jadier je –  tak ako je zvykom – zoskupených do štyroch výkonnejších s taktovaním 2,5 GHz a ďalšie štyri dosahujú 1,8 GHz. Výbavu dopĺňa grafika Adreno 540 a operačná pamäť 6GB, ktorú Nokia použila v smartfóne prvýkrát, keďže doterajšie maximum bolo 4GB. K dispozícii je tiež 128GB vnútorná pamäť, ktorú však nemožno rozšíriť pamäťovými kartami.

Operačný systém Android 8.1.0 Oreo nemá nadstavbu, azda jedinou zmenou je mierne upravené prostredie (launcher), ktoré je decentné a nemá veľa zbytočností. Smartfón podporuje najnovšie LTE, avšak na staršej platforme Cat12, kde umožňuje maximálne rýchlosti do 600/150 Mbps pre všetky pásma používané u nás. Wi-Fi je stabilné a bez výpadkov, podporuje štandard 802.11 b/g/n/ac v oboch pásmach 2,4 a 5 GHz. K dispozícii je aj Bluetooth 5.0 a tri navigačné technológie – GPS, GLONASS a Beidou (BDS).

Na zadnej strane smartfónu je, ako sme spomenuli v úvode, duálny fotoaparát. Ten sa postupom času udomácňuje pri čoraz väčšom počte telefónov, najmä pri vlajkových lodiach. Nokia 8 Sirocco stavila na duálny 12 a 13 MPx snímač s clonou f/1.8 a f/2.6, doplnený o LED blesk. Používatelia môžu nahrávať videá vo Full HD a 4K pri 30 fps. Kvalita fotografii je veľmi dobrá a to najmä počas dňa a v exteriéri, avšak oproti TOP modelom od konkurencie majú stále značné rezervy.

Telefón má 3260 mAh batériu. V kombinácii s Quad HD rozlíšením ide o bežný mobil s jednodňovou výdržou. Poteší však rýchle nabíjanie, keďže s dodávanou nabíjačkou možno nabiť telefón za pol hodiny o zhruba 55%. Poteší tiež podpora pre bezdrôtové nabíjanie Qi. Nabíjanie teda bude možné nielen cez USB-C kábel. Pre používateľov je k dispozícii aj možnosť platiť cez NFC a Google Pay (pokiaľ to banka podporuje) a to iba vďaka jednoduchému priloženiu telefónu k terminálu. V telefóne chýba FM rádio, ktoré mali predošlé modely tohto výrobcu.

Ak zhodnotíme naše dojmy po používaní telefónu, tak Nokia 8 Sirocco nás v niektorých smeroch milo prekvapila, avšak sú tu aj tienisté stránky. Tou azda najpodstatnejšou je zakrivený displej a ostré hrany, ktoré režú do ruky. Ovládacie tlačidlá na boku sú tiež nevýrazné a vsadené dovnútra, čo nepridáva na pohodlní ovládania. Oceňujeme však hardvérové vybavenie telefónu – výkonný procesor (hoci minuloročný), 6GB RAM (čo je však u výrobcu novinka), čistý Android a tiež špičkový P-OLED displej bez výrezu.

Kvalita fotografii duálneho fotoaparátu je síce nadpriemerná, ale oproti konkurenčným vlajkovým lodiam trochu zaostáva. Páči sa nám kvalitné konštrukčné spracovanie, škoda však, že ergonómia ustúpila dizajnu. Nepoteší absencia 3,5 mm audio jacku, v tomto smere pokračuje aj Nokia v nastolenom „trende“. Oceňujeme pravidelné aktualizácie na najnovšie verzie systému, s čím možno počítať aj do budúcna.  V tomto môže byť Nokia príkladom pre iných výrobcov. Nepoteší cena, ktorá je nastavená dosť vysoko – v priemere sa pohybuje na úrovni 700 eur.

Parametre a špecifikácie:

Chipset: Qualcomm Snapdragon 835
Procesor: osemjadrový (4× 2,5 GHz + 4× 1,8 GHz)
Grafika: Adreno 540
Pamäť: 6 GB RAM + 128 GB ROM (108 GB k dispozícii)
Operačný systém: Android 8.1.0 Oreo
Displej: 5,5“, IPS LCD, 2560×1440 px, 534 ppi, Corning Gorilla Glass 5
Fotoaparát: zadný – duálny 12+13 MPx, LED blesk, autofókus, nahrávanie 4K videí pri 30 fps, f/1.8 + f/2.0, optická stabilizácia obrazu; predný – 5 MPx, autofókus
Rozmery: 141×73×7,9 mm
Hmotnosť: 177 gramov
Batéria: Li-Ion, 3260 mAh
Globálny prenos dát: 2G, 3G a 4G/LTE
LTE pásma: všetky v SR (800 / 1800 / 2600 MHz)
Lokálny prenos dát: Bluetooth 5.0, USB-C, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac), NFC, OTG
Formát SIM: 1× nanoSIM
Ostatné: GPS, GLONASS, Beidou (BDS), snímač odtlačku prsta, odolnosť voči vode a prachu IP67, bezdrôtové nabíjanie Qi

Hodnotenie: 85%

Plusy
+ Kvalitné konštrukčné spracovanie
+ Hardvérový výkon a rýchlosť OS
+ Čistý Android, najnovší 8.1 Oreo
+ 6GB RAM, zvýšená odolnosť IP67
+ Výdrž na jedno nabitie 1,5 dňa
+ Gestá v systéme, Glance screen
+ Pribalená redukcia na audio jack
+ Kryt v balení, nabíjanie cez Qi

Mínusy
– Ostré hrany režú telefónu do dlaní
– Zakrivený displej, CPU z r. 2017
– Zadná strana zachytáva nečistoty
– Veľmi klzký povrch zadnej časti
– Vysoko nastavená cena (700€)

Zapožičal: Nokia