Domov Počítače Recenzia: Lenovo ThinkPad T470s

Recenzia: Lenovo ThinkPad T470s

Zdielať

Notebooky série ThinkPad patria do segmentu biznis zariadení. Tomuto zameraniu zodpovedá aj výbave či spracovanie. Pozreli sme sa na starší model s procesorom Kaby Lake, ako môže vyzerať zariadenie pre pracantov.

BigON je spoločnosť, ktorá sa zaoberá predajom obnovených a repasovaných notebookov. Od tejto spoločnosti sme mali zapožičaný model Lenovo ThinkPad T470s. Zariadenie je certifikované aj ako „Ultrabook“ čo znamená, že ponúka štíhle šasi a tiež nízku hmotnosť, ktorá umožňuje časté prenášanie. Čierny povrch je matný a náchylný na odtlačky prstov, ale v sérii biznis zariadení je potrebná taktiež aj dostatočná pevnosť. Tú zariadenie spĺňa, vyrobené je z kombinácie plastu a horčíka.

Na ľavej strane notebooku je napájací konektor a USB 3.0 port, ktorý dopĺňa spoločný audio jack a slot na SD kartu. Naľavo je taktiež výduch chladenia. Na pravej strane je umiestnený slot na SIM kartu (pre mobilné dáta – aj tu vidieť zameranie na biznis, aby vždy používatelia boli online), plnohodnotný Ethernet RJ45, dva USB 3.0 porty, medzi nimi je plnohodnotný HDMI a USB-C. Celkovo sú teda k dispozícii pre používateľa tri USB 3.0 porty, pričom oceňujeme aj nový USB-C a plnohodnotné HDMI a RJ45.

Notebook používa na zobrazovanie nedotykový 14“ Full HD IPS displej. Farby sú verné a jasné, rozhodne oceňujeme použitie matného panelu. IPS panel sa vyznačuje nielen dobrými farbami, ale aj pomerne širokými pozorovacími uhlami. Maximálny jas sa nám zdal príliš vysoký a pri bežnej kancelárskej práci sme používali nastavenie jasu na úrovni 30%. Iste, vonku a najmä teraz počas letných dní príde vysoký jas vhod. Oceňujeme tiež možnosť sklopiť displej až na úroveň 180°.

Azda každý používateľ ocení rozlíšenie Full HD, ktoré je aj vzhľadom k uhlopriečke vhodne nastavené. Pri jemných rozlíšeniach treba totiž siahnuť na zväčšenie prvkov v systéme, čo pri mnohých programoch nefunguje korektne a najmä vyššie rozlíšenie by znamenalo aj oveľa väčšiu záťaž na batériu. To by tiež logicky znamenalo nižšiu výdrž. Ako certifikované zariadenie „Ultrabook“ používa – podobne ako iné modely – procesory série „U“, čo je klasika v ľahkých a prenosných zariadeniach.

Hardvérový základ tvorí dostatočne výkonný, no zároveň aj úsporný procesor Intel Core i7-7600U, taktovaný na 2,8 GHz, s dvomi fyzickými jadrami a štyrmi virtuálnymi vláknami. V prípade potreby sa vie procesor automaticky pretaktovať až na 3,9 GHz vďaka technológii TurboBoost. Má 4 MB vyrovnávaciu L3 cache, vyrobený je 14 nm procesom na architektúre Kaby Lake a jeho maximálna spotreba je 15W (TDP). Pri testovaní sme používali predvolený – vyvážený režim.

Aj vďaka rýchlemu disku Samsung PM961, čo je v podstate preznačený 960 EVO (a je typu M.2 NVMe) je zariadenie rýchle a plynulé. Nami testovaný disk, ktorý bol k tomu ešte aj v úctyhodnej kapacite 1TB dosiahol rýchlosti na úrovni 3316 MB/s pri čítaní a 1775 MB/s pri zápise. Výbavu dopĺňa operačná pamäť. Tá má kapacitu 8GB s 2200 MHz frekvenciou, ide o typ DDR4 SODIMM. Ako uvádza stránka výrobcu, maximum pre notebook má byť 24GB RAM.

Hry nie sú silnou stránkou testovaného zariadenia, keďže o grafickú časť sa stará iba integrovaná karta Intel HD Graphic 620. Výhodou tohto riešenia je aj nižšia záťaž na batériu, teda nižšia spotreba a tiež nižšie emisie tepla. Na zariadení je predinštalovaný operačný systém Microsoft Windows 10 Home v 64-bitovej verzii, čo je prekvapením. Aj vzhľadom na zaradenie biznis zariadenia by sme uvítali verziu Pro alebo Enterprise. Pýtate sa, že rozdiel nie je veľký? Napríklad šifrovanie diskov s nástrojom BitLocker dostupné vo verzii Home nie je a to môže padnúť vhod najmä pre biznis zákazníkov.

Pri notebookoch testujeme tiež kvalitu audia. Na test reprodukcie sme použili Tidal HiFi v bezstratovom formáte. Kvalita reprodukcie zvuku je však katastrofálna, rozhodne medzi nutné príslušenstvo k notebooku odporúčame externé audio – či už slúchadlá, alebo reproduktory. Úroveň maximálnej hlasitosti je tiež nedostatočná. Je to ďalší model z biznis zariadení, ktoré majú audio vybavenie na veľmi nízkej úrovni. Vari biznis notebooky sa používajú iba na prácu?

Prekvapením je klávesnica, ktorej chýba podsvietenie. Je to však dané tým, že nami testovaný model je typu tzv. CTO (custom to order), čo znamená, že samotný zákazník (alebo v tomto prípade obchod) si dal na mieru vyskladať konfiguráciu. To je v tomto segmente určite mínus, keďže podsvietenie je samozrejmosťou už pri oveľa lacnejších notebookoch. Klávesnica je inak pohodlná a veľmi dobre sa na nej píše. Ide o typickú chicket klávesnicu, zdvih je príjemný a malý.

Poteší lokalizácia layotu, pre používateľa je k dispozícii slovenské rozloženie kláves a ide o nálepky od predajcu. Pozornému oku však neunikne, že ide o „poslovenčenú“ nemeckú klávesnicu (sú tu totiž výrobcom predtlačené znaky Ü, Ö, Ä, používané v nemčine). Poteší veľký a pohodlný touchpad, ktorý má tlačidlá nie na spodnej strane dotykovej plochy, ale nad ňou, medzi klávesmi G, H a B je aj tradičný TrackPoint, ktorý má históriu v zariadeniach série ThinkPad (ešte z čias IBM už od roku 1992).

Typicky sú vymenené aj klávesy CTRL a FN – tie však možno nastaviť opačne priamo v BIOSe (nápis FN na kraji bude mať funkciu CTRL a kláves CTRL vedľa neho funkciu FN a ich poradie bude také, na aké sme zvyknutí). Zariadenie tiež umožňuje rozhodnúť sa, či používateľ uprednostňuje funkcie F1 – F12 ako primárne a ovládanie hlasitosti, jasu a ďalších funkcií bude realizovať ako sekundárnu funkciu cez FN – alebo naopak.

Jedna z podstatných vecí, ktorá zaujíma mnohých pred kúpou, je chladenie, hlučnosť a prehrievanie. Hoci ventilátory počas nečinnosti sú málo počuteľné, ani pri plnej záťaži ich nepočuť výrazne. Úroveň hluku notebooku sa totiž pohybuje na úrovni 30 – 40 dB(A). Oceňujeme výborne navrhnuté chladenie, keďže povrchová teplota sa pri záťaži pohybuje okolo 40 – 42 °C, najviac 46°C (pri maximálnej záťaži, teplota uprostred klávesnice). Dá sa teda povedať, že absencia diskrétnej grafiky umožňuje nižšie emisie a znižuje potrebu chladiť výkonné komponenty.

Pokiaľ ide o výdrž, pre používateľa sú k dispozícii hneď dve batérie. Tie sa navzájom dopĺňajú a predlžujú tak výdrž zariadenia. Aj nabíjanie prebieha postupne – najprv sa dobije naplno prvá a až potom sa dobíja druhá. Celkovo je to 51 Wh, čo je skôr priemer. Úsporný procesor spolu s len integrovanou grafikou však znamenajú nižšiu záťaž. Surfovanie na internete s primeraným jasom pri aktívnej Wi-Fi znamená sedem hodinovú výdrž, čo je takmer jeden pracovný deň. S trochou šetrenia a šťastia je osem hodín dosiahnuteľných. Cena notebooku je 1800 eur.

Parametre a špecifikácie:

Procesor: Intel Core i7-7600U, 2 jadrá / 4 vlákna, 2,8 – 3,9 GHz, 4 MB cache, 15 W TDP, Kaby Lake
Grafika: integrovaná Intel HD Graphics 620
Pevný disk: NVMe M.2 SSD, 1 TB Samsung PM961 (preznačený 960 EVO)
Operačná pamäť: 8GB SODIMM DDR4, 2200 MHz
Rozmery: 331×227×19 mm
Hmotnosť: 1364 gramov + 356 gramov adaptér
Displej: 14,0“, Full HD IPS, 1920×1080 pixelov, nedotykový matný
Operačný systém: Windows 10 Home, 64-bitový SK
Webkamera: 720p
Konektivita: 3×USB 3.0, 1× USB-C, 1× HDMI, 1×RJ45 10/100/1000 Mbps, 1× spoločné audio 3,5 mm jack, 1× SD slot, 1× napájanie
Lokálny prenos dát: Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Bluetooth v4.1
Batéria: 51 Wh (1× 24 Wh + 1× 27 Wh)

Hodnotenie: 85%

Plusy
+ Konštrukčné spracovanie šasi
+ Tichá prevádzka, nízke teploty
+ Príjemný soft-touch povrch
+ Veľmi pohodlná klávesnica
+ Až 1TB M.2 NVMe úložisko
+ Dostatočný výkon, USB-C
+ Integrovaný LTE modem
+ Matný IPS Full HD displej

Mínusy
– Nepodsvietená klávesnica
– Nízka kvalita reproduktorov
– Windows 10 v Home verzii

Výsledky benchmarkových testov:

Zapožičal: BigON