Domov Recenzie Recenzia: LG Optimus G

Recenzia: LG Optimus G

Zdielať

LG_Optimus_G_03Kórejská spoločnosť LG, sa snaží zapadnúť medzi svojich konkurentov a taktiež má v ponuke svoju vlajkovú loď. Ide o LG Optimus G a azda jeden z najpodstatnejších rozdielov voči konkurencii je nižšia cena a absentujúci Full HD displej. Ako sa vydaril tento počin od LG? Detaily sa dočítate v našej recenzii.

Smartfón bol zabalený v bielej krabici. Po vybalení sme mali pocit klasickej, čiernej placky. Na prvý pohľad pôsobí pomerne hranatým dojmom. Smartfón má príjemné rozmery a akurát sadne do ruky. V porovnaní s porovnateľnými konkurenčnými produktami má spoločných viacero faktorov, okrem jedného podstatného – Full HD displej chýba.

Rozmiestnenie jednotlivých prvkov na smartfóne je nasledovné. Na pravej hrane nadchádzame ovládanie hlasitosti a zdierka na microSIM kartu. Na ľavej hrane je vypínač. Horná hrana obsahuje 3,5 mm jack konektor na pripojenie slúchadiel, vedľa je potom mikrofón. Na nabíjanie, alebo prepojenie s počítačom poslúži microUSB konektor, ktorý sa spolu s mikrofónom nachádza na spodnej hrane. Na zadnej hrane je 13 MPx fotoaparát s LED bleskom a reproduktor. Na prednej hrane je druhý fotoaparát. Pod displejom nájdeme dotykové tlačítka späť, domov a nastavenie, pričom ich reakcie sú okamžité.

LG_Optimus_G_02

LG Optimus G má veľkosť 4,7 palca. Rozmery smartfónu sú 132×69×8 mm a váha 144 gramov. Rozlíšenie displeja je 1280×720 pixelov, teda HD. Základom smartfónu je štvorjadrový procesor Snapdragon S4 Pro Krait, taktovaný na 1,4 GHz. Dopĺňa ho operačná pamäť RAM 2 GB a 32 GB vnútornej pamäte. Tú nemožno rozšíriť pamäťovými kartami. Operačný systém Google Android vo verzii 4.1.2 Jelly Bean má nadstavbu Optimus UI. Tá je plynulá, s pekným prostredím. Skrátka tak, ako má byť. Nedá nám nespomenúť aj QSlide aplikácie, ktoré sú vynikajúce. Môžeme tak mať napríklad okno v okne a popri surfovaní po internete sledovať zároveň i videá. Veľkosť a priehľadnosť okna možno jednoducho nastaviť. Okrem videa je tu samozrejme v QSlide dostupná i kalkulačka, poznámky, internet, alebo kalendár. QSlide je teda super, je to niečo podobné ako Pop up play pri Samsungu.

LG_Optimus_G_04

Konštrukcia smartfónu je na výbornej úrovni. Jednoliate telo je pevné a vôbec sa neprehýba. Silné zatlačenie, či pád z jedného metra na ňom nezanechali žiadne stopy. Tento akýsi „crash test“, nebol z našej strany vôbec plánovaný, no ako sa hovorí, náhoda je blbec. V tomto prípade je teda dobré vedieť, že ani táto stránka nie je smartfónu cudzia. Smartfón sa dobre drží v ruke. Rozmiestnenie vypínacieho tlačidla i ovládania hlasitosti sú v poriadku, nie je problém ovládať ho jednou rukou. Zadná strana smartfónu sa síce ľahšie znečistí otlačkami, no nie je to až taká tragédia, stačí len raz pretrieť tričkom a už je to. Netreba mať so sebou čistiace handričky.

LG_Optimus_G_05

Kvalita displeja je perfektná. Pri plnom, 100% jase nie je problém čítať  texty i na priamom slnku. K tomu pripočítajme True IPS displej, chránený tvrdeným sklom Gorilla Glass 2, s krásnymi a reálne podanými farbami. Radosť sa naň pozerať. Oceňujeme i notifikačnú diódu, ktorá je situovaná vedľa prednej kamery nad displejom. Tá funguje bezchybne a stav nabíjania indikuje správne. Na zeleno svieti až ak je batéria nabitá na cca 99-100%, čo je pozitívom. Mnohé iné smartfóny indikujú stav nabitia od 90%, akoby zabúdali na najpodstatnejších 10%. Notifikačná dióda vie meniť aj jednotlivé farby podľa situácie.

LG_Optimus_G_06

Zadný fotoaparát, použitý v smartfóne, má trinásť megapixelov. Fotografie, urobené foťákom, sú na výbornej úrovni. S ich kvalitou sme boli spokojní a to sme ani nepoužívali HDR režim. Ten bol počas celého testovania vypnutý.  Páčila sa nám rýchlosť a odozva fotoaparátu. Fotenie bude zábava najmä vďaka novým inteligentným funkciám. Múdra závierka (Smart Shutter) upravuje dĺžku expozície podľa pohybu telefónu a foteného objektu, aby fotografie boli vždy ostré. Cheese Shutter reaguje na hlasové povely, môžete sa preto v kľude presunúť pred objektív – už nebudete chýbať na žiadnej fotke. Za pomoci Time Catch Shot vytvorí prístroj sériu piatich rýchlych záberov, z ktorých si jednoducho vyberiete ten najlepší. Predný fotoaparát vnímame skôr do počtu a svoje využitie má najmä pri videohovoroch cez Skype a pod. Reproduktor smartfónu je umiestnený na nevhodnom mieste. Ľahko sa totiž stane, že si ho zakryjeme.

LG_Optimus_G_07

Oceňujeme aj úsporný režim smartfónu. Ten je v celku účinný. V stand by režime  pri vypnutom displeji dokázal spotrebovať len 2% z batérie – rozdiel 23% vs. 21% (porovnanie ráno vs. večer). Podľa údajov výrobcu by v pohotovostnom režime mala batéria vydržať takmer dva a pol týždňa. V kombinácií s aplikáciou tretej strany na šetrenie batérie by tak bolo celkom zaujímavé sledovať rozdiely. Režim šetrenia chválime a zíde sa napríklad ako poistka v prípade núdze.

LG_Optimus_G_08

Ako sme v úvode spomínali, LG Optimus G je v súčasnosti vlajková loď spoločnosti. Odlišuje sa však od konkurencie. Na prvý pohľad poteší jeho cena, v porovnaní s jeho konkurentmi  Samsung Galaxy S4, či HTC One. Jedinú vec, ktorú musíme voči nim oželieť, je absencia Full HD displeja a pamäťových kariet. Záleží na každého preferenciách, či to potrebujete. Pri spomínanom HD rozlíšení na 4,7 palcovom displeji boli ikony a písmo dostatočne jemné a jednotlivé pixely nevidno. Full HD displej poteší, avšak treba počítať s vyššou spotrebou. Tento „neduh“ však zmizol pri budúcom pripravenom nástupcovi vlajkovej lode spoločnosti LG – Optimus G2.

Čo na záver dodať? Azda len to, že smartfón je super. Je určený všetkým užívateľom, ktorí túžia po výkonnom smartfóne so štvorjadrovým procesorom za prijateľnú cenu. Poteší i príležitostných fotografov a to vďaka kvalitnému fotoaparátu.

Parametre a špecifikácie:

Operačný systém: Android 4.1.2 Jelly Bean + nadstavba Optimus UI
Chipset: Qualcomm Snapdragon S4 Pro APQ8064, Krait, 28 nm
Procesor: štvorjadrový 1,4 GHz
Grafika: Adreno 320
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz, UMTS 900 / 2100 MHz + LTE
Rozmery: 132×69×8 mm
Hmotnosť: 144 gramov
Displej: True HD IPS+, dotykový (kapacitný), 16 mil. farieb, 1280×768 px., 61×102 mm, 4,7“ (119 mm), Gorilla Glass 2
Fotoaparát: 13 MPx, LED blesk, autofókus, nahrávanie Full HD videí (1920×1080 px.)
Predná kamera: 1,3 MPx s nahrávaním HD videa
Pamäť: 2 GB RAM + 32 GB ROM
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA (do 42 Mbps), HSUPA (do 5,76 Mbps)
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.0, microUSB, Wi-Fi (802.11 b/g/n), HDMI, DLNA, NFC
Hudba: MP3 prehrávač, FM rádio (s RDS), 3,5 mm jack, TV-Out
Ostatné: minimalizácia aplikácií, multitasking, prehliadač dokumentov, GPS, akcelerometer, informačná dióda
Batéria: Li-Ion 2 100 mAh

Hodnoteie: 95%

Plusy
+ QSlide aplikácie
+ Perfektný displej
+ 13 MPx fotoaparát
+ Vynikajúca kvalita fotografii
+ Funkcie a výbava
+ Dizajn a kvalita prevedenia
+ Prepracované užívateľské prostredie
+ Silná dióda pri fotení
+ Priaznivá cena/výkon

Mínusy
– Absencia microSD kariet
– Umiestnenie reproduktora

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu LG E975 Optimus G poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

LG_Optimus_G_AnTuTu_Bench_01LG_Optimus_G_AnTuTu_Bench_02
LG_Optimus_G_CF_Bench_01LG_Optimus_G_CF_Bench_02
LG_Optimus_G_NenaMark_01
LG_Optimus_G_NenaMark_02
LG_Optimus_G_QuadrantLG_Optimus_G_Vellamo_01
LG_Optimus_G_Vellamo_02LG_Optimus_G_Vellamo_03
Zapožičal: LG

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno