Domov Počítače Recenzia: Lenovo Ideacentre Stick 300

Recenzia: Lenovo Ideacentre Stick 300

Zdielať

Spoločnosť Lenovo už dávno nie je len výrobca kvalitných notebookov. Dnes na trhu možno nájsť rôzne výrobky od tejto značky, vrátane smartfónov či prenosných mini počítačov. Práve posledný menovaný sa nám dostal do redakcie a mohli sme ho podobne otestovať v reálnych domácich podmienkach. Takýto minipočítač je síce veľmi skladný, ľahko prenosný a nezaberá takmer žiadne miesto, prináša to so sebou ale niekoľko nevýhod a je už na každom, či sa s nimi dokáže zmieriť.

Lenovo Ideacentre Stick 300 01

Už aj samotná krabička evokuje dojem malého zariadenia, čo sa nám aj potvrdilo. Po jej otvorení sa nám hneď objavil samotný minipočítač, ktorý nám pripomínal prerastený USB kľúč, na aké sme mohli natrafiť pred pár rokmi. Rozmerovo je zariadenie celkom maličké, 100×38×15 mm sú naozaj malé rozmery, vzhľadom na to, že ide o takmer plnohodnotný počítač.

Lenovo Ideacentre Stick 300 02

Taktiež aj hmotnosť 65 gramov svedčí o minimalistickosti tohto minipočítača. V krabici sme ďalej našli niekoľko manuálov, predlžovací HDMI kábel a adaptér. Potreba externého napájania nás síce sklamala, potešila nás ale možnosť napájať minipočítač pomocou USB portu na televízore, vďaka čomu nemusíme hľadať ďalšiu predlžovačku.

Lenovo Ideacentre Stick 300 03

Poďme ale už k samotnému zariadeniu, ktoré nesie názov Lenovo Ideacentre Stick 300. Okrem spomínaného konektoru napájania (microUSB) na zariadení možno nájsť HDMI konektor na pripojenie k televízoru, napájacie tlačidlo, signalizačnú modrú LED-ku, slot na microSD kartu (do 128GB) a plnohodnotný USB 2.0 konektor. Je to síce veľmi dobrá správa, keďže bez problémov dokážeme pripojiť takmer každý USB kľúč či externý disk, avšak problém nastane, ak používateľ bude chcieť pripojiť klávesnicu s myšou, ktoré používajú USB prijímač.

Lenovo Ideacentre Stick 300 04

Používateľ si tak zaplní tak jediný USB port, čo prináša viac-menej nutnosť použitia USB rozbočovača, alebo Bluetooth zariadení. My sme využili druhú možnosť a vďaka spoločnosti Logitech sme mohli vyskúšať Bluetooth myšku M535, klávesnicu K380 a veľmi šikovnú klávesnicu s integrovaných TouchPadom či podsvietením, K830, vďaka ktorej sme mohli ovládať minipočítač aj bez stolíka.

Lenovo Ideacentre Stick 300 05

Výbava minipočítača vzhľadom na rozmery v sebe ukrýva na dnešné pomery veľmi slušný hardvér. Nasadený procesor Intel Bay Trail Z3735F sa vyznačuje nízkou spotrebou a solídnym výkonom, avšak jeho hlavnou výhodou je použitá architektúra, vďaka čomu môžeme používať plnohodnotný Windows 8.1 vo verzii Bing. Ďalej tu nájdeme 2GB operačnej pamäte DDR3, 32GB eMMC úložisko (pre používateľa je voľných cca 21GB) a nechýba ani podpora Bluetooth 4.0 či Wi-Fi 802.11 b/g/n. Nový a dnes už celkom hojne využívaný štandard Wi-Fi ac tu bohužiaľ nenájdeme.

Lenovo Ideacentre Stick 300 06

Malý ventilátor má za úlohu chladiť komponenty v maličkom tele, keďže je zariadenie vyrobené z plastu a pasívne nedokáže dobre odviesť teplo z komponentov do okolia. Rozmery ventilátora sú síce malé, ale napriek tomu výrobca nemal inú možnosť, ako ho osadiť a predísť tak prehrievaniu. Počas celého testovania sme pozorovali teploty na procesore, ktoré sa pri bežnej práci pohybovali v rozmedzí 60-70°C. Pri náročnej práci krátkodobo dokonca vystúpila teplota až na 90°C, čo je už vysoká teplota.

