Domov Recenzie Recenzia: Lenovo Vibe P1m

Recenzia: Lenovo Vibe P1m

Zdielať

Čínska spoločnosť Lenovo je na slovenskom trhu už veľmi dobre známa a to nielen vďaka notebookom. Produkuje totiž aj zaujímavé smartfóny a jeden z nich – Vibe P1m sme otestovali. Čo všetko ponúka?

Lenovo Vibe P1m 01

Vibe P1m patrí do strednej triedy a chce ponúknuť maximum funkcií za čo najnižšiu cenu. Tá sa pohybuje aktuálne okolo 180 eur, pričom prináša niekoľko prekvapení. Aj napriek cenovej kategórii je balenie bohaté – po otvorení krabice nájdeme okrem smartfónu samotného, USB káblu a adaptéru aj slúchadlá, fóliu na displej (zabalenú samostatne a na displeji neaplikovanú), či dokonca plastové puzdro, ktoré pomôže používateľovi zachrániť smartfón pred poškodením. Samozrejmosťou v balení je aj manuál či technické parametre.

Lenovo Vibe P1m 02

Smartfón je vzhľadom na cenu dostatočne prémiový, samozrejme, nejde o kovovú konštrukciu, ale plastové šasi. Konštrukcia je kvalitná, na žiadnych miestach nepuká ani nevŕzga. Hneď na prvý pohľad sme si všimli premiestnenie nabíjacieho microUSB portu na hornú stranu vedľa 3,5 mm audio jack konektora. Zo spodnej strany sú dve mriežky, avšak len v ľavej mriežke je reproduktor. Zadná strana obsahuje typicky fotoaparát s LED bleskom a nápisom „Vibe“.

Lenovo Vibe P1m 03

Na pravej strane sú tri tlačidlá – dve na ovládanie hlasitosti a jedno na napájanie. Ich umiestnenie je ideálne, aj stisk tlačidiel je istý a pohodlný. Naľavo je prepínač na rýchle spustenie úsporného režimu. Spracovanie je na veľmi dobrej úrovni a to aj napriek odnímateľnému zadnému krytu. Pod krytom sú tri sloty – dve pozície na microSIM a jedna na microSD karty. Zaujímavosťou je aj prítomnosť nanovrstvy, ktorá je nanesená na telo telefónu. Tá má za úlohu odpudzovať vodu a model Vibe P1m tak prežije dážď alebo poliatie vodou, kúpanie však neodporúčame.

Lenovo Vibe P1m 04

Na prednej strane je 5“ HD displej (294 ppi) spolu s tromi tlačidlami. Tým by sme chceli vytknúť dve veci – prvou je, že ich nemožno nastaviť na trvalé podsvietenie a druhou, že ľavé z trojice vyvoláva kontextovú ponuku a nie multitasking menu, to sa zapne až po jeho podržaní. Displeju ale vytknúť veľa nemôžeme. Farby sú pomerne presné, aj keď nie až také živé, ako pri AMOLED paneli. IPS panel a HD rozlíšenie nám vôbec neprekáža, obraz je dostatočne jemný a pozorovacie uhly sú veľmi dobré.

Lenovo Vibe P1m 05

Hardvérový základ tvorí štvorjadrový procesor MediaTek MT6735, taktovaný na 1,0 GHz. Dopĺňa ho grafika Mali-T720 a operačná pamäť 2 GB. Na ukladanie dát je k dispozícii 16 GB interná pamäť (reálne k dispozícii 10 GB), ktorú je možné pomocou pamäťových kariet rozšíriť o ďalších 128 GB, kam možno presúvať aplikácie. Telefón používa operačný systém Androidu 5.1 Lollipop s nadstavbou Vibe UI, ktorú už spoločnosť používa vo svojich smartfónoch dlhodobo.

Lenovo Vibe P1m 06

Prostredie možno rýchlo upravovať pomocou šiestich tém, ktoré sú používateľovi k dispozícii. Zmeniť možno tapetu, pozadie a tiež dizajn ikon. Medzi ďalšie vlastnosti nadstavby patrí chýbajúce menu aplikácií, pretože všetky aplikácie sú zoskupené na plochách. Toto riešenie majú v obľube mnohí čínski výrobcovia. Presúvanie aplikácií medzi plochami je jednoduché, stačí dlho podržať prst nad aplikáciou a následne ju preniesť na ukazovateľ stránky.

Lenovo Vibe P1m 07

Ak má však používateľ veľa aplikácii, na množstve plôch je chaos a aj to je dôvod, prečo sme počas nášho testovania používali obľúbený Nova launcher. Pri desiatich aplikáciách ich vidí používateľ na ploche prehľadne – avšak pri cca 60 až 80 je to už iné. Páči sa nám, že je telefón pomerne svižný a záseky sme pozorovali len občas. Sú tu však aj nejaké spomalenia, čo je však dané už samotným hardvérom, ktorý je menej výkonný ako pri TOP modeloch.

Lenovo Vibe P1m 08

S prehrávaním multimédií sme nezaznamenali žiadny problém, na tento účel sme používali MX player. Plynulé prehrávanie videí aj vo vysokej kvalite alebo hry telefón zvládne. Horšie je to už s náročnými hrami, kde treba nastaviť nižšie detaily. Operačná pamäť je dostatočne veľká na viacero naraz spustených aplikácii, aj keď väčšia RAM by nás potešila.

Lenovo Vibe P1m 12

Fotoaparát ponúka rozlíšenie 8MPx, automatické zaostrovanie a aj prisvetľovací LED blesk. Výsledné fotografie sú použiteľné, ak sú realizované z dostatočnej vzdialenosti a cez deň. Nevýhodou je však pomalé zaostrovanie. Pri fotení v noci sa do fotografii dostalo veľa digitálneho šumu, pričom pri makre je situácia podobná. Prostredie aplikácie fotoaparátu je prehľadné a rozdelené na tri sekcie – všeobecné nastavenia, možnosti pre fotografovanie a záznam videa. Nastaviť možno expozíciu, kvalitu obrazu, HDR, hodnoty ISO, vyváženie bielej, zvuk uzávierky, pričom nechýba ani režim Panorama.

Lenovo Vibe P1m 10

Lenovo Vibe P1m je dual SIM, možno v ňom používať dve SIM karty naraz. Mobilný internet je k dispozícii pomocou 3G alebo 4G/LTE siete na prvej microSIM karte, druhá podporuje iba 2G (GSM) siete. Dual SIM príde vhod najmä pre používateľov, ktorí chcú využívať mobilný internet od iného operátora ako hovory a správy. Druhým možným využitím je súkromné a služobné číslo v jednom smartfóne, alebo použitie domácej a zahraničnej (lokálnej) SIM karty počas pobytu v zahraničí. Oceňujeme tiež fakt, že výrobca ponechal dva samostatné SIM sloty a jeden slot na pamäťovú kartu – netreba si vyberať medzi týmito dvoma.

Lenovo Vibe P1m 11

Prekvapením je výdrž batérie, ktorá má kapacitu 4000 mAh. Pri nej možno dosiahnuť výdrž celé dva dni. Samozrejme telefón možno vybiť aj za pár hodín – záleží na štýle používania (pri nepretržitom hraní hier či využívanie on-line navigácie cez mobilné dáta). Dôležité však je, že s mierne úsporným správaním sa možno dostať aj na tri dni výdrže, čo považujeme za vynikajúcu hodnotu. Vyššiu výdrž možno tiež predĺžiť, k čomu slúži prepínač na ľavej strane telefónu. Používateľ sa síce k batérii dostane, je však nevyberateľná, keďže po jej vybratí stráca používateľ záruku.

Lenovo Vibe P1m 09

Ak používateľ nastaví prepínač úsporného režimu do hornej polohy, prostredie operačného systému sa počas sekundy prepne do čierno-bieleho zobrazenia, obmedzí sa tiež konektivita a väčšina funkcií. Wi-Fi možno neskôr zapnúť a tiež prehliadať internet cez Google Chrome, prípadne používať Facebook. Tu ponuka smart funkcií v šetriacom režime končí. Z ostatných funkcii možno spomenúť ešte štandardné a dostupné funkcie – telefón, správy a kalkulačka.

Lenovo Vibe P1m 01

Lenovo väčšinou produkuje zaujímavé telefóny, pričom aj model Vibe P1m medzi ne patrí. Smartfón ponúka kvalitný displej, dostatočný hardvérový výkon a celkom dobre optimalizovaný Android Lollipop. Je tu aj fotoaparát, ktorý ponúka dobré fotografie, má však svoje rezervy a používateľa limituje maximálne so záznamom videa v HD rozlíšení. Teší nás plná podpora LTE sietí využívaných na Slovensku a dvojica slotov na SIM karty plus tretí slot na pamäťovky – škoda však absencie NFC. Čerešničkou na torte je však batéria s vysokou kapacitou a nadpriemernou výdržou.Parametre a špecifikácie:

Chipset: MediaTek MT6735
Procesor: 64-bitový, štvorjadrový 1,0 GHz
Grafika: Mali-T720
Pamäť: 2 GB RAM + 16 GB ROM + microSD karta (do 128 GB)
Operačný systém: Android 5.1 Lollipop + nadstavba Vibe UI
Displej: 5“, IPS LCD, 1280×720 px., 294 ppi
Fotoaparát: zadný – 8 MPx, LED blesk, autofókus, nahrávanie HD videí; predný – 5 MPx
Rozmery: 141×72×9 mm
Hmotnosť: 148 gramov
Batéria: Li-Ion, 4000 mAh
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz, UMTS 900 / 2100 MHz + LTE
LTE pásma: 700 / 800 / 850 / 900 / 1700 / 1800 / 1900 / 2100 / 2300 a 2600 MHz
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, (do 42 Mbps), HSUPA (do 5,76 Mbps)
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.1, microUSB, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n)
Formát SIM: 2× microSIM (dual SIM)
Ostatné: GPS, GLONASS, akcelerometer

Hodnotenie: 85%

Plusy
+ Dlhá výdrž batérie na jedno nabitie
+ Úplná podpora našich LTE pásem
+ Dve samostatné sloty na microSIM
+ Celkom dobrá optimalizácia OS
+ Prítomnosť Android 5.1 Lollipop
+ Dostatočne výkonný hardvér
+ Vyššia odolnosť vďaka nano vrtstve
+ Kvalitný IPS displej s HD rozlíšením
+ Kvalitné konštrukčné spracovanie

Mínusy
– Pomalé zaostrovanie fotoaparátu
– Video možno nahrať len v HD rozlíšení
– Nevymeniteľná batéria, absencia NFC

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Lenovo Vibe P1m Dual SIM poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Lenovo Vibe P1m AnTuTu Benchmark 01Lenovo Vibe P1m AnTuTu Benchmark 02
Lenovo Vibe P1m AnTuTu Benchmark 03Lenovo Vibe P1m AnTuTu Benchmark 04
Lenovo Vibe P1m CF Benchmark 01Lenovo Vibe P1m CF Benchmark 02
Lenovo Vibe P1m 3D Mark 01Lenovo Vibe P1m 3D Mark 02
Lenovo Vibe P1m 3D Mark 03Lenovo Vibe P1m 3D Mark 04
Lenovo Vibe P1m 3D Mark 05Lenovo Vibe P1m 3D Mark 06
Lenovo Vibe P1m 3D Mark 07Lenovo Vibe P1m 3D Mark 08
Lenovo Vibe P1m Vellamo 01Lenovo Vibe P1m Vellamo 02
Lenovo Vibe P1m Vellamo 03Lenovo Vibe P1m Vellamo 04
Lenovo Vibe P1m Geekbench 01Lenovo Vibe P1m Geekbench 02
Lenovo Vibe P1m Geekbench 03Lenovo Vibe P1m Geekbench 04
Lenovo Vibe P1m QuadrantLenovo Vibe P1m CPU-Z

Zapožičal: Lenovo

Ďalšie odborné recenzie na smartfón Lenovo Vibe P1m nájdete na Recenzie.SME.sk

2 komentárov

  1. Dobrý deň, chcem sa opýtať, mám mobil v režime maximálnej úspory energie.. ale neviem ako sa to stalo ja som tým tlačítkom naľavo ani nepohla.. mobil si začal robiť čo chcel už to mám takto dva dni a neviem čo s tým mám čierno-bielu obrazovku a neviem to vrátiť späť .. bola by som rada ak by ste mi pomohli .. ďakujem 🙂

    • Dobrý den, jsou 2 možnosti, buď budete kontaktovat svůj servis, nebo uvedete svůj mobil do továrního nastavení. Avšak před druhou možností silně doporučuji udělat zálohu všeho, co máte v zařízení uloženo.

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno