Domov Recenzie Recenzia: LG G3

Recenzia: LG G3

Zdielať

Zatiaľ čo minuloročný model, LG G2, oslovil zaujímavým a originálnym dizajnom, teraz došlo k jeho vylepšeniu. Tlačidlá hlasitosti, ako aj vypínacie tlačidlo ostali na zadnej strane smartfónu. Výrazným rozdielom je však LED blesk – teraz je tu dvojica LED bleskov. Hoci pôvodný 13 MPx fotoaparát ostal zachovaný, pribudlo laserové zaostrovanie, ktoré neponúka žiadny iný model.

Keďže sú tlačidlá na zadnej strane, pravá a ľavá strana sú prázdne. Audio konektor sa nachádza na spodnej strane spolu s microUSB konektorom a mikrofónom. Na vrchnej strane nachádzame len infraport a druhý mikrofón.

LG_G3_02

Vzadu je monofónny reproduktor. V G3-ke sa na rozdiel od predchodcu nachádza aj slot na pamäťové karty a spolu s microSIM kartou sa vkladajú pod vymeniteľnú batériu, ktorá je vyberateľná. To je posun voči minuloročnému modelu, kde nebolo možné odňať zadný kryt.

LG_G3_03

Oceňujeme tenké rámy okolo displeja. To sa pozitívne prejavuje na rozmeroch. G3-ka má 5,5“ displej  a rozmery 146×75×9 mm, pre porovnanie HTC One (M8) má 5“ diplej, rozmery sú však podobné – 146×71×9 mm.

LG_G3_04

Na prvý pohľad vyzerá LG akoby mal hliníkové telo. Realita je však iná. Ako materiál je použitý plast, ktorý imituje hliník a pribudol  povrch potiahnutý špeciálnym materiálom, ktorý zabraňuje zachytávaniu otlačkov prstov a nečistôt. Nový model sa dobre drží v ruke a nešmýka sa. Hmotnosť dosahuje 156 gramov.

LG_G3_07

Displej má 5,5“ a rozlíšenie 2560×1440 pixelov. Toto rozlíšenie je označované ako Quad HD, alebo ako 2K s jemnosťou 538 PPI, čo je počet pixelov na palec. Aké by to bolo však, ak by mal displej jemné rozlíšenie bez kvalitného panelu? To sa našťastie nestalo.

LG_G3_08

V modeli nachádzame – tak, ako je to pri LG zvykom – kvalitný True IPS panel, ktorý sa stará o verné zobrazenie farieb a široké pozorovacie uhly (178°/178°). Na rozdiel od TFT a AMOLED displejov zobrazuje verné a vyrovnané farby. Biela je skutočne biela, jas je výborný a vhodný aj na čítanie na priamom slnku.

LG_G3_09

Trojica tlačidiel ovládania je na spodnej časti displeja. Oceňujeme to nielen preto, že tie hardvérové tlačidlá pod displejom sú prežitok, ale aj preto, že LG ponúka ich konfigurovateľnosť. Dá sa tu nastaviť to, či chcete funkciu späť a multitasking napravo, alebo naľavo. K tradičným trom možno pridať aj štvrté tlačidlo na zrolovanie notifikačnej lišty.

LG_G3_10

Tu možno zvoliť aj farbu podsvietenia – bielu alebo čiernu, priehľadnú, alebo nepriehľadnú. Nad displejom je potom predný 2,1 MPx fotoaparát, senzor priblíženia, senzor automatickej regulácie jasu, notifikačná dióda a slúchadlo. Notifikačná dióda svieti viacerými farbami.

LG_G3_11

Základ tvorí výkonný štvorjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 801, taktovaný na 2,5 GHz. Dopĺňa ho grafika Adreno 330 a operačná pamäť. Tá existuje v dvoch konfiguráciách – 2 GB RAM a 16 GB vnútornej pamäte, alebo 3 GB RAM a 32 GB RAM. V oboch prípadoch je podpora pre pamäťové karty microSD a to až do veľkosti 128 GB. Preto je azda jediný dôvod vyššej verzie len kvôli operačnej pamäti. My sme testovali model s 2 GB RAM, čo je aj na náročné aplikácie dostatočná hodnota.

LG_G3_12

LG G3 „fičí“ na operačnom systéme Android vo verzii 4.4.2 (KitKat) s nadstavbou LG UX. Ten je odladený a optimalizovaný a plynulý chod systému s okamžitou odozvou na dotykové ovládanie je samozrejmosťou. Procesor do kolien nedostanú ani tie najnáročnejšie hry, video vo vysokom rozlíšení, alebo webové stránky s množstvom grafiky. V modeli je použitý jeden z najlepších procesorov na trhu a počas celého mesiaca testovania sme nezaznamenali pády ani zaváhania.

LG_G3_15

Na zadnej strane je 13 MPx fotoaparát s funkciou optickej stabilizácie obrazu. Je tu aj dvojica LED bleskov a rýchle laserové zaostrovanie. Kvalita snímok je vynikajúca a ide o jeden z najlepších foťákov. Nerobí mu problém ani makro, výsledky fotiek sú tak ostré. Pri dobrých svetelných podmienkach v exteriéri sú dokonca excelentné, v interiéri sú tiež veľmi dobré. Pri zlých svetelných podmienkach, napr. v noci sú fotky stále celkom dobré, avšak len do menšej vzdialenosti (cca do dvoch metrov). Pri vzdialenejších objektoch je to už slabšie, lebo ho blesk už neosvetlí dostatočne.

LG_G3_14

Poteší tiež hromadné snímanie „brust“, ktoré umožňuje vytvoriť na dlhšie podržanie spúšte fotoaparátu maximálne 99 kontinuálnych záberov. V galérii sa však zobrazuje len jeden obrázok ako náhľad a ďalšie sa zobrazia až po kliknutí, čo sprehľadňuje galériu. Videá možno natáčať v rozlíšení 4K (3840×2160 pixelov) pri 30 fps, alebo Full HD video (1920×1080 pixelov) pri 60 fps.

LG_G3_05

Predný fotoaparát, ktorý donedávna slúžil len na videohovory, napr. cez Skype, našiel len nedávno aj svoje ďalšie využitie na tzv. „selfies“. Výrobca sa prispôsobil trendu a preto má predný fotoaparát 2,1 MPx. Doplnený je o funkciu „skrášľovania“. Výsledky fotografii sú dobré a na selfies stačia, podstatné je však osvetlenie. Nechýba ani časované fotenie, video možno natočiť vo Full HD rozlíšení.

LG_G3_06

Monofónny reproduktor na zadnej strane má priemerný, ale hlasitý zvuk. Oceňujeme jeho umiestnenie – ani po položení na podložku nedochádza k útlmu zvuku a ten je tak dostatočne hlasný. Medzi tradičnú výbavu patrí aj FM rádio, ktoré má aj funkciu RDS. Celkovo je aplikácia rádia, ktorú používa LG vo svojich smartfónoch, zvládnutá dobre. Konektivita smartfónu je v „plnej paráde“. Je tu GPS, GLONASS, Bluetooth vo verzii 4.0 a Wi-Fi s podporou 802.11 a/b/g/n/ac, nechýba NFC a LTE.

LG_G3_16

Batéria je vymeniteľná a má kapacitu 3000 mAh. To je rovnaká kapacita, ako má predchodca. Na rozdiel od G2-ky má však G3-ka používateľsky vymeniteľnú batériu. Zadný odnímateľný kryt je pevný a o niečo hrubší ako je to zvykom. Je pevný a tak ľahko sa nedá ohnúť. Výdrž na jedno nabitie je však aj vzhľadom na jemný displej priemerná. Pri náročnom používaní vydrží jeden deň, pri šetrnejšom zaobchádzaní nemá problém vydržať aj dva dni.

LG_G3_17

Podobne ako pri minulom modeli, aj tu sa stretávame s podporou gest. Zobudenie a zamknutie smartfónu sa stáva návykové a populárne. Medzitým sa tento spôsob objavil aj pri konkurencii, ktorá ho „okukala“ – ide napríklad o HTC, alebo Nokiu. V LG však tieto gestá obohatil aj o Knock Code.

LG_G3_18

Aký je smartfón LG G3? Ponúka hardvér v zastúpení výkonného štvorjadrového procesora Qualcomm, dva až tri gigabajty operačnej pamäte, nádherne jemný QHD displej s True IPS panelom, plnú dátovú konektivitu, ktorá zahŕňajúca najnovšie štandardy, svižný operačný systém a kvalitný fotoaparát spolu s tenkým rámom. Poteší aj slot na pamäťové karty, či vymeniteľná batéria. Jedinou chybou je azda priemerná výdrž batérie. Napriek tomu smartfón odporúčame najmä náročným používateľom.

Parametre a špecifikácie:

Chipset: Qualcomm Snapdragon 801, 28 nm
Procesor: štvorjadrový 2,5 GHz
Grafika: Adreno 330
Pamäť: 2 GB alebo 3 GB RAM + 16 GB alebo 32 GB ROM + microSD karta (do 128 GB)
Operačný systém: Android 4.4.2 KitKat + nadstavba LG UX
Displej: 5,5“, True IPS, 2560×1440 px., 438 ppi, Gorilla Glass 3
Fotoaparát: zadný – 13 MPx, dual LED blesk, autofókus, optická stabilizácia, nahrávanie 4K videí (3840×2160 px, 30 fps) alebo Full HD videí (1920×1080 px., 60 fps; predný – 2,1 MPx, nahrávanie Full HD videí (1920×1080 px., 30 fps)
Rozmery: 146×75×9 mm
Hmotnosť: 156 gramov
Batéria: Li-Ion 3 000 mAh
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz, UMTS 900 / 2100 MHz + LTE
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA (do 21 Mbps), HSUPA (do 5,76 Mbps)
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.0, microUSB, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac), DLNA, NFC, HDMI (cez MHL)
Hudba: MP3 prehrávač, 3,5 mm jack, FM rádio s RDS, TV out
Formát SIM: microSIM
Ostatné: minimalizácia aplikácií, multitasking, prehliadač dokumentov,  GPS, GLONASS, akcelerometer, informačná dióda, infraport, bezdrôtové nabíjanie

Hodnotenie: 95%

Plusy
+ Kvalitné spracovanie
+ Jemný QHD displej
+ Výkonný procesor
+ Výborný fotoaparát
+ Funkcie a výbava
+ Imitácia hliníka
+ Vyberateľná batéria
+ Slot na microSD kartu

Mínusy
– Priemerná výdrž

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu LG D855 G3 16GB poskytuje server Heureka.sk

Graf ceny produktu LG D855 G3 32GB poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

LG_G3_Antutu_Benchmark_01LG_G3_Antutu_Benchmark_02
LG_G3_Antutu_Benchmark_03LG_G3_Antutu_Benchmark_04
LG_G3_Antutu_X_Benchmark_01LG_G3_Antutu_X_Benchmark_02
LG_G3_Antutu_X_Benchmark_03LG_G3_Antutu_X_Benchmark_04
LG_G3_CF_Benchmark_01LG_G3_CF_Benchmark_02
LG_G3_NenaMark_01
LG_G3_NenaMark_02
LG_G3_QuadrantLG_G3_Vellamo_01

LG_G3_Vellamo_02LG_G3_Vellamo_03
LG_G3_Vellamo_04LG_G3_Vellamo_05
Zapožičal: LG

Ďalšie odborné recenzie na mobil LG G3 nájdete na Recenzie.SME.sk