Domov Recenzie Recenzia: Motorola Moto Z2 Play

Recenzia: Motorola Moto Z2 Play

Zdielať

Spoločnosť Lenovo má v portfóliu veľa zaujímavých smartfónov, pričom medzi populárne patria aj modely s Moto Mods – prídavnými doplnkami. Prinášame recenziu po dlhodobom testovaní.

Už na prvý pohľad je telefón spracovaný veľmi dobre. Môžu za to kvalitné materiály, najmä zadný celokovový kryt. Konštrukcia je pevná, neprehýba sa a ani nevŕzga po silnom prítlaku. Hoci bol smartfón predstavený minulý rok a patrí do strednej triedy, má už nový obojstranný USB-C konektor. Na zadnej strane je vystupujúci fotoaparát s dvojitým LED bleskom doplnený o proprietárny konektor, ktorý slúži na pripojenie Moto Mods.

Prekvapením je, že smartfón má široké okraje nad a pod displejom. Lenovo už dlhšie používa rovnaký dizajn telefónov –  nad displejom je mriežka reproduktoru, ktorý slúži aj pre multimédiá a napravo od neho selfie kamera, doplnená o dvojitý LED blesk. Ovládacie tlačidlá sú na spodnej časti displeja v typickom poradí Späť – Domov – Multitasking. Podľa nášho názoru možno vyrobiť smartfón aj s menšími okrajmi, avšak výrobca tu väčšie rámy využil na iné funkcie, keďže pod displejom je okrúhla čítačka odtlačkov prstov a tiež mikrofón.

Ak je displej zhasnutý, stačí priložiť prst a telefón sa hneď odomkne. Ak je však telefón odomknutý a prst priložíme opäť, zariadenie sa uzamkne. Ide o veľmi šikovné gesto. Pre úplnosť dodávame, že funguje iba vtedy, ak má používateľ nastavenú biometrickú ochranu. Prekvapením pre nás je tiež blesk na prednej strane smartfónu. Na pravej sú ovládacie tlačidlá – dvojtlačidlo hlasitosti a vypínač, nabíjací USB-C a audio jack sú na spodnej strane. Na hornej strane je mikrofón a tiež slot, ktorý ponúka dva sloty na SIM kartu (nanoSIM) a pamäťovú kartu microSD zároveň (nejde teda o hybridný slot).

O zobrazenie sa stará 5,5“ displej s Full HD rozlíšením (1920×1080 px), ktorý má 401 PPI (počet pixelov na palec). Automatická regulácia jasu funguje bezchybne, dá sa ale ovládať aj manuálne. Maximálny jas je dobrý, čítanie na priamom slnku však robí telefónu problém. Páči sa nám, že má displej verné a ostré farby, pomer 16:9 poteší všetkých, najmä multimediálnych nadšencov. V telefóne nám chýba možnosť nastaviť režim modrého filtra na obmedzenie modrej farby (príde vhod počas večerného používania).

Pekný displej môže tiež za to, že je priam radosť sa naň pozerať, videá alebo fotografie tu vyzerajú skvelo. Za praktickú funkciu považujeme aj Moto obrazovku, ktorá na zamknutom displeji ukáže hodiny, stav batérie a tiež notifikácie. Ide teda o podobnú funkciu akú má aj konkurenčný Samsung (Always On Display). Rozdiel je iba v tom, že Samsung zobrazuje informácie na displeji neustále a Moto obrazovka je aktívna iba pár sekúnd po tom, ako telefón detekuje niektorú z aktivít (napríklad mávnutie rukou nad displejom).

Zaujímavosťou lauchera v systéme je absencia tlačidla menu pre vstup do aplikácii. Hoci nie sú všetky na plochách, ako je to často pri čínskych výrobcoch – k zoznamu aplikácii sa možno dostať gestom potiahnutím prsta zospodu nahor na dotykovej obrazovke. Opačným gestom – zhora nadol sa zas naopak možno vrátiť zo zoznamu všetkých aplikácii naspäť na domácu obrazovku. My sme však počas dlhodobého testu používali už osvedčený Nova Launcher Prime (ten používame pri každom testovanom zariadení za posledné dva roky).

Pri gestách však ostaneme aj ďalej – spodná časť obrazovky, ktorá slúži primárne ako čítačka odtlačkov prstov nemá iba túto jedinú funkciu. V prípade, ak používateľ aktivuje v nastaveniach funkciu ovládanie jednou rukou, čítačka zrazu dostáva viacero funkcii. Rôznymi gestami možno vyvolať reakciu návratu na domácu obrazovku, multitasting či návrat späť. Práve v čase, keď je funkcia aktívna a čítačka má rôzne gestá, trojica tlačidiel na displeji nie je aktívna.

Napriek tomu, že toto nie je vlajková loď výrobcu, nájdeme tu stále dostatočne výkonný procesor. Hardvérový základ tvorí osemjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 626, čo je model strednej triedy. Jadrá Cortex-A53 sú taktované na 2,2 GHz, dopĺňa ich grafika Adreno 506 a operačná pamäť 4GB. Operačný systém tvorí Android 7.1.1 Nougat v čistej podobe, doplnený o niekoľko aplikácii od výrobcu. Pohyb v systéme je rýchly a bez oneskorení, škoda však ukončenej softvérovej podpory – zariadenie nie je aktualizované na Android 8.0.0 Oreo a pravdepodobne túto aktualizáciu ani nezíska do budúcnosti.

Vnútorná pamäť má 64GB, pričom podporuje aj pamäťové karty microSD a to najviac do kapacity 256GB. Smartfón podporuje najnovšie LTE siete do rýchlostí 300/50 Mbps pre všetky pásma používané u nás. Aj vďaka tomu možno v smartfóne využiť na LTE sieti najrýchlejšie prenosové rýchlosti v reálnom čase. Wi-Fi pripojenie je stabilné a bez výpadkov, podporuje štandard 802.11 b/g/n/ac v oboch pásmach 2,4 a 5 GHz. K dispozícii je aj bezdrôtová technológia Bluetooth v4.2 spolu s NFC a dvojica navigačných technológii – GPS a GLONASS, pričom poteší rýchla fixácia polohy.

Na zadnej strane je 12 MPx fotoaparát, ktorý vystupuje niekoľko milimetrov z tela smartfónu. Zvyšnú výbavu potom dopĺňa AF a duálny LED blesk, ktorý pomôže v horších svetelných podmienkach. Kvalita fotografii je na veľmi dobrej úrovni, páči sa nám sýtosť farieb a ostrosť. Kapacita 3000 mAh batérie vydrží na jedno nabitie jeden deň a ide skôr o bežný priemer. Vďaka nabíjačke s podporou rýchlonabíjania však netrvá dlho, aby sa batéria nabila naplno.

Už v úvode recenzie sme spomenuli doplnky Moto Mods. Ide o moduly, ktoré sa iba priložia na zadnú stranu telefónu a sú ihneď aktívne. Nimi možno rozširovať funkcie telefónu. Na test s telefónom sme mali tri moduly – jeden pridáva podporu pre bezdrôtové nabíjanie, druhý modul pridáva kapacitu batérie a tretí umožňuje záznam videí a fotiek v 360°uhle. Pri moduloch rozhodne oceňujeme, že sú všetky doplnky kompatibilné aj s inými zariadeniami (napríklad prvá generácia Moto Z Play).

Prvý spomenutý Wireless Charging modul pre bezdrôtové nabíjanie má štýlovú čiernu farbu a príjemný materiál na dotyk. Na pohľad síce môže evokovať dojem, že ide o zadný kryt, ale nie je tomu tak. Na redakčnej nabíjačke Qi sme si overili, že samotný telefón nemá podporu pre Qi – avšak po pridaní modulu ho stačilo položiť na podložku a začal sa nabíjať. Rozmerovo najväčší je modul na záznam videí a fotiek v 360°. Ide o výborný doplnok pre používateľov, ktorí zhotovujú fotky a videá v celom zornom poli.

Modul Turbo Power Pack je powerbank, ktorý má kapacitu 3490 mAh. Nabíja sa samostatne cez USB-C konektor nezávisle od telefónu. Keď je pripojený k telefónu, tak nabíja pripojené zariadenie. Oceňujeme štyri LED diódy na zadnej strane, ktoré ukazujú stav nabitia. Má príjemný čierny vrúbkovaný povrch, avšak pri jeho používaní má telefón dvojnásobnú hmotnosť. Hoci je vtedy telefón oveľa ťažší ako normálne (143 gramov), v prípade potreby príde určite vhod. Medzi ďalšie zaujímavé doplnky patrí reproduktor JBL, gamepad pre hráčov, prenosný projektor, či fotoaparát Hasselband.

Lenovo Moto Z2 Play je veľmi zaujímavý smartfón. Ponúka kvalitné spracovanie, zaujímavý dizajn, kvalitný fotoaparát a dostatočne výkonný hardvér. Výhodou je aj operačný systém Android 7.1.1 Nougat len s pár aplikáciami navyše, ktorý dopĺňa veľmi jemný a kvalitný displej. Rozhodne by však padla vhod aktualizácia na najnovší 8.0.0 Oreo. Výhodou sú aj notifikácie na vypnutom IPS LCD displeji, naopak za nevýhodu považujeme veľké rámy okolo displeja a horšiu čitateľnosť na priamom slnku. Napriek tomu však telefón odporúčame. Čerešničkou na torte je potom podpora Moto Mods 🙂Parametre a špecifikácie:

Chipset: Qualcomm Snapdragon 626
Procesor: osemjadrový, 2,2 GHz
Grafika: Adreno 506
Pamäť: 4GB RAM + 64GB ROM + microSD karta (do 256GB)
Operačný systém: Android 7.1.1 Nougat
Displej: 5,5“, IPS, 1920×1080 px., 401 ppi
Fotoaparát: zadný – 12 MPx, dual LED blesk, autofókus, f/1.7, nahrávanie 4K videí pri 30 fps/Full HD videí pri 60 fps; predný – 5 MPx, f/2.2, nahrávanie Full HD videí
Rozmery: 156×76×6 mm
Hmotnosť: 143 gramov
Batéria: Li-Ion 3000 mAh
Globálny prenos dát: 2G, 3G a 4G/LTE
LTE pásma: všetky v SR (800 / 1800 / 2600 MHz)
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.2, USB-C, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac), NFC
Formát SIM: 2× nanoSIM (microSD samostatne)
Ostatné: GPS, GLONASS, akcelerometer

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Kvalitné konštrukčné spracovanie
+ Dostatočne výkonný procesor
+ Odladený a plynulý OS Nougat
+ Veľmi dobrý 12 MPx fotoaparát
+ Široká podpora pre Moto Mods
+ Rýchlo nabíjanie, predný blesk
+ Viacero gest, Moto obrazovka
+ Plnohodnotný dual SIM + microSD

Mínusy
– Horšia čitateľnosť na slnku
– Chýba funkcia modrý filter
– Široké rámy okolo displeja

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Motorola Moto Z2 Play Dual Sim poskytuje server Heureka.sk

Graf ceny produktu Motorola Moto Z2 Play Single Sim poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

            

Zapožičal: Lenovo

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno