Domov Počítače Recenzia: Lenovo ThinkPad X1 Carbon

Recenzia: Lenovo ThinkPad X1 Carbon

Zdielať

Lenovo_ThinkPad_X1_Carbon_01Luxus a výkon v jednom ultrabooku. Taký je Lenovo ThinkPad X1 Carbon. Tretia generácia ultrabooku X1 Carbon, ktorá bola predstavená na tohtoročnom veľtrhu spotrebnej elektroniky v Las Vegas, prináša zaujímavé vlastnosti, no aj výrane vyššiu cenu. Hneď na prvý pohľad nás zaujali hmotnosť aj rozmery tohto modelu. Pri 14“ ultrabooku je hmotnosť 1,43 kilogramu vynikajúca.

Ďalšiu pochvalu si zaslúži výrobca za tenké telo a prijateľné rozmery 331×227×13,9 mm. Odolnosť a nízka hmotnosť sú dané spracovaním z uhlíkových vlákien. Konštrukcia je pevná, žiadna časť sa neprehýba ani po silnom zatlačení. Každodenné prenášanie teda nebude žiadny problém.

Tak ako sme pri ultrabookoch zvyknutí, aj tu sa šetrilo na konektivite. Na ľavej hrane nachádzame napájací konektor, konektor pre dokovaciu stanicu, plnohodnotný HDMI, mini DisplayPort, jeden USB 3.0 port a spoločný kombinovaný 3,5 mm jack pre slúchadlá a mikrofón. Na pravej hrane je výduch z chladenia, špeciálny konektor na redukciu na sieťový internet (LAN) a jeden USB 3.0 port. Slot na pamäťové karty chýba. Vzadu je ešte slot na SIM kartu, je tu totiž WWAN 3G modem.

Lenovo_ThinkPad_X1_Carbon_10

Hoci Lenovo ponúka aj dokovaciu stanicu, ktorú výrazne propaguje, reálny prínos neponúka. Pri pripojenej dokovacej stanici totiž spôsobuje problémy pri pripojení viacerých zariadení do USB portov. Najmä vtedy, ak kombinujeme dokovaciu stanicu s USB hubom. Páči sa nám riešenie redukcie, ktoré funguje cez špeciálny konektor, na rozdiel od bežných redukcií sa nepripája do USB portu.

Lenovo_ThinkPad_X1_Carbon_11

Hneď na prvý pohľad sme si všimli viditeľnú zmenu klávesnice. Chýba totiž riadok s funkčnými klávesami. Tie nahradila prispôsobiteľná dotyková klávesnica. Výrobca pre túto technológiu používa názov „Adaptive Keyboard“. Dotyková lišta na klávesnici ponúka štyri režimy, ktoré sa menia a prispôsobujú podľa aktuálne používaných aplikácií, alebo je možné nastaviť ich manuálne. Nie vždy je však prispôsobiteľná klávesnica ideálna, keďže občas sa nám pri testovaní stalo, že nereagovala a nebolo možné využiť jej funkcie.

Lenovo_ThinkPad_X1_Carbon_12

Ďalšiu zmenu predstavuje rozloženie niektorých tlačidiel klávesnice. CAPS LOCK nahrádza dvojité stlačenie SHIFTu, HOME a END sa premiestnili tam, kde sa obvykle nachádza CAPS LOCK. Napravo od BACKSPACE je DELETE, bodkočiarka je medzi klávesmi Alt Gr a Ctrl dole. Poteší veľký dvojriadkový ENTER. Klávesnica má iné usporiadanie znakov a preto si na ňu treba zo začiatku zvykať, navyše aj niektoré funkčné klávesy chýbajú, ako napr. Print screen, ktorý nahrádza „nová“ skratka – FN+T. Poteší však slovenské rozloženie kláves spolu s podsvietením, aj keď nefunguje ideálne. Ak je zapnuté, tak po zhasnutí displeja podsvietenie zhasne a treba ho manuálne zapínať. To isté platí aj po zobudení po režime stand by.

