Domov Počítače Recenzia: Noctua NH-D15 SE-AM4

Recenzia: Noctua NH-D15 SE-AM4

Zdielať

Chladiče sú veľmi podstatnou a neodmysliteľnou súčasťou všetkých počítačov, pri ich výbere majú používatelia rôzne preferencie. Niektorí siahnu po vodnom chladení, iní po veľkých pasívnych chladeniach a mnohí po rokmi overenom vzdušnom chladení. Noctua je významný hráč na poli vzdušného chladenia, prichádza z Rakúska a my sme mali možnosť otestovať novinku – NH-D15 SE-AM4, ktorá je kompatibilná iba s AMD AM4 platformou.

Páči sa nám príkladne spracované balenie a jeho obsah. Všetko je zbalené v hnedo-bielej škatuli, pričom sme boli veľmi príjemne prekvapení z dôkladne usporiadaných jednotlivých komponentov vo vnútri, keďže každý má svoju vlastnú škatuľku. Ak teda hľadáte príkladné balenie a zmysel pre detail, práve pri rakúskom výrobcovi sme ho našli. Pre používateľa sú k dispozícii aj priložené nástroje na montáž chladiča na základnú dosku a samotný chladič s heatpipe, ktorý je v oddelenej bublinkovej fólii.

Uvedené príslušenstvo pre primontovanie chladiča výrobca nazval SecuFirm 2 a ponúka podporu mnohých socketov, čo znamená širokú podporu rôznych čipsetov pre dosky. V balení je tiež aj potrebné náradie na pripevnenie samotného chladiča a dva ventilátory, každý s rozmermi 140×150×25 mm. Výsledná hmotnosť je potom 1320 gramov (980 gramov bez oboch ventilátorov, keďže jeden NF-A15 má hmotnosť 170 gramov). Rozmery samotného chladiča sú 160×150×135 mm.

Chladič je navrhnutý tzv. dvojvežovým štýlom, ktorý umožňuje lepšie chladenie, má tiež výhodu v možnostiach umiestnenia v menších zostavách. NH-D15 SE-AM4 je novinkou v portfóliu výrobcu, jeho kompatibilita začína a končí pri AMD AM4, teda je určený výhradne iba pre procesory AMD Ryzen. Chladič je veľký a robustný, vďaka čomu nemá problém ochladiť aj najvýkonnejšie procesory po pretaktovaní. Nevýhodou pri pridávaní druhého ventilátora je zabratie väčšieho miesta, čo môže spôsobiť problémy s použitím operačnej pamäte s vyšším profilom, ktoré sú na trhu a ponúkajú vyššie frekvencie.

Dizajn a vzhľad chladiča je veľmi pekný, čo má na svedomí predovšetkým vyleštený hliník. Používateľom, ktorí si však doslova potrpia na detaily, odporúčame chladič inštalovať v rukaviciach, keďže je úplným magnetom na odtlačky prstov. Dodané ventilátory majú rozsah otáčok od 300 do 1500 otáčok za minútu. Po celý čas testu boli však veľmi tiché a pri bežnej kancelárskej práci sa držia na svojom minime. Vtedy chladenie prakticky nie je počuť, pretože pasívna časť je pri tejto činnosti k chladeniu viac než dostatočná.

Inštalácia je jednoduchá a úplne rovnaká ako v prípade iných chladičov – či už ide o vzdušné, alebo vodné chladenie. Chladič samozrejme vyžaduje tzv. backplate, ktorý sa inštaluje na zadnú stranu základnej dosky. Slúži pre lepšiu stabilitu chladiča, pevnejšie uchytenie a predovšetkým aby sa neprehýbal a nepoškodil tak základnú dosku. Po nainštalovaní backplate a potrebných skrutiek už stačí nainštalovať časť na stranu procesora a potom pripevniť a zaskrutkovať samotný chladič.

Na test chladiča sme použili redakčnú zostavu pozostávajúcu z procesora AMD Ryzen 5 1600X (6C/12T, 3,6 – 4,0 GHz) a základnej dosky Gigabyte Aorus AX370-Gaming 5 a neskôr ASUS ROG Crosshair VI Hero X370 AMD AM4. Procesor je na 14 nm výrobnom procese, má 95W TDP a vysoký výkon. Zatiaľ čo po zapnutí PC v „idle“ režime sme namerali 30 °C, postupným zaťažovaním sa zvyšovala aj prevádzková teplota. Počas vysokého zaťaženia sa pohybovala na úrovni 62 °C, pričom pri maximálnom zaťažení sme zaznamenali pri rôznych činnostiach teploty v rozmedzí 76-79 °C.

Výsledná hlučnosť pre používateľa záleží nielen na úrovni produkovaného hluku a otáčok jednotlivých ventilátorov, ale aj na použitej počítačovej skrini. Mnohé z nich sú stavané tak, aby šírenie hluku minimalizovali. Nás však zaujíma, aká je reálna hlučnosť, otvárame teda skrinku… NH-D15 SE-AM4 má pri nastavenej 25% úrovni 420 RPM (teda ide o počet otáčok za minútu) a hlučnosť 34 dB. Stredná 50% úroveň pri 830 RPM má hlučnosť 36 dB, čo je pri dvojnásobnom počte otáčok výborná hodnota. A ako je na tom hlučnosť pri 100% úrovni? Sme na hodnote 43 dB pri 1520 RPM.

Noctua opäť ukázala, že to s chladičmi vie a musíme konštatovať, že nami testovaný model obstál na jednotku. NH-D15 SE-AM4 ponúkne totiž pomerne tichý chod, podáva výborné chladiace výkony, má však podporu iba pre socket AMD AM4. Páči sa nám dizajn dvoch veží, medzi ktoré sa umiestni ventilátor „dovnútra“ chladiča a okolo neho tak zostane dostatočný priestor pre pohodlné usadenie RAM a ostatných komponentov v blízkosti chladiča. Podľa nás ide jednoznačne o výbornú voľbu medzi vzdušnými chladičmi a testovaný produkt rozhodne odporúčame!