Domov Recenzie Recenzia: Motorola One Zoom

Recenzia: Motorola One Zoom

Zdielať

Motorola, ktorá patrí pod spoločnosť Lenovo, má vo svojom portfóliu veľmi zaujímavý smartfón – One Zoom, ktorý má štyri fotoaparáty. Pokiaľ ide o výbavu zariadenia, čo všetko môže ponúknuť?

Na poli smartfónov je veľká konkurencia a každý výrobca sa snaží zaujať niečím iným. V rovnakom trende ako ostatní výrobcovia, ktorí sa predbiehajú v počtoch snímačov, pokračuje aj Lenovo. Snímače sú umiestnené do akejsi mriežky 2×2, pod nimi je veľké podsvietené logo „M“, ktoré slúži ako notifikačná LED dióda, na ľavej strane je aj duálny blesk. Konštrukcia je pevná a mohutná, ani pri veľmi silnom prítlaku nič nevŕzga, všetko drží pevne. Telefón je spracovaný výborne a na prvý pohľad vyzerá veľmi dobre. Dokonca zadná strana má mikrotextúru, ktorá sa stará o to, aby sa tu nezachytávali odtlačky prstov a nečistoty.

Pokiaľ ide o dizajn, hodnotíme testovaný One Zoom ako najlepšie vyzerajúci telefón za posledné roky, ktorý Motorola vyrobila. V balení je okrem telefónu aj 15W nabíjačka, kábel USB/USB-C, špuntové slúchadlá a zadný priehľadný kryt. Prekvapilo nás, že telefón nepodporuje bezdrôtové nabíjanie, ale odomykanie pomocou rozpoznania tváre tu je. To by sme v cene, za ktorú sa predáva (okolo 300 eur) očakávali. Telefón je k dispozícii v dvoch prevedeniach – v nami testovanej sivej a fialovej. Na prednej strane má displej mierne zakrivenie, ale taktiež aj čítačku odtlačkov priamo v displeji.

O zobrazovanie sa stará 6,39“ Super AMOLED panel s Full HD displejom (2320×1080 px), 403 ppi. O krytie sa stará Panda King glass, poteší možnosť meniť si farebnú teplotu, čím si možno displej prispôsobiť podľa vlastného vkusu. Podanie farieb je dobré, automatická regulácia jasu funguje bezchybne. Za nevýhodu považujeme vysoký minimálny jas, čo sa prejaví najmä počas používania telefónu večer alebo v noci. Napriek tomu je to skvelý displej pre hranie hier, sledovanie filmov, ako aj čítanie a ani malý výrez uprostred nám počas testovania neprekážal. Je tu tiež systém AlwaysOnDisplej, ktorý zobrazuje čas spolu s dátumom a notifikáciami.

Hardvérový základ tvorí osemjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 675 s grafikou Adreno 612 a 4GB RAM. Ide tak o štandardnú výbavu telefónov v strednej triede. Vnútornú pamäť 128 GB možno rozšíriť pamäťovými kartami, výhodou však je, že nejde o hybridný dual SIM (ale kombináciu dvoch SIM kariet a pamäťovej karty) najviac do 512GB. Operačný systém Android 9.0 Pie je bez nadstavby, avšak ešte aj v čase nášho dlhodobého testovania vo februári 2020 nebola dostupná aktualizácia na najnovší Android 10. To je rozhodne škoda, keďže smartfóny od Motoroly by mohli systém bez nadstavby získať snáď aj skôr. Predsa len už aj konkurenčné zariadenia s úpravami od výrobcov ich majú. Treba dodať, že One Zoom nepatrí medzi tzv. Android One zariadenia, ktoré dostávajú aktualizácie najskôr.

Pre One Zoom sľubuje výrobca iba jednu aktualizáciu verzie systému Android (čiže na verziu Android 10) a niekoľko priebežných aktualizácií zabezpečení systému. Teda aktualizácia na najnovší systém bude znamenať koniec aktualizáciám (ak nepočítame niekoľko malých bezpečnostných). To je rozhodne problém a sklamanie, keďže napr. Nokia umožňuje rýchlejšie aktualizácie ako aj dlhšiu podporu pre hlavné systémové updaty.

Rýchlosť a plynulosť je dobrá, ale pri bežných činnostiach a multitaskingu cítiť malú kapacitu pamäte. Prejavuje sa to najmä takmer neustálym zatváraním aplikácií alebo kariet v prehliadači na pozadí. Počas testovania obvykle máme naraz spustených desiatky appiek a otvorených desiatky kariet. Pri testovaní s takto malou pamäťou sme boli takmer neustále svedkami znovu načítania appiek alebo otvorených kariet v pozadí. Pokiaľ však ide o prídavné funkcie, výrobca tu – podobne ako pri iných Moto zariadeniach – pridal do systému gestá.

Medzi lákadlo smartfónu One Zoom patria rozhodne štyri snímače fotoaparátu. Boli sme však zvedaví aká je výsledná kvalita fotografii. Základom je hlavný 48 MPx snímač s clonou f/1.7, ktorý dopĺňa 8 MPx teleobjektív s clonou f/2.4, ultraširokouhlý 16 MPx s clonou f/2.2 a hĺbkový 5 MPx snímač s clonou f/2.2. Telefón umožňuje záznam 4K videa pri 30 fps, alebo tiež Full HD videa pri 30 alebo 60 fps. Aj vzhľadom na priemerný hardvér a pri štyroch snímačoch vyšší dátový tok sme si všimli počas dlhodobého testovania pomerne dlhšiu dobu, pokým bola fotografia uložená (väčšinou okolo dvoch sekúnd). A ak sme medzitým so smartfónom pohli a nedržali ho v rovnakej fixovanej polohe, tak boli fotky rozmazané alebo neostré.

Takisto kvalita fotografii nebola tak dobrá ako by sme predpokladali pri štyroch snímačoch. Hoci fotkám pri dobrom slnečnom osvetlení v exteriéroch nechýbali detaily, rozhodne neboli dobré najmä večer. Dokonca v interiéri mali vždy silný nádych žltej a neprirodzenej farby. Výrobca deklaruje, že Quad pixel (názov pre 48 MPx hlavný snímač) pri fotografiách skladá záber zo štyroch pixelov do jedného. To má mať aj pozitívny vplyv práve v horších svetelných podmienkach. Oceňujeme však vcelku dobrý zoom, ktorý nás milo prekvapil.

Doménou telefónu je 4000 mAh batéria. Vďaka tomu možno na One Zoom dosiahnuť výdrž dva dni. Zamrzí však pomalé nabíjanie – výrobca so zariadením dodáva iba 15W nabíjačku. A to je na najvybavenejší model výrobcu málo. Hoci nejde o vlajkový model z hľadiska výbavy, medzi smartfónmi výrobcu ide o najvyšší model. Telefón ponúka podporu pre Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac a Bluetooth v5.0, ktoré dopĺňa NFC spolu s 4G/LTE sieťami štandardu Cat12 (600/100 Mbps). Sú tu taktiež štyri navigačné technológie GPS, GLONASS, Beidou (BDS) a Galileo.

Smartfón Motorola One Zoom odporúčame a to aj napriek sklamaniu vo fotoaparátoch – hlavnej doméne zariadenia. Telefón totiž ponúka zaujímavú výbavu – výbornú výdrž na batériu, displej ktorý je vhodný na čokoľvek, prijateľnú cenu, konektivitu, aj rozmery. Počas viac ako mesačného používania sme mali zo zariadenia veľmi dobré pocity. Oceňujeme konštrukciu, ale zároveň čítačku odtlačkov priamo v displeji, či senzor na rozpoznanie tváre hoci nie vždy fungoval na 100%. Čistý Android doplnený o gestá je taktiež príjemným spestrením všednej ponuky medzi konkurenčnými zariadeniami.

Zapožičal: Lenovo