Domov Novinky MediaTek chystá procesor Helio X30

MediaTek chystá procesor Helio X30

Zdielať

MediaTek po svojom debute s chipsetom Helio X20, ktorý ako prvý na svete staval na desiatich jadrách. Práve teraz čaká zosadenie z vedúcej pozície, keďže spoločnosť chystá nástupcu X30, ktorý bude mať rovnaký počet jadier a bude ešte výkonnejší. Ako obvykle výrobca opäť nezverejnil použitý grafický čip, ktoré práve pri procesoroch tohto výrobcu veľmi zaostávajú.

MediaTek_X30_01
Nový procesor X30 teda ponúkne hneď dve základné jadrá Cortex-A53 s taktom 1,0 GHz, pre vyššiu záťaž tu budú ďalšie dve jadrá Cortex-A53 o takte 1,5 GHz. Ak však používateľ začne vykonávať náročnejšie operácie, budú tu nachystaná ďalšie dve jadrá Cortex-A72 na takte 2,0 GHz a pre vrcholný výkon tu nebudú chýbať štyri jadrá Cortex-A72 s taktom 2,5 GHz.

MediaTek_X30_02
Máme teda štyri rôzne typy jadier a tie si procesor bude samovoľne regulovať, pre dosiahnutie najvyššieho výkonu pri najnižšej spotrebe. Pri modeli X20 boli tri rôzne typy clusterov a MediaTek tejto vlastnosti hovoril Tri-Cluster a vysvetľoval to na jednoduchom princípe prevodovky auta, kedy sa na vysoký prevod auto zle rozbieha a preto tu je niekoľko typov jadier, aby bol rozjazd čo najplynulejší.

Zdroj: GizChina