Domov Recenzie Recenzia: Motorola Moto Z3 Play

Recenzia: Motorola Moto Z3 Play

Zdielať

Modulárny smartfón Moto Z3 Play je pokračovateľom minuloročnej generácie Z2 Play. Tentoraz prináša však nový dizajn a pomer strán displeja, kompatibilita s Moto Mods však ostala zachovaná.

Už na prvý pohľad je telefón spracovaný veľmi dobre. Môžu za to kvalitné materiály, najmä kombinácia skla a hliníka. Na zadnej strane je vystupujúci fotoaparát s dvojitým LED bleskom, doplnený o proprietárny konektor, ktorý slúži na pripojenie Moto Mods. Všetky sú pritom aj spätne kompatibilné, čo rozhodne chválime. Tohtoročný model však prešiel aj zmenou dizajnu, natiahol sa viac do výšky a ponúka nový pomer strán bez širokých rámčekov okolo displeja.

Nad displejom je mriežka reproduktoru, ktorý slúži aj pre multimédiá a napravo od neho selfie kamera. Ovládacie tlačidlá sú na spodnej časti displeja v typickom poradí Späť – Domov – Multitasking. Hoci na spodnej časti je logo „Motorola“ úzke rámčeky museli ustúpiť a čítačka odtlačkov prstov sa presunula na pravú stranu – tam, kde je zvyčajne vypínač. Čítačka funguje veľmi dobre: ak je displej zhasnutý, stačí priložiť prst a telefón sa hneď odomkne.

Nevýhodou je však vypínač na ľavej strane, ktorý je na veľmi nešikovnom mieste. Oveľa lepšie riešenie používa konkurenčné Sony – čítačka je integrovaná priamo vo vypínači na pravej strane. Zachované však ostali dve ovládacie tlačidlá hlasitosti na pravej strane, nabíjací USB-C je spodnej strane, pričom 3,5 mm audio konektor chýba. Na hornej strane je mikrofón a tiež slot, ktorý ponúka dva sloty na SIM kartu (nanoSIM) alebo pamäťovú kartu microSD a SIM kartu (ide teda o hybridný slot).

O zobrazenie sa stará 6,01“ displej s Full HD rozlíšením (2160×1080 px), ktorý má 402 PPI (počet pixelov na palec). Automatická regulácia jasu funguje bezchybne, dá sa ale ovládať aj manuálne. Páči sa nám, že má displej verné a ostré farby, pričom je tu aj nový pomer strán 18:9. V telefóne možno nastaviť režim modrého filtra na obmedzenie modrej farby (príde vhod počas večerného používania), minimálny jas je však vysoký a v tme až príliš svieti do očí.

Lenovo Moto Z3 Play spolu s JBL Soundboost 2

Zobrazovanie je výborné, videá alebo fotografie tu vyzerajú skvelo. V modeli je totiž Super AMOLED displej, nie IPS ako je väčšinou zvykom. Za praktickú funkciu považujeme aj Moto obrazovku, ktorá na zamknutom displeji ukáže hodiny, stav batérie a tiež notifikácie. Tá je však aktívna iba pár sekúnd po tom, ako telefón detekuje niektorú z aktivít (napríklad mávnutie rukou nad displejom). Pre úplnosť však dodávame, že telefón nemá notifikačnú LED diódu a na udalosti upozorňuje iba notifikáciami na Moto obrazovke.

Hardvérový základ telefónu tvorí osemjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 636, ktorý je taktovaný na 1,8 GHz. Dopĺňa ich grafika Adreno 509 a operačná pamäť 4GB. Vnútornú pamäť 64GB možno rozšíriť pamäťovými kartami do maximálnej kapacity 256GB. K dispozícii je operačný systém Android 8.1 Oreo v čistej podobe, doplnený o niekoľko aplikácii od výrobcu. Do budúcna je prísľub aj na aktualizáciu Android 9 Pie.

Lenovo Moto Z3 Play spolu s JBL Soundboost 2

Reakcie v systéme aj aplikáciách sú plynulé, zväčša bez oneskorení. Občas sa síce nejaké spomalenie objaví, ale nie je to nič podstatné. Oceňujeme však len minimum predinštalovaných aplikácií, aj to prevažne všetky tie „základné“ od Googlu. Hoci je v telefóne čistý Android, treba upozorniť, že nepatrí do programu tzv. „Android One“, ktorý zaručuje rýchle aktualizácie a trojročnú podporu pre telefón.

Smartfón podporuje najnovšie LTE siete do rýchlostí 300/50 Mbps pre všetky pásma používané u nás. Spoľahlivo tiež funguje volanie cez sieť VoLTE. Wi-Fi pripojenie je stabilné a bez výpadkov, podporuje štandard 802.11 b/g/n/ac v oboch pásmach 2,4 a 5 GHz. K dispozícii je aj bezdrôtová technológia Bluetooth v5.0 spolu s NFC a trojica navigačných technológii – GPS, GLONASS a Beidou (BDS), pričom poteší rýchla fixácia polohy a prijateľná spotreba pri navigácii.

Lenovo Moto Z3 Play spolu s Hasselblad True Zoom

Na zadnej strane je duálny 12+5 MPx fotoaparát, ktorý vystupuje niekoľko milimetrov z tela smartfónu. Zvyšnú výbavu potom dopĺňa AF a duálny LED blesk, ktorý pomôže v horších svetelných podmienkach. Kvalita fotografii je na veľmi dobrej úrovni, páči sa nám sýtosť farieb a ostrosť. Fotky sú počas dňa veľmi dobré a to aj vzhľadom na triedu smartfónu. Fotoaparát umožňuje tiež nahrávanie videa v 4K pri 30 fps, alebo Full HD pri 30 a 60 fps.

Poteší predný selfie fotoaparát, ktorý má 8 MPx. Okrem možnosti fotenia a nahrávania nájde využitie aj na odomknutie pomocou tváre. Pri horších svetelných podmienkach na takéto rozpoznávanie ale zabudnite. Kapacita batérie je 3000 mAh čo je aktuálne považované za bežný priemer. Na jedno nabitie vydrží jeden deň a ide skôr o priemer. Poteší však dodatočný modul Incipio offGRID Power Pack, ktorý je priamo v balení smartfónu a ten poskytne telefónu 2200 mAh kapacitu.

Lenovo Moto Z3 Play spolu s Hasselblad True Zoom

Za jednoznačnú výhodu telefónu považujeme nízku hmotnosť – 156 gramov a tiež aj prijateľné rozmery 157×77×6,8 mm. Po pripojení modulu Incipio offGRID Power Pack však narástla hmotnosť až na 220 gramov, čo je ozaj veľa. Na jednej strane sme síce radi, že výrobca pribalil do balenia nielen ochranný zadný kryt, ale aj powerbank – sú tu však nevýhody okrem nárastu hmotnosti. Nemožno ho samostatne nabíjať: modul musí byť pripojený k telefónu a najprv sa dobije na 100% telefón až potom sa začne nabíjať powerbank a teda nemá samostatný konektor; a tiež fakt, že sa modul nabíja iba vtedy, ak na nabitie používateľ použije pribalenú nabíjačku TurboPower.

Ku testovanému smartfónu sme mali okrem powerbanky celkovo tri prídavné moduly. Ako prvý sme testovali JBL Soundboost 2, ktorý ponúka kvalitný stereo zvuk v konfigurácii 2×3W. O reprodukciu sa starajú dva 27 mm meniče, ktorých rozsah je 200 – 20000 Hz. Modul má svoju vlastnú vstavanú batériu na napájanie – 1000 mAh. V porovnaní so zabudovaným, len priemerným reproduktorom Z3 Play je tento mód veľmi zaujímavý, počas nášho testovania bolo priam radosť na ňom počúvať hudbu a videá.

Lenovo Moto Z3 Play spolu s Moto Gamepad

Ďalším zaujímavým doplnkom je fotoaparát Hasselblad True Zoom. Modul prináša možnosť fotiť objekty s desaťnásobným optickým priblížením, avšak pri objektoch nablízku sme si všimli, že sme pri dennom svetle dosahovali lepšie snímky s duálnym fotoaparátom v smartfóne a zábery z tohto modulu boli horšie. Hmotnosť samotného modulu je 145 gramov, pričom svetelnosť je f/3.5 až f/6.0. To môže vysvetľovať oveľa menej kvalitné zábery počas dňa, keď je vhodná nižšia svetelnosť („f“).

Tretím testovaným doplnkom je gamepad, ktorý umožňuje vložiť telefón dovnútra, spojenie medzi telefónom a modulom je klasicky cez zadný proprietárny konektor. Je tu batéria s kapacitou 1035 mAh, ktorá zabezpečuje napájanie modulu počas hrania hier a – podobne ako nami testovaný reproduktor či fotoaparát – tak aj gamepad možno nabíjať iba samostatne cez konektor USB-C.

Lenovo Moto Z3 Play spolu so všetkými testovanými modulmi Moto Mods – JBL Soundboost 2, Incipio offGRID Power Pack (obe vľavo) doplnené o Hasselblad True Zoom a Moto Gamepad (obe napravo)

Lenovo Moto Z3 Play je veľmi zaujímavý smartfón. Ponúka kvalitné spracovanie, zaujímavý dizajn, kvalitný fotoaparát a dostatočne výkonný hardvér. Výhodou je aj operačný systém Android 8.1 Oreo len s pár aplikáciami navyše, ktorý dopĺňa veľmi jemný a kvalitný OLED displej. Poteší tiež prisľúbená aktualizácia na najnovší Android 9 Pie. Výhodou sú aj notifikácie na vypnutom displeji, chýba však notifikačná dióda.

Páči sa nám redizajn, vďaka ktorému je telefón atraktívny, hoci je natiahnutý viac na výšku, čo nemusí vyhovovať každému. Škoda však prehodeného vypínača a čítačky a tiež chýbajúceho audio jacku. Problém vidíme tiež v povrchu, ktorý je náchylný na odtlačky prstov a nečistoty. Napriek tomu však telefón odporúčame. Čerešničkou na torte je potom podpora Moto Mods 🙂

Parametre a špecifikácie:

Chipset: Qualcomm Snapdragon 636
Procesor: osemjadrový, 1,8 GHz
Grafika: Adreno 508
Pamäť: 4GB RAM + 64GB ROM + microSD karta (do 256GB)
Operačný systém: Android 8.1 Oreo (prisľúbený update na Android 9 Pie)
Displej: 6,01“, Super AMOLED, 2160×1080 px., 402 ppi
Fotoaparát: zadný – duálny 12+5 MPx, LED blesk, autofókus, f/1.7, nahrávanie 4K videí pri 30 fps/Full HD videí pri 60 fps; predný – 8 MPx, f/2.0, nahrávanie Full HD videí
Rozmery: 157×77×6,8 mm
Hmotnosť: 156 gramov
Batéria: Li-Ion 3000 mAh
Globálny prenos dát: 2G, 3G a 4G/LTE
LTE pásma: všetky v SR (800 / 1800 / 2600 MHz)
Lokálny prenos dát: Bluetooth 5.0, USB-C, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac), NFC
Formát SIM: 1× nanoSIM a 1× nanoSIM / microSD karta (hybrid dual SIM)
Ostatné: GPS, GLONASS, Beidou, akcelerometer, snímač odtlačku prsta, bezdrôtové nabíjanie Qi

Hodnotenie: 85%

Plusy
+ Kvalitné konštrukčné spracovanie
+ Minimálne rámčeky okolo displeja
+ Super AMOLED, Moto obrazovka
+ Dostatočne výkonný procesor
+ Odladený a plynulý OS Oreo
+ Široká podpora pre Moto Mods

Mínusy
– Zadná strana zachytáva nečistoty
– Neprakticky umiestnené tlačidlá
– Chýba 3,5 mm audio konektor
– Vysoký minimálny jas displeja

Zapožičal: Lenovo