Domov Počítače Recenzia: Lenovo Yoga 720-15IKB

Recenzia: Lenovo Yoga 720-15IKB

Zdielať

Lenovo prináša pravidelne zariadenia, ktoré ponúknu zaujímavé funkcie. Medzi takéto zaraďujeme aj dlhodobo testovaný konvertibilný 15,6“ notebook Yoga 720-15IKB.

Už na prvý pohľad vidno, že je zariadenie veľmi dobre spracované. Nikde nič nevŕzga a všetko perfektne lícuje. Spojenie plastov a kovu pôsobí veľmi prémiovo a nikto sa za takýto notebook rozhodne nemusí hanbiť. Dizajn dopĺňa zaujímavý kovový kĺb, ktorý má možnosť otáčať sa až do 360°(teda displej možno otočiť podobne ako iné konvertibilné ultrabooky zo série Yoga).

Dizajnovo ide o výborne spracované zariadenie s rozmermi 364×242×19,9 mm, pričom s hmotnosťou 2000 gramov sa radí k priemeru medzi zariadeniami s 15,6“ displejom. Konektory sú vzhľadom na profil zastúpené vo veľmi minimalistickom štýle – na ľavej je napájací konektor, jeden USB 3.0 a spoločný 3,5 mm audio jack. Na pravej strane je opäť iba jeden USB 3.0 a jeden USB-C konektor, ktorý dopĺňa vypínač. Aj vzhľadom na zameranie otočného displeja nemá notebook vypínač pri klávesnici tak, ako ho majú bežné zariadenia – ale na pravej strane na boku.

Notebook používa na zobrazovanie dotykový 15,6“ 4K IPS displej (3840×2160 px). Farby sú verné a jasné, avšak vzhľadom k dotykovému ovládaniu je osadený lesklý panel. Najmä teraz v letných slnečných dňoch je to nevýhodou. Maximálny jas displeja je však výborný a je veľmi dobre čitateľný aj na priamom slnku v exteriéri. IPS panel sa tiež vyznačuje perfektnými farbami a aj pomerne širokými pozorovacími uhlami, čo oceňujeme najmä pri takto nastavenej cene notebooku. Pri tejto kombinácii je vďaka displeju notebook predurčený na multimediálne účely.

Hardvérový základ tvorí dostatočne výkonný procesor Intel Core i7-7700HQ, taktovaný na 2,8 GHz, so štyrmi fyzickými jadrami a ôsmymi virtuálnymi vláknami. V prípade potreby sa vie procesor automaticky pretaktovať až na 3,8 GHz vďaka technológii TurboBoost. Má 6 MB vyrovnávaciu L3 cache, vyrobený je 14 nm procesom na architektúre Kaby Lake a jeho maximálna spotreba je 45W (TDP). Keďže ide o výkonný model, postačuje na väčšinu činností a je vhodný aj na strih videí.

V prípade notebookov je tiež zaujímavá grafická karta. Tento model ponúka diskrétnu grafiku – NVIDIA GeForce 1050 so 4GB vlastnej pamäte, 128-bitovou zbernicou a tiež je postavená na 14 nm výrobnom procese na architektúre Pascal. Okrem diskrétnej grafiky na hry je tu aj integrovaná GPU priamo v procesore – Intel HD Graphics 630. Poteší veľký úložný priestor pre používateľov, ktorý zabezpečuje M.2 SSD s kapacitou 512GB. Jeho prenosové parametre sú výborné a rýchlosť čítania takmer atakuje 3000 MB/s. Žiaľ, rýchlosť zápisu je vzhľadom na M.2 disk veľmi malá – pohybuje sa na úrovni 411 MB/s.

Na zariadení je predinštalovaný operačný systém Microsoft Windows 10 Pro v 64-bitovej verzii, avšak prítomných je veľa predinštalovaných „bonusových“ aplikácii. Toto riešenie majú mnohí výrobcovia radi, oveľa menej bežní používatelia. Operačná pamäť má 16GB SODIMM DDR4 s pracovnou frekvenciou 2200 MHz (ide o 2×8GB moduly). Na test reprodukcie sme použili Tidal HiFi v bezstratovom formáte. Kvalita reprodukcie zvuku je priemerná a ničím nenadchne. Ak notebook používateľ zavrie, alebo otočí na druhú stranu, reproduktory nebudú v kontakte s podložkou, ktorá pri bežnom položení vylepšuje zvuk. V prípade testovaného konvertibilného notebooku je tak externé audio viac-menej povinnou jazdou.

Klávesnica je pohodlná a veľmi dobre sa na nej píše. Zdvih klávesov je príjemný a veľmi malý. Je navyše podsvietená, čo je však v tejto cenovej kategórii notebookov samozrejmosťou. Prekvapila nás absencia numerického bloku, čo je vzhľadom na rozmery 15,6“ zariadenia prekvapujúce. ENTER je dvojriadkový. Poteší lokalizácia layotu, pre používateľa je k dispozícii česko-slovenské rozloženie kláves. Oceňujeme tiež fakt, že pri otočení notebooku o viac než 180° sa klávesnica deaktivuje, aby nedošlo k nechceným stlačeniam. Lenovo pritom rovnaký princíp používa už pri iných konvertibilných zariadeniach dlhodobo.

Jedna z podstatných vecí, ktorá zaujíma mnohých pred kúpou, je chladenie, hlučnosť a prehrievanie. Notebook počas kancelárskej práce výrazne nepočuť (úroveň hlučnosti sme namerali v rozmedzí 12 – 15 dB(A) pri vzdialenosti 20 cm od výduchu chladenia) čo znamená, že je veľmi tichý a počas bežnej kancelárskej práci takmer nepočuteľný. Ak sme notebook vyťažili na maximum, úroveň hlučnosti dosiahla hodnoty 36 – 42 dB(A), pričom sme opäť merali 20 cm od výduchu chladenia. V zariadení je aj čítačka odtlačkov prstov, ktorá poteší používateľov používajúcich biometrické zabezpečenie podobne ako pri smartfónoch.

Počas dlhodobého testovania notebooku sme registrovali aj zahrievanie povrchu, avšak v prijateľnej miere a nebadali sme extrémne zvýšené miesta. Maximálne teploty procesora pri bežnej kancelárskej práci sa pohybujú na úrovni 67 °C, pri maximálnom zaťažení sme dosiahli najvyššie teploty na úrovni 92 °C. Ide o daň za pomerne tenké šasi a pri maximálnom výkone je aj o niečo hlučnejšie chladenie – avšak v porovnaní s hernými notebookmi ide stále o tichšie chladenie.

Používatelia, ktorí očakávajú bohatú konektivitu, budú pri tomto zariadenia sklamaní. Alebo budú musieť použiť redukcie. Prvým prekvapením je absencia akéhokoľvek video výstupu – chýba HMDI port, DisplayPort (nie je tu ani miniDisplayPort) a VGA by sme tu ani neočakávali, to je už prežitok. Používatelia, ktorí potrebujú prenos obrazu na externý monitor, tak musia siahnuť po redukcii z USB-C na DisplayPort (prípadne na HDMI), podobne ak potrebujú pripojiť viac ako dve zariadenia do USB portu budú potrebovať USB rozbočovač.

Pre používateľa je tiež k dispozícii aj bezdrôtová Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac a Bluetooth vo verzii 4.1. Batéria má kapacitu 72 Wh a ponúka skôr priemernú výdrž, najmä kvôli vysokému 4K rozlíšeniu displeja – pri surfovaní na internete vydrží notebook bez nabíjačky päť hodín. Pri intenzívnejšom využívaní klesajú percentá z kapacity batérie oveľa rýchlejšie dole, záleží to od nastaveného jasu displeja, záťaže komponentov a ďalších faktorov. Je však prekvapením 0,3 MPx webkamera, ktorá má mizernú kvalitu, takže aj na  základné videohovory na Skype bude sotva použiteľná.

Lenovo Yoga 720-15IKB ponúkne kvalitné konštruknčé spracovanie, zaujímavý dizajn a oceňujeme výborný displej. Výkon zariadenia je vzhľadom k zameraniu na mobilitu veľmi dobrý, škoda však o niečo hlučnejšieho chladenia. V porovnaní s výkonnejšími hernými notebookmi je ale prijateľný. Nepoteší však úplne minimum konektorov, z toho žiadny obrazový výstup (bez nutnosti použiť redukciu z USB-C). Reprodukcia zvuku je priemerná, k lepšiemu zvuku pomáha podložka pod notebookom a pre lepší zážitok odporúčame siahnuť po externom audiu. Cena zariadenia je nastavená vysoko, okolo 2000 eur. Zákazníci, ktorí hľadajú konvertibilné zariadenie, použiteľné aj ako tablet, však môžu medzi kandidátov na nákupný zoznam zaradiť tiež nami testovaný model.Parametre a špecifikácie:

Procesor: Intel Core i7- i7-7700HQ, 4 jadrá / 8 vlákien, 2,8 – 3,8 GHz, 6 MB cache, 45 W TDP, 14 nm, Kaby Lake
Grafika: diskrétna NVIDIA GeForce GTX 1050, 4GB GDDR4, 128-bit zbernica + integrovaná Intel HD Graphics 630
Pevný disk: NVMe M.2 SSD, Samsung, 512GB
Operačná pamäť: 16 GB SODIMM DDR4, 2200 MHz (2× 8GB sloty)
Rozmery: 364×242×19,9 mm
Hmotnosť: 2000 gramov
Displej: 15,6“, 4K  IPS, 3840×2160 pixelov, dotykový lesklý
Operačný systém: Windows 10 Pro, 64-bitový CZ/SK
Webkamera: 0,3 MPx
Konektivita: 2×USB 3.0, 1× USB-C, 1× spoločné audio 3,5 mm jack, 1× napájanie
Lokálny prenos dát: Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Bluetooth v4.1
Batéria: 72 Wh

Hodnotenie: 85%

Plusy
+ Jemný Ultra HD dotykový displej
+ Veľmi dobrý výkon ultrabooku
+ Konštrukčné spracovanie, dizajn
+ Pohodlná klávesnica na písanie
+ Prítomný 512GB SSD, 16GB RAM
+ Možnosť otočiť displej o 360° uhol

Mínusy
– Vysoko nastavená cena
– Minimalistická výbava portov
– Priemerná reprodukcia zvuku
– Chýba numerický blok, nekvalitná kamera

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Lenovo IdeaPad Yoga 80X70074CK poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Zapožičal: Lenovo

Lenovo Yoga 720-15IKB

2000,00 €
8.5

Celkové hodnotenie

8.5/10

Plusy

  • Jemný Ultra HD dotykový displej
  • Veľmi dobrý výkon ultrabooku
  • Konštrukčné spracovanie, dizajn
  • Pohodlná klávesnica na písanie
  • Prítomný 512GB SSD, 16GB RAM
  • Možnosť otočiť displej o 360° uhol

Mínusy

  • Vysoko nastavená cena
  • Minimalistická výbava portov
  • Priemerná reprodukcia zvuku
  • Chýba numerický blok, nekvalitná kamera

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno