Domov Novinky Čínsky systém obvinil ženu z reklamy z chôdze na červenú

Čínsky systém obvinil ženu z reklamy z chôdze na červenú

Zdielať

Nie každý systém umelej inteligencie funguje na 100%. Svoje o tom vedia už aj Číňania, keď vďaka chybnej detekcii označili ženu z reklamy na autobuse z chôdze na červenú.

Používajú tu rôzne automatizované systémy na monitorovanie kriminality a prehreškov. Pre nás môže byť zaujímavé, že aj taký prechod na červenú (čo je u nás často bežná vec) je v Číne odsudzovaná a penalizovaná. Napríklad tak, že sa tvár osoby spolu s menom objaví na tzv. „tabuli hanby“ s výstrahou pre ostatných. Ako však vieme, automatizované systémy nie sú dokonalé a tento týždeň prišlo k omylu.

Prechádzajúci autobus, kde bola reklama ženy sa tak nedopatrením ocitla na tabuli hanby. Jej tvár spolu so skomoleným menom sa tak na tabuli objavila zlyhaním systému, ktorý to zle vyhodnotil. Dong Mingzhu je slávna čínska manažérka zo spoločnosti Gree Electric, ktorá bola vlani magazínom Forbes vyhodnotená ako jedna z TOP 100 najlepších čínskych manažérok. Napokon však polícia uznala, že automatizovaný systém detekoval prehrešok chybne, keďže Dong v tom čase bola na úplne inom mieste a všetky údaje o prehreškoch vymazala.

V minulosti sme však mohli čítať aj o iných možnostiach čínskej vlády. Napríklad rôznymi metódami analyzovali emócie študentov v škole, ale tiež to, že skenovali podozrivých cez špeciálne okuliare a čo je najzaujímavejšie – identifikovali podozrivého zo zločinu na koncerte v dave 50-tisíc ľudí. Kam až siaha čínska „zvedavosť“ a automatizované systémy? To ukáže čas…

Zdroj: Techspot

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno