Domov Audio Recenzia: JBL Boost TV

Recenzia: JBL Boost TV

Zdielať

Svet reproduktorov sa rozrastá a mnoho výrobcov sa predbieha v kvalite, dizajne a výkone. JBL má v portfóliu zaujímavý reproduktor, teda presnejšie soundbar, ktorý je určený najmä k televízorom. Soundbar však možno pripojiť aj k počítaču – JBL Boost TV sme teda položili na stôl a pripojili cez dodávaný optický kábel.

JBL Boost TV 01

JBL má v portfóliu niekoľko soundbarov k televízorom, avšak tento model kombinuje dva svety. Svet domácej TV a prenosných reproduktorov, keďže je testovaný model rozmerovo v rámci možností prenosný. Možno si ho vziať so sebou a používať ako Bluetooth reproduktor, alebo pripojiť k akémukoľvek zariadeniu pomocou 3,5 mm audio jack konektoru či optickému vstupu. Môže ísť o televízor, počítač, notebook, alebo iný zdroj hudby. Treba však dodať, že soundbar nemá integrovanú batériu a aj počas prenášania je nutné zabezpečiť riadne napájanie z elektrickej siete.

Reproduktor nás zaujal už na prvý pohľad elegantným dizajnom. Okrem toho je malý – rozmery 376×122×84 mm sú vzhľadom ku kategórii prijateľné a pri 24“ monitore zaberajú asi len 2⁄3 jeho dĺžky. Po dizajnovej stránke soundbar pripomína bezdrôtový reproduktor, má valcovitý tvar so zúženými koncami. Zatiaľ čo z prednej strany je logo výrobcu, za ktorým sa ukrývajú dva 50 mm meniče, po bokoch zariadenia sú bassreflexy pre lepšie basy. Na hornej strane sú ovládacie prvky – Bluetooth, Virtual Surround, regulácia hlasitosti, vypínač, JBL Connect a voľba vstupu.

JBL Boost TV 02Na spodnej strane je oranžová podložka spolu so všetkými konektormi – napájací, 3,5 mm jack a optický S/PDIF, nechýba však ani microUSB port pre aktualizáciu firmvéru v prípade potreby. Oceňujeme, že je priamo v balení aj prepojovací optický kábel, ktorý však mohol byť dlhší (má cca 120 cm). Soundbar možno zapnúť a ovládať pomocou pribaleného diaľkového ovládača, ktorý je jednoduchý, má miniatúrne rozmery a vymeniteľnú batériu CR2025.

Na ovládači sú rovnaké ovládacie prvky aké sú priamo na soundbare a okrem zmeny hlasitosti možno vybrať aj typ pripojenia či aktivovať Virtual Surround. Veľmi dobrá funkcia soundaru je JBL Connect, ktorá používateľovi umožní spárovať tento soundbar s druhým, vďaka čomu si možno vytvoriť stereo systém. JBL Connect však nie je obmedzený len na JBL Boost TV – podporujú ho aj iné reproduktory, s ktorými možno tento soundbar spárovať. Medzi kompatibilné modely patrí nedávno testovaný JBL Xtreme alebo JBL Pulse 2.

JBL Boost TV 05Soundbar ponúka funkciu JBL SoundShift, ktorou možno prepínať medzi vstupmi (môže ísť o prepínanie medzi optickým vstupom a Bluetooth pripojením) čo umožní používateľovi aby mal reproduktor pripojený súčasne na dve zariadenia a medzi nimi podľa potreby vyberal. Virtual Surround (funkciu možno nájsť aj pod označením Harman Display Surround) je potom funkcia pre virtuálny priestorový zvuk, čo môže padnúť vhod najmä pri pozeraní filmov. Soundbar tiež umožňnuje rozpoznať diaľkový ovládač od televízora, s ktorým možno ovládať jeho hlasitosť.

Kvalita zvukového prejavu soudbaru je výborná. Všetky frekvenčné pásma, či už ide o výšky, stredy a basy sú veľmi vyvážené. Pri hlbokých tónoch reproduktor duní, basy vylepšujú bassreflexy po stranách. Celkový zvukový prejav nás prekvapil, JBL Boost TV prekonal naše očakávania. Maximálny výkon – 30 W je dostatočný k televízoru, pre multimediálnych nadšencov či pre hráčov. Počas používania sme používali väčšinou 30% úroveň hlasitosti, čo je stále dostatočne veľa na to, aby soundbar dokonale ozvučil väčšiu miestnosť a nerušil susedov.

JBL Boost TV 15Ak hľadáte soundbar k televízoru, alebo prenosný reproduktor k počítaču, JBL Boost TV môžeme odporúčať. Soundbar ponúka okrem kvalitného zvuku aj malé rozmery a kvalitné spracovanie. Ovládač je potom príjemným bonusom k pohodlnejšiemu používaniu. Nedostatky sa hľadajú ťažko, avšak vzhľadom ku kompaktným rozmerom a prítomnosti technológie Bluetooth by sme ocenili integrovanú batériu, ktorá by umožnila používať soundbar aj mimo dosahu elektrickej siete. Poteší cena 179 eur, ktorá je vzhľadom k funkciám veľmi dobrá.

Parametre a špecifikácie:

Rozmery: 376×122×84 mm
Hmotnosť: N/A
Frekvenčný rozsah: 60 – 20000 Hz
Pripojenie: Bluetooth, 3,5 mm audio jack, optický S/PDIF, microUSB
Výstupný výkon:  2× 15 Watt
Menič: 2× 50 mm
Podporované profily: 2DP V1.3, AVRCP V1.5, HFP V1.6 a HSP V1.2
Batéria: nemá
Ďalšie výhody: diaľkový ovládač, JBL Connect, Virtual Surround
Farebné prevedenia: čierna, biela

Hodnotenie: 95%

Plusy
+ Reprodukcia zvuku
+ Kompaktné rozmery
+ Kvalita spracovania
+ Skvelé dunivé basy
+ Prijateľná cena
+ Zaujímavý dizajn
+ Diaľkový ovládač
+ Funkcie a výbava

Mínusy
– Ocenili by sme integrovanú batériu

Zapožičal: DSI Slovakia