Domov Recenzie Recenzia: Lenovo Tab 4 8

Recenzia: Lenovo Tab 4 8

Zdielať

Hoci tablety sú pomaly na ústupe, stále je tu niekoľko výrobcov, ktorí prinášajú nové modely na trh. Jedným z nich je aj Tab 4 8 od čínskeho výrobcu Lenovo.

Tablet je spracovaný z plastu, pričom na trhu sú dve verzie – čierna a nami testovaná biela. Hoci kov by mu sadol lepšie (a už aj lacnejšie čínske tablety majú často kov), testovaný model to hrá v prvom rade na čo najlepší pomer cena/výkon. Zadná strana je však dostatočne pevná a počas nášho používania sa neobjavilo žiadne nepríjemné praskanie či prehýbanie. Má aj pomerne výrazné okraje okolo displeja.

Tablet sa vďaka hrúbke a celkovému spracovaniu veľmi dobre drží v ruke, určite pri používaní odporúčame siahnuť po puzdre. Zariadenie má hmotnosť 310 gramov a rozmery 211×124×8,2 mm. Na pravej strane je dvojtlačidlo regulácie hlasitosti a vypínač, ktorý má zdrsnený vrúbkovaný  povrch. Na ľavej strane je šuplík na vloženie pamäťových kariet microSD (v prípade verzie s 4G aj nanoSIM karta) doplnený o logo výrobcu. Nie je to však typický šuplík a na prvý pohľad môže pôsobiť aj ako ozdobný dizajnový prvok.

Na hornej strany je zvyšok výbavy – 3,5 mm audio jack konektor a nabíjací microUSB konektor spolu s mikrofónom. Druhý mikrofón je potom na spodnej strane. Potešia stereo reproduktory – jeden na hornej a druhý na spodnej strane. Tie navyše ponúknu aj funkciu Dolby Atmos. Na zadnej strane je fotoaparát, LED blesk však chýba. Predná strana ponúka fotoaparát, senzory a notifikačnú LED diódu.

O zobrazovanie sa stará 8“ IPS displej s rozlíšením 1280×800 pixelov a pomerom strán 16:10 (189 ppi). Ostrý a kvalitný obraz rozhodne nečakajte. Na menej náročné používanie displeja to stačí, dokonalé vykreslenie videí, fotiek alebo videí to však nebude.  Maximálny jas je dobrý, čítanie na priamom slnku ale robí tabletu problém. Páči sa nám, že má displej verné a jasné farby. Tlačidlá sú na spodnej strane displeja v typickom poradí Späť – Domov – Multitasking bez možnosti zmeny (výmeny Späť/Multitasking).

Hardvérový základ tvorí štvorjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 425, taktovaný na 1,4 GHz. Dopĺňa ho operačná pamäť 2GB a grafika Adreno 306. Vnútorná pamäť má kapacitu 16GB (dostupných 10GB pre používateľa) s možnosťou rozšírenia pomocou pamäťových kariet microSD až do veľkosti 128GB. Operačný systém je vo verzii Android 7.1.1 Nougat, doplnený o nadstavbu výrobcu. Odozva systému je spomalená, je to dané malou operačnou pamäťou a úsporným procesorom.

Ak by sme očakávali budúce aktualizácie na novší systém (Android Oreo), tak tie, žiaľ, tablet nebude mať, nakoľko výrobca ukončil jeho softvérovú podporu. Tablet má stereo reproduktory s podporou Dolby Atmos. Očakávali sme kvalitnú reprodukciu zvuku aj podania, tá však v tomto modeli chýba a to aj napriek tomu, že je tu technológia Dolby. Pri filmoch je zvuk prijateľný, pri použití bezstratového audia, ako je počúvanie hudby cez Tidal HiFi však rozhodne odporúčame siahnuť po externej audio súprave.

Pri teste multimédií sme sa zamerali na prehrávanie filmov a seriálov z video databázy HBO GO, ako aj živého vysielania a archívu slovenských a českých staníc cez appky SledováníTV a LepšíTV. Stabilita pri prenose cez Wi-Fi je výborná, nezaznamenali sme žiadne výpadky. Azda jedinú výčitku máme k obmedzenej podpore pamäťových kariet. Tablet dokáže prečítať microSD karty formátované iba na FAT32, nepodporuje NTFS (pri formátovaní na NTFS ju ani nevidí vloženú).

Tablet má tiež dva fotoaparáty – predný 2 MPx a zadný 5 MPx na snímky. Fotoaparáty sú skôr ako nutný základ a ich kvalita je viacmenej priemerná. Pokiaľ ide o konektivitu, je tu Wi-Fi 802.11 a/b/g/n s podporou len pre 2,4 GHz pásmo, Bluetooth vo verzii 4.0 a iba jedna navigačná technológia – GPS. Oproti modelom s prívlastkom „Plus“ vidíme aj v tomto modeli rozdiely vo výbave, pričom zameranie na cenu je viac než viditeľné.

Tablet má kapacitu integrovanej batérie 4850 mAh, čo by malo zabezpečiť dlhú výdrž. Aká je však realita? Výrobca deklaruje prehrávanie videa 8 hodín, no veľa záleží aj na nastavenom jase a či používateľ prehráva video z vnútorného úložiska, cez Wi-Fi, či cez mobilné dáta. Nám sa reálne podarilo dosiahnuť okolo päť hodín pri rôznych podmienkach, čo považujeme za ako-tak prijateľné hodnoty aj vzhľadom na rozlíšenie displeja a úsporný procesor.

Lenovo Tab 4 je tablet, ktorý je zameraný najmä na menej náročných používateľov, ktorí sa uspokoja s nižším výkonom procesora, s 2GB operačnej pamäte, malým rozlíšením displeja, či plastovou konštrukciou. Zamrzí starší Android a tiež ukončená podpora zo strany výrobcu. Tablet odporúčame najmä tým používateľom, ktorí hľadajú cenovo dostupné zariadenie, pričom nami testovaný model stojí v obchodoch okolo 140 eur.

Parametre a špecifikácie:

Chipset: Qualcomm Snapdragon 425
Procesor: štvorjadrový, 1,4 GHz
Grafika: Adreno 306
Pamäť: 2GB RAM + 16GB ROM + microSD karta (do 128GB)
Operačný systém: Android 7.1.1 Nougat + nadstavba VibeUI
Displej: 8“, IPS LCD, 1280×800 pixelov, pomer strán 16:10, 189 ppi
Fotoaparát: zadný – 5 MPx, záznam Full HD videa pri 30 fps; predný – 2 MPx
Rozmery: 211×124×8,2 mm
Hmotnosť: 310 gramov
Batéria: Li-Pol, 4850 mAh
Frekvencie: nemá
LTE pásma: nemá
Globálny prenos dát: nemá
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.0, microUSB, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n)
Formát SIM: nemá
Ostatné: GPS, akcelerometer

Hodnotenie: 80%

Plusy
+ Stereo reproduktory s Dolby
+ Kvalitné spracovanie z plastu
+ Prijateľná cena (cca 140 eur)
+ Výdrž päť hodín na batériu
+ IPS LCD displej hoci iba s HD

Mínusy
– Starý Android 7.1.1 Nougat
– Slabý HW výkon, iba 2GB RAM
– HD displej, nekvalitný fotoaparát
– Ukončená softvérová podpora

Výsledky benchmarkových testov:

Zapožičal: Lenovo