Lenovo_ThinkPad_X1_Carbon_18

Displej má veľkosť 14 palcov a ponúka rozlíšenie 2560×1440 pixelov (214 ppi). Je dotykový, s pomerom strán 16:9 a svetelnosťou 300 nitov. Chválime použitý IPS panel, ktorý ponúka pozorovacie uhly 178°/178°. Displej je tak jemný, že je problém s čítaním textov s menšími písmenami, obrázky sú malé. Pri nastavení zväčšenia vo Windows však stráca svoju jemnosť a ukazuje pri niektorých programoch kostrbatosť. Nad displejom sa v strede vyníma 1,3 MPx webkamera. Z ľavej aj pravej strany sú umiestnené dva mikrofóny, nechýba LED indikátor zapnutia.

Lenovo_ThinkPad_X1_Carbon_13

Základom ultrabooku je dvojjadrový procesor Intel Core i7-4550U, taktovaný na 1,5 GHz. Prítomná je tu aj technológia TurboBoost, ktorá zabezpečuje pretaktovanie až na 3 GHz v prípade, ak je to potrebné. Vyrovnávajúca cache pamäť má 4 MB a TDP 15 Wattov. Procesor je vyrobený 22 nm technológiou a ide o zástupcu z architektúry Haswell. Oceňujeme prítomnosť integrovanej grafiky Intel HD Graphic 5000. Hoci ultrabook neponúka diskrétnu grafiku, ale len integrovanú, nebude problém hrať aj najnovšie hry na stredných detailoch.

Lenovo_ThinkPad_X1_Carbon_02

Plynulosti napomáha aj rýchly pevný disk. Podobne ako pri iných ultrabookoch, aj tu nachádzame SSD disk. Výhodou disku je rýchlosť, takmer nulová hlučnosť a nižšia spotreba. Disk v testovanom kuse má označenie Samsung MZNTD245HAGL a ponúka kapacitu 256 GB. Operačná pamäť s veľkosťou 8 GB je – podobne ako pri väčšine ultrabookov – napájkovaná priamo na základnú dosku a nemožno ju vymeniť.

Lenovo_ThinkPad_X1_Carbon_03

V ultrabooku je predinštalovaný operačný systém Windows 8.1, ide o 64 bitový OS a je v slovenčine. Ideálny je tak spolu s využitím dotykového displeja. Zo začiatku sme však zaznamenali aj niekoľko pádov (Bluescreenov), ktoré by sa v tejto cenovej hladine ultrabookov nemali stávať. Neskôr nám na žiadosť ultrabook vymenili za iný kus, kde sa situácia zopakovala len raz. Zrejme teda šlo o zlý kus.

Lenovo_ThinkPad_X1_Carbon_04

Z bezdrôtových technológii je dostupná Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac spolu s Bluetooth vo verzii 4.0. Poteší i slot na SIM kartu a možnosť WWAN modulu, čo umožňuje využiť mobilné pripojenie bez nutnosti 3G modemov do mobilného 3G internetu. Dáta možno ochrániť aj šifrovaním a nastaviť odomykanie pomocou odtlačku prsta. Batéria s kapacitou 4800 mAh postačí na 6 hodín bežnej kancelárskej práce so zapnutou Wi-Fi, podsvietením klávesnice a jasom na maximum. Poteší aj tiché chladenie.

Lenovo_ThinkPad_X1_Carbon_09

Aké pocity máme po testovaní ultrabooku Lenovo ThinkPad X1 Carbon? Hoci ponúka špičkové spracovanie, jemný displej, výkonný procesor, spolu s rýchlym diskom a dostatočne dlhú výdrž na batériu, je tu jedno ale. Je ním najmä vysoká cena, ale aj zmena rozloženia prvkov na klávesnici, čo nemusí každému vyhovovať. Nepotešili nás pády systému, čo však bola chyba v testovanom kuse. Oceňujeme spracovanie, nízku hmotnosť, ale aj prítomnosť WWAN modulu.

Parametre a špecifikácie:

Procesor: Intel Core i7-4550U, 2 jadrá / 4 vlákna, 1,5 – 3,0 GHz, 4 MB cache, 15 W TDP, 22 nm, Haswell
Grafika: integrovaná, Intel HD 5000
Pevný disk: SSD, Samsung MZNTD245HAGL, 256 GB, SATA III, 6 Gbps
Operačná pamäť: 8 GB DDR3, 1600 MHz, Onboard
Rozmery: 331×227×13,9~20,1 mm
Hmotnosť: 1430 gramov + adaptér 184 gramov
Displej: 14“, Quad HD IPS, 2560×1440 pixelov, 214 ppi, LED podsvietenie, 10-dotykový, pozorovacie uhly 178°/178°
Operačný systém: Windows 8.1, 64-bitový, SK
Webkamera: 1,3 MPx
Konektivita: 2×USB 3.0, 1×HDMI výstup, 1×RJ45 LAN 10/100/1000 Mbps (cez dodávanú redukciu), 1×zámok Kensington, 1×vstup napájania, 1× kombinovaný slúchadlá/mikrofón
Lokálny prenos dát: Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Bluetooth v4.0, WWAN 3G modul, Wi-Di
Batéria: 4800 mAh

Hodnotenie: 85%

Plusy
+ Pekný dizajn
+ Konštrukčné spracovanie
+ Výkonný procesor
+ Jemný IPS displej
+ Nízka hmotnosť
+ Tiché chladenie
+ WWAN 3G modul

Mínusy
– Veľmi vysoká cena
– Adaptívna klávesnica
– Zmena rozloženia znakov
– Občasné pády OS
– Neodladené chyby

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Lenovo ThinkPad X1 20A7003UXS poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Lenovo_ThinkPad_X1_Carbon_3DMark_Vantage Lenovo_ThinkPad_X1_Carbon_3DMark_01 Lenovo_ThinkPad_X1_Carbon_3DMark_02 Lenovo_ThinkPad_X1_Carbon_3DMark_03 Lenovo_ThinkPad_X1_Carbon_PCMark_8_01 Lenovo_ThinkPad_X1_Carbon_PCMark_8_02 Lenovo_ThinkPad_X1_Carbon_PCMark_8_03 Lenovo_ThinkPad_X1_Carbon_PCMark_8_04 Lenovo_ThinkPad_X1_Carbon_Cinebench_R10_R11.5 Lenovo_ThinkPad_X1_Carbon_ATTO_Disk_Benchmark Lenovo_ThinkPad_X1_Carbon_CrystalDiskMark Lenovo_ThinkPad_X1_Carbon_TechPowerUp Lenovo_ThinkPad_X1_Carbon_HD_Tune_01 Lenovo_ThinkPad_X1_Carbon_HD_Tune_02 Lenovo_ThinkPad_X1_Carbon_HD_Tune_03 Lenovo_ThinkPad_X1_Carbon_HD_Tune_04 Lenovo_ThinkPad_X1_Carbon_HD_Tune_05 Lenovo_ThinkPad_X1_Carbon_HD_Tune_06 Lenovo_ThinkPad_X1_Carbon_HD_Tune_07 Lenovo_ThinkPad_X1_Carbon_CPU-Z_01 Lenovo_ThinkPad_X1_Carbon_CPU-Z_02 Lenovo_ThinkPad_X1_Carbon_CPU-Z_03 Lenovo_ThinkPad_X1_Carbon_CPU-Z_04 Lenovo_ThinkPad_X1_Carbon_CPU-Z_05
Zapožičal: Lenovo

Ďalšie odborné recenzie na notebook Lenovo ThinkPad X1 Carbon 2014 nájdete na Recenzie.SME.sk