Lenovo Ideacentre Stick 300 07

Samotný ventilátor sa snažil tieto teploty udržať na 70°C, takže pri bežnej práci vo Worde bol úplne vypnutý. Samozrejme, keď sme pozerali video či vykonávali náročný multitasking, ventilátor pracoval na plné obrátky a bolo ho už aj počuť. Jeho hlučnosť nie je veľmi veľká, avšak bolo ho počuť. Najviac nám prekážal vysoký zvuk, ktorý nebol práve príjemný. Našťastie ale za televízorom bol jeho hluk tlmený a pri sedení na gauči sme o minipočítači takmer ani nevedeli.

Lenovo Ideacentre Stick 300 08

Po prvom zapnutí používateľa privíta úvodná obrazovka Windows 8.1 a ako sme už spomínali, výrobca nasadiť verziu Bing, ktorá sa ale od klasického operačného systému líši len použitím vyhľadávacieho nástroja Bing, čo sa dá bez problémov za pár sekúnd zmeniť. Po úvodnej konfigurácií operačného systému používateľa privíta staré známe prostredie Metro, nechýba ani klasická pracovná plocha s tlačidlom Štart.

Lenovo Ideacentre Stick 300 09

Odporúčame však stiahnutie všetkých aktualizácii hneď na začiatku, prechod na najnovší Windows 10 by sme ale ešte neodporúčali. Dodnes sa totiž vyskytujú problémy s aktualizáciou, ktoré sú spôsobené chýbajúcimi drivermi a ovládačmi. Taktiež samozrejme odporúčame odinštalovať niektoré aplikácie, ktoré nebudete používať.

Lenovo Ideacentre Stick 300 10

Výkon zariadenia si možno pozrieť na priložených screenshotoch pod recenziou. Nie je to nič ohromujúce, vzhľadom k zameraniu sme však vysoké skóre nečakali. Boli sme veľmi prekvapení plynulosťou samotného chodu minipočítača, pri bežnom používaní sme nepostrehli takmer žiadne trhania či zasekávania. Trošku náročnejšie ale na tom bolo prehliadanie internetových stránok, pri ktorých plynulosť mierne utrpela.

Lenovo Ideacentre Stick 300 11

Na prehliadanie sme zo začiatku používali internetový prehliadač Google Chrome, ten avšak zaberal príliš veľa operačnej pamäte a ukladal aj veľké množstvo dát na disk, tak sme ho museli neskôr vymeniť za menej náročný prehliadač. V konečnom dôsledku bol ale výkon dostatočný na takmer každú klasickú kancelársku prácu, problém nerobilo ani prehrávanie Full HD videí či náročná práca v tabuľkami a grafmi.

Lenovo Ideacentre Stick 300 12

Vráťme sa ale k vstavanému internému úložisku. Ako sme už spomínali, výrobca použil 32GB eMMC čip, z ktorých je 21 GB voľných pre používateľské dáta. Rýchlosť úložiska je celkom dobrá, bez problémov prekoná aj klasické pevné disky (HDD).

Lenovo Ideacentre Stick 300 13

Treba si ale dávať pozor na používané programy, keďže po nainštalovaný prehliadača, antivírusu, Microsoft Office či komunikačného klienta používateľovi zostane len pár voľných gigabajtov, ktoré sa tiež veľmi rýchlo zaplnia, čo neuspokojí pri ukladaní hudby či filmov.

Lenovo Ideacentre Stick 300 14

Riešením pre nenáročného používateľa môže byť pamäťová microSD karta, ktorá je podporovaná až do 128GB, náročnejší bude musieť ale siahnuť na cloudové riešenia, vlastný NAS (pozn. sieťový disk na sieti), či na najmenej praktické riešenie – pripojenie externého disku. Ak ale plánujete tento minipočítač používať len na nenáročné pracovné účely, pár gigabajtov postačí.

Lenovo Ideacentre Stick 300 15

Na pripojenie k internetu slúži len Wi-Fi, ktorá ale je už takmer v každej domácnosti. Teoretická rýchlosť by mala byť 600 Mbps, teda cca 75 MB/s. Rýchlosť je dostatočná aj pre náročné použitie. V praxi sme sa ale stretli s miernymi problémami.

Lenovo Ideacentre Stick 300 16

Minipočítač nevedel využiť naplno celú šírku prenosového pásma a dosahoval priemerné hodnoty na úrovni 2/3 z maximálnej rýchlosti prenosu dát. Router bol umiestnení zhruba dva metre od minipočítača, zatiaľ čo kontrolný notebook aj pri trojnásobnej vzdialenosti a prekážke v podobe jednej hrubej steny dokázal sťahovať plnou rýchlosťou.

Lenovo Ideacentre Stick 300 17

Najviac na tom utrpelo prehrávanie online videa, kde napriek plnému Wi-Fi signálu nedokázal minipočítač kontinuálne sťahovať dáta do vyrovnávacej pamäte. Odozva bola taktiež mierne vyššia, ako pri ostatných zariadeniach. Je samozrejmé, že sa výkon Wi-Fi modulu nemôže porovnávať s plnohodnotných modulom, ktorý sa nachádza v notebooku, napriek tomu sme ale očakávali nižšiu odozvu pripojenia na internet.

Lenovo Ideacentre Stick 300 18

Keď sa v celkovom pohľade pozrieme na minipočítač, prináša dostatočný výkon v malom tele, ktorý poslúži na množstvo činností, spojených s prácou ale aj zábavou. Porovnávať sa dá s propagovanými Smart televízormi, ktoré ale poskytujú omnoho menší výkon, obmedzený operačný systém či možnosti. Lenovo Ideacentre Stick 300 je rozhodne zaujímavé zariadenie, ktoré sa nesie na vlne miniaturizácie a ide mu to naozaj dobre. Osloví ale len veľmi špecifickú skupinu ľudí, ktorí ho dokážu naozaj plnohodnotne využiť, pre ostatných stačí aj funkcionalita SmartTV, či prenosných počítačov.

Lenovo Ideacentre Stick 300 19

Nespornou výhodou je aj cena, ktorá sa pohybuje pod úrovňou 100 eur a je tak omnoho lacnejší ako prenosné počítače či SmartTV. Odporúčame však kúpiť aj nevyhnutné príslušenstvo v podobe myšky či klávesnice. Ak patríte medzi úzky kruh používateľov, ktorí dokážu využiť potenciál zariadenia, na trhu veľmi ťažko nájdete kvalitnejšieho a lepšieho konkurenta. Dúfame, že do budúcna sa výkon podobných modelov minipočítačov vyrovnajú notebookom a poskytnú nekompromisný zážitok z plnohodnotného počítača.



Parametre a špecifikácie:

Procesor: Intel Atom Z3735, 4 jadrá / 4 vlákna, 1,33 – 1,83 GHz, 2 MB cache, 2,2 W TDP, 22 nm
Grafika: integrovaná HD Graphics
Pevný disk: 32 GB eMMC (použiteľných 21 GB)
Operačná pamäť: 2 GB DDR3
Rozmery: 100×38×15 mm
Hmotnosť: 65 gramov
Operačný systém: Windows 8.1 with Bing, 32-bitový CZ/SK
Webkamera: nemá
Konektivita: 1× USB 2.0, 1× HDMI, 1× slot na microSD (do 128 GB), 1× nabíjací microUSB port
Lokálny prenos dát: Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth v4.0
Batéria: nemá

Hodnotenie: 75%

Plusy
+ Malé rozmery počítača
+ Plnohodnotný Windows
+ Dostatočný výkon
+ Napájanie aj z USB konektora z TV
+ Nízka cena zariadenia

Mínusy
– Nutný monitor/televízor
– Občas nepríjemný a hlasný ventilátor
– Problémy so stabilitou/rýchlosťou Wi-Fi pripojenia
– Občasné zaváhania pri prehliadaní webu

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Lenovo IC Stick 300, 90ER0000ZC poskytuje server Heureka.sk

Graf ceny produktu LENOVO IC Stick 300, 90ER0005RN poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Lenovo Ideacentre Stick 300 3D Mark 01 Lenovo Ideacentre Stick 300 3D Mark 02 Lenovo Ideacentre Stick 300 PC Mark8 01 Lenovo Ideacentre Stick 300 PC Mark8 02 Lenovo Ideacentre Stick 300 HD Tune 01 Lenovo Ideacentre Stick 300 HD Tune 02 Lenovo Ideacentre Stick 300 ATTO Disk Benchmark Lenovo Ideacentre Stick 300 CrystalDiskMark

Zapožičal: Lenovo