Domov Počítače Recenzia: ASUS ZenBook Pro UX550

Recenzia: ASUS ZenBook Pro UX550

Zdielať

Notebooky sa stále stenčujú, o čom svedčí aj nami testovaný model taiwanskej spoločnosti ASUS. ZenBook Pro pod označením UX550VD-BN068T ponúka zaujímavý 15,6“ ultrabook s tenkým profilom.

Spracovanie notebooku je už na prvý pohľad prvotriedne. Páči sa nám štíhle šasi, ktoré má hrúbku pri zatvorenom stave 18,9 mm. Celé zariadenie, spracované z matného kovu, vyzerá veľmi luxusne. Hoci to lahodí oku, povrch je extrémne náchylný na odtlačky prstov. Stačí notebook vybaliť, otvoriť a po krátkom používaní už na povrchu pozorujeme zanechané stopy. V balení je pre používateľa k dispozícii okrem notebooku iba napájací adaptér – ochranné puzdro, či redukcia z USB-C na USB 3.0, alebo RJ45 chýbajú. Zaujímavé je, že podobné modely v portfóliu má napríklad aj konkurenčný Acer, či Lenovo.

Dizajnovo ide o výborne spracované zariadenie s celkovými rozmermi 365×251×18,9 mm, pričom s hmotnosťou 1853 gramov sa radí skôr k ľahším zariadeniam, majúcim 15,6“ displej. Konektory sú vzhľadom na tenký profil zastúpené v dosť minimalistickom štýle – na ľavej je napájací konektor, prekvapivo plnohodnotný HDMI port a dva USB-C. Na pravej strane sú dva USB 3.0 porty, čítačka microSD kariet a spoločný 3,5 mm audio jack konektor.

Notebook používa na zobrazovanie nedotykový 15,6“ Full HD IPS displej. Farby sú verné a jasné, rozhodne oceňujeme použitie matného panelu. IPS panel sa vyznačuje nielen perfektnými farbami, ale aj pomerne širokými pozorovacími uhlami, čo oceňujeme najmä pri takto nastavenej cene notebooku. V tejto cenovej úrovni by sme ani iný ako IPS panel neočakávali. Pri tejto kombinácii je vďaka displeju notebook predurčený na multimediálne účely.

Hardvérový základ tvorí dostatočne výkonný procesor Intel Core i7-7700HQ, taktovaný na 2,8 GHz, so štyrmi fyzickými jadrami a ôsmymi virtuálnymi vláknami. V prípade potreby sa vie procesor automaticky pretaktovať až na 3,8 GHz vďaka technológii TurboBoost. Má 6 MB vyrovnávaciu L3 cache, vyrobený je 14 nm procesom na architektúre Kaby Lake a jeho maximálna spotreba je 45W (TDP). Keďže ide o výkonný model, postačuje na väčšinu činností a je vhodný aj na strih videí.

V prípade notebookov je tiež zaujímavá grafická karta. Tento model ponúka diskrétnu grafiku – NVIDIA GeForce 1050 so 4GB vlastnej pamäte a 128-bitovou zbernicou. Grafická karta je taktiež postavená na 14 nm výrobnom procese s architektúrou Pascal. Okrem diskrétnej grafiky na hry je tu aj integrovaná GPU priamo v procesore – Intel HD Graphics 630. Poteší veľký úložný priestor pre používateľov, ktorý zabezpečuje SSD, pripojený cez SATAIII s kapacitou 512GB. Jeho rýchlosti sú veľmi dobré, nemožno ho však porovnávať s prémiovými NVMe SSD úložiskami, tie sú oveľa rýchlejšie.

Na zariadení je predinštalovaný operačný systém Microsoft Windows 10 Home v 64-bitovej verzii, avšak k dispozícii je veľa predinštalovaných „bonusových“ aplikácii. Toto riešenie majú mnohí výrobcovia radi, oveľa menej bežní používatelia. Operačná pamäť má 8GB SODIMM DDR4 s pracovnou frekvenciou 2400 MHz (ide o 2×4GB moduly). Na test reprodukcie sme použili Tidal HiFi v bezstratovom formáte. Kvalita reprodukcie zvuku je veľmi dobrá, na bežné účely nadpriemerná. Hoci stredy sú zastúpené spolu s výškami, basy sú menej zastúpené. Maximálna hlasitosť síce stačí aj na ozvučenie väčšej miestnosti, náročnejší poslucháč ale asi použije externé reproduktory alebo slúchadlá.

Klávesnica je pohodlná a veľmi dobre sa na nej píše. Zdvih klávesov je príjemný a veľmi malý. Je navyše podsvietená, čo je však v tejto cenovej kategórii notebookov samozrejmosťou. Prekvapila nás absencia numerického bloku, najmä vzhľadom na rozmery 15,6“ zariadenia. Môžu za to však dva reproduktory po oboch stranách, ktoré uberajú klávesnici z plochy. Poteší lokalizácia layotu, pre používateľa je k dispozícii česko-slovenské rozloženie kláves. Za nevýhodu považujeme vypínacie tlačidlo na mieste, kde je zvyčajne DELETE (to je však doménou všetkých ultrabookov od ASUSu), odporúčame preto zrušiť funkciu vypnutia aby tak používatelia nechtiac nevypínali notebook.

Jedna z podstatných vecí, ktorá zaujíma mnohých pred kúpou, je chladenie, hlučnosť a prehrievanie. Notebook počas kancelárskej práce nepočuť (úroveň hlučnosti sme namerali v rozmedzí len 7 – 10 dB(A) pri vzdialenosti 20 cm od výduchu chladenia) čo znamená veľmi tichú prevádzku. Ak sme notebook vyťažili na maximum, úroveň hlučnosti dosiahla hodnoty 32 – 38 dB(A). Opäť sme merali 20 cm od výduchu chladenia. K dispozícii je aj čítačka odtlačkov prstov, ktorá je na tom oveľa lepšie, ako v minulosti (prvý notebook ASUS s čítačkou bol spoľahlivý iba asi na 30%), teraz sme dosahovali spoľahlivosť na úrovni 80%.

Počas dlhodobého testovania notebooku sme registrovali aj zahrievanie povrchu, avšak v prijateľnej miere a nebadali sme extrémne zvýšené miesta. Maximálne teploty procesora pri bežnej kancelárskej práci sa pohybujú na úrovni 65 °C, pri maximálnom zaťažení sme dosiahli najvyššie teploty na úrovni 94 °C. Daňou za tenký profil sú teda vyššie teploty pri maximálnej záťaži, avšak príjemne nás prekvapilo veľmi tiché chladenie, ktoré používa iba jeden výduch zo zadnej strany a ten odvádza všetko teplo z notebooku von.

Hoci konektorová výbava je slabšia, pre používateľa je k dispozícii aj bezdrôtová Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac a Bluetooth vo verzii 4.1. Batéria má kapacitu 73 Wh a ponúka veľmi dobrú výdrž na jedno nabitie – pri surfovaní na internete vydrží notebook bez nabíjačky cca osem a pol hodiny. Pri intenzívnejšom využívaní klesajú percentá z kapacity batérie oveľa rýchlejšie dole, záleží to od nastaveného jasu displeja, záťaže komponentov a ďalších faktorov. Pri maximálnej záťaži a jase sme dosiahli hodinovú výdrž. Nepríjemným prekvapením je pre nás 0,3 MPx webkamera, ktorá má mizernú kvalitu, takže aj na  základné videohovory na Skype bude sotva použiteľná.

ASUS ZenBook Pro UX550 je veľmi zaujímavý počin taiwanskej spoločnosti, ponúka vysoký výkon na cesty na celý pracovný deň, je tenký a má solídny úložný priestor. K tomu ponúka výrobca matný IPS displej s Full HD rozlíšením. Pre používateľa je k dispozícii veľmi pohodlná klávesnica, na ktorej sa dobre píše (škoda len umiestnenia DELETE tlačidla). Notebooku by sme vytkli konektivitu, ktorá je aj vzhľadom na 15,6“ minimalistická, nepoteší ani absencia numerického bloku. Pokrok vidíme aj pri čítačke prstov, ktorá sa v porovnaní s prvými modelmi zlepšila a oceňujeme, že je rovnako funkčná ako na smartfónoch. Kvitujeme tiché chladenie, ktoré nás milo prekvapilo 🙂 Cena nami testovaného modelu sa pohybuje na úrovni cca 1400 eur.



Parametre a špecifikácie:

Procesor: Intel Core i7- i7-7700HQ, 4 jadrá / 8 vlákien, 2,8 – 3,8 GHz, 6 MB cache, 45 W TDP, 14 nm, Kaby Lake
Grafika: diskrétna NVIDIA GeForce GTX 1050, 4GB GDDR4, 128-bit zbernica + integrovaná Intel HD Graphics 630
Pevný disk: SATAIII SSD, Micron, 512GB
Operačná pamäť: 8 GB SODIMM DDR4, 2400 MHz (2× 4GB sloty)
Rozmery: 365×251×18,9 mm
Hmotnosť: 1853 gramov
Displej: 15,6“, Full HD IPS, 1920×1080 pixelov, nedotykový matný
Operačný systém: Windows 10 Home, 64-bitový CZ/SK
Webkamera: 0,3 MPx
Konektivita: 2×USB 3.0, 2× USB-C, 1× spoločné audio 3,5 mm jack, 1× microSD, 1× napájanie
Lokálny prenos dát: Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Bluetooth v4.1
Batéria: 77 Wh

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Veľmi zaujímavý, luxusný dizajn
+ Nízka hmotnosť, veľmi nízky profil
+ Veľmi dobrý výkon ultrabooku
+ Prítomný 512 GB SSD, 8GB RAM
+ Pohodlná klávesnica na písanie
+ Jemný displej, prítomný IPS
+ Výdrž vstavanej 77 Wh batérie
+ Kvalitná reprodukcia zvuku

Mínusy
– Vysoko nastavená cena zariadenia
– Minimalistická výbava portov na 15,6“
– Chýba numerický blok, nekvalitná kamera

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Asus UX550VD-BN050T poskytuje server Heureka.sk

Graf ceny produktu Asus UX550VD-BN050R poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Zapožičal: ASUS