Domov Periférie Recenzia: Logitech G410 Atlas Spectrum

Recenzia: Logitech G410 Atlas Spectrum

Zdielať

Slovné spojenie „herná klávesnica bez numpadu“ síce neznie pre niektorých dobre, cieľová skupina sa ale určite nájde. Výhodou je totiž často kompaktnosť a nízka cena. Jednu takúto klávesnicu ponúka Logitech pod názvom G410 Atlas Spectrum.

Logitech G410 Atlas Spectrum 01

Balenie je také, ako by sme od Logitechu očakávali po pohľade na predchádzajúce produkty. Na prednej strane krabice je veľký obrázok klávesnice a v rohoch sú rôzne nápisy a marketingové reči. Jedinou podstatnou vecou vnútri krabice je klávesnica, samozrejme aj s 1,8 metra dlhým káblom, ktorý končí USB koncovkou.

Logitech G410 Atlas Spectrum 02

Samotné telo klávesnice vyzerá úžasne, rozhodne lepšie ako akýkoľvek konkurent. Vďaka absencii numpadu na pravej strane klávesnice sú rozmery malé a G410 Atlas Spectrum je tak prenosná a síce nie úplne vhodná na cesty, ale aspoň sa ju dá jednoducho pobaliť, keďže nezaberie veľa miesta. Samozrejme, nie je najmenšia, čo je viditeľné už pri pohľade na spodnú a ľavú hranu, keďže na spodnej je panel s označením modelu a na ľavej akási rúčka na uchopenie klávesnice, ktorá ale napomáha dizajnu, avšak zato je jednou z najľahších. Asymetrický tvar ale zas môže zhoršiť prenášanie.

Logitech G410 Atlas Spectrum 03

Zaujímavosťou a podľa nás aj výhodou, je dok pre smartfón, ktorý sa nazýva Arx Control. Ten je možné z tela klávesnice vysunúť a neskôr opäť zasunúť. Spolu s rovnomennou aplikáciou je možné sledovať niektoré atribúty počítača. A tým, ktorí tento dok nemajú v pláne využiť, nebude prekážať, keďže je veľmi dobre schovaný a zladený zo zvyškom tela.

Logitech G410 Atlas Spectrum 04

Čo sa kláves týka, tie ponúkajú zaujímavý tvar, ktorý zaručuje, že sa prsty nebudú po klávesách kĺzať tak ľahko. A spínače sú taktiež odlišné od konkurencie – ide o Romer-G vlastnej výroby. Tie sa vlastnosťami podobajú na Cherry MX Brown, tým, že sú pomerne tiché, avšak je ich potrebné pomerne zatlačiť. Romer-G sú oproti MX Brownom o trochu rýchlejšie. Logitech tvrdí, že aj odolnejšie, avšak to by vyžadovalo o dosť dlhšiu testovaciu dobu – namiesto niekoľkých týždňov asi aj niekoľko rokov.

Logitech G410 Atlas Spectrum 05

Avšak aj napriek tomu, že sú rýchlejšie, sú o trochu menej pohodlné na písanie. To je teda zozačiatku pri používaní o dosť pomalšie. Časom sa ale na to asi bude dať zvyknúť. Jemnou otravnou nevýhodou je aj absencia slovenských popisov kláves, budú musieť postačiť tie pre USA. Keďže je klávesnica kompaktná, neponúka žiadne klávesy navyše – asi iba funkčnú klávesu, ktorá v spojení s F-klávesami dokáže ovládať prehrávanie médii. Jedinými tlačidlami navyše bolo jedno na ovládanie osvetlenia a druhé, ktoré zapína tzv. Game Mode, ktorý pri prednastavenom nastavení len vypne klávesu Windows, to sa ale dá prispôsobiť v softvéri Logitech Gaming Software.

Logitech G410 Atlas Spectrum 06

Ten ponúka rôzne prispôsobenia klávesnice, tých ale nie je veľa, lebo kompaktné telo vylučuje prítomnosť akýchkoľvek naprogramovateľných klávesov. Ale zato osvetlenie je prispôsobiteľné takmer podľa chuti každého. Z deklarovaného 16,8 milióna farieb sme ale väčšinu nezaznamenali a mnohé farby sa zlievajú dokopy. Napríklad niektoré len jemne fialové odtiene sa skôr podobali na modrú. Na druhej strane ale oceňujeme presnosť červenej a oranžovej a niekoľko prednastaviteľných nastavení, ako cyklujúce farby, či zvýraznenie len niektorých kláves podľa žánru hry.

Logitech G410 Atlas Spectrum 07

Ale toto podsvietenie má jednu nevýhodu, ktorú je vidieť vtedy, keď sa podsvietenie zíde najviac – v noci. Jas kláves totiž nie je možné regulovať a teda sa pripravte na ožarujúce svetlo vedúce z diód, ktoré Logitech umiestnil do stredu každého tlačidla, namiesto do jeho spodnej strany, čo by podľa tejto spoločnosti malo priniesť lepšie viditeľné osvetlenie. To síce nevieme povedať s určitosťou, ale podsvietenie je rozhodne jednou z výhod.

Logitech G410 Atlas Spectrum 08

Celkové používanie klávesnice je akýmsi zhrnutím pred-finálnym verdiktom. A toto každodenné používanie bolo celkom príjemné. Spínače Romer-G boli totiž svižné a tým umožňovali ukážku rýchlych reflexov. Zhruba 40 hodín, ktoré sme v priebehu dvoch týždňov odohrali, sme si užili naplno, čo je rozhodne dobré. Pri FPS hrách sa pohyb nezasekáva, pri pretekárskych je ovládanie auta precízne (ale aj tak je najlepší ovládač alebo volant) a pri stratégiách bolo ovládanie más jednotiek bezchybné.

Logitech G410 Atlas Spectrum 09

A pre koho je klávesnica Logitech G410 Atlas Spectrum určená? Cenou 110 eur, ktorá je oproti konkurencii o dosť vyššia, asi len tým, ktorí majú väčší rozpočet. Svojou kompaktnosťou a príjemným používaním v hrách tým, ktorí trávia veľa času práve hraním. A tieto dve skupiny sa prelínajú pri profesionálnych hráčoch. Pre nich je teda táto klávesnica ako stvorená. Pre ostatných iba podľa potreby. Ak máte tiež chuť na malú a dobrú tenkeyless klávesnicu a nemáte rozpočtový strop, prípadne je dosť vysoký, tak prečo nie?

Parametre a špecifikácie:

Rozmery: 390×185×35 mm
Hmotnosť: 830 gramov
Podpora: Microsoft Windows, Apple OS X, Linux, Android
Pripojenie: 1,8 metrový USB kábel
Rozloženie kláves: americký layout
Podsvietenie: RGB, 16,8 milióna farieb, samostatné pre každú klávesu
Ďalšie výhody: dok Arx Control, klávesa Game Mode

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Dizajnové spracovanie
+ Kompaktné rozmery
+ Nízka hmotnosť
+ Dok Arx Control
+ Rýchle spínače
+ Nádherné osvetlenie
+ Logitech Gaming Software
+ Príjemné používanie pri hrách

Mínusy
– Menej pohodlné písanie
– Neregulovateľný jas kláves
– Absencia SK popisov kláves
– Vysoká cena klávesnice

Zapožičal: Logitech