Domov Domácnosť Recenzia: iRobot Roomba i7+

Recenzia: iRobot Roomba i7+

Zdielať

Poznáte ten pocit, keď si v sobotu po náročnom pracovnom týždni chcete spraviť pohodu, dať si čaