Domov Počítače Recenzia: ASUS Strix Z270G Gaming

Recenzia: ASUS Strix Z270G Gaming

Zdielať

Základná doska Strix Z270G Gaming ponúka socket LGA 1151 s čipsetom Intel Z270 a je určená pre siedmu generáciu procesorov Kaby Lake, vyrábanú pomocou 14 nm výrobnej technológie. Čo prináša?

Balenie je veľmi pestré, okrem samotnej dosky v antistatickom obale sú tu aj SATA káble, nálepky, zipsy na zväzovanie káblov, flexibilný SLI mostík, dokumentácia a ovládače na CD. Tu by sme radšej uvítali USB kľúč s ovládačmi, keďže nie každý v tejto dobe má v zostave optickú mechaniku, avšak USB port má iste každý. Uvidíme, či sa k tomu výrobca v budúcnosti odhodlá.

Doska už na prvý pohľad vyzerá veľmi dobre, výrobca si odpustil akékoľvek herné prvky, či extravagantné kovové šasi. V jednoduchosti je krása a hoci na to doska nevyzerá, ponúka takmer najnovšie technológie a dokonca aj s posvietením. Má totiž podporu pre RGB (Aura sync). Doska príde vhod najmä pre hráčske či multimediálne využitie, pretože ponúkne v kombinácii s Intel procesormi s odomknutým násobičom funkciu 5-Way-Optimization, ktorá veľmi jednoducho pretaktuje procesor a zdvihne výkon počítača ešte o niečo vyššie.

Na doske je pre zabezpečenie správnych frekvencií, napájania a monitorovanie stavu vyhradený čip TPU, ktorý môže používateľa ochrániť proti nestabilite počítača. To všetko podporuje digitálne napájanie, ktoré má na svedomí stabilitu predovšetkým pri pretaktovaní a možnosť použiť operačné pamäte DDR4 na frekvencii až 4000 MHz. Pre rýchlu komunikáciu nechýba M.2 slot, ktorý umožňuje až 3,5-krát rýchlejší prenos ako SATA III (6 Gbps). K dispozícii je pritom rovno dvakrát – jeden na zadnej strane dosky, druhý klasicky na prednej strane.

Ďalšou silnou stránkou základnej dosky je samotný UEFI BIOS, ktorý ponúka veľmi dobré možnosti pre používateľa, keďže možno na ovládanie používať aj myš. Možno tu tiež nastaviť automatický dátum, jednoduchú aktualizáciu BIOSu, bezpečné zmazanie SSD, nastavenie RAID, pretaktovanie až po zrýchlenie DRAM. K dispozícii je ďalej integrovaný modul 802.11ac Wi-Fi a Bluetooth, SATA Express konektor a šesť portov USB 3.1. Pre úplnosť dodávame, že doska podporuje iba 6. generáciu (Skylake) a 7. generáciu (Kaby Lake) procesorov, najnovšia 8. generácia (Coffee Lake) nie je podporovaná, hoci pätica je zhodná.

Zvukový výstup je na veľmi dobrej úrovni a to vďaka dvojici zosilňovačov, špeciálnym čipom, ktorými sa redukuje šum. Použité japonské kondenzátory spoločne s digitálnym napájaním pre vyššiu presnosť zvuku pomáhajú ku kvalitnému zvukovému výstupu, ktorý poteší mnohých audiofilov. Čerešničkou na torte je inteligentná správa LAN siete, ale taktiež aj čip, ktorý umožňuje LED diódam meniť farbu podľa teploty procesora, blikať, meniť farby podľa dúhy alebo pulzovať do rytmu prehrávanej hudby.

Výhodou testovanej základnej dosky je aj jej cena. Za 180 eur totiž ASUS Strix Z270G Gaming poskytuje jednoduchý dizajn, mnoho možností rozšírenia, prehľadný UEFI BIOS, výborný zvukový čip, výkon pri pretaktovaní, účinnosť a dokonca aj trojročnú záruku. Túto základnú dosku teda odporúčame každému, kto rozmýšľa nad zostavou najmä s Kaby Lake procesorom.Parametre a špecifikácie:

Socket: Intel LGA1151
Formát: microATX
Operačná pamäť: max. 64 GB DDR4, 4000MHz, režim zapojenia dual-channel
Sloty: 6× SATA III, 2× M.2, 2× PCI Express x16, 2× SATA Express
Obrazové výstupy: 1× mini-DisplayPort, 1× HDMI
Zvukové výstupy: 3× 3,5 mm audio jack výstup, 2× 3,5 mm audio jack vstup, 1× optický SPDIF
Konektivita: 1× 10/100/1000 Mbps RJ45 (Ethernet), 4× USB 3.1, 2×USB 3.1+USB-C, 2× USB 2.0, 1× HDMI, 1× DisplayPort, 1× PS/2 combo
Ostatné: podpora NVIDIA SLI, AMD CrossFireX

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Jednoduchý a atraktívny dizajn
+ Podpora 2× M.2 a 6× SATA III
+ Veľmi ľahké pretaktovanie CPU
+ Nastaviteľnosť podsvietenia
+ Prehľadný UEFI BIOS
+ Výborný audio čip Realtek
+ Skvelý pomer cena/výkon

Mínusy
– Nepodporuje Coffee Lake

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu ASUS ROG STRIX Z270G GAMING poskytuje server Heureka.sk

Zapožičal: ASUS

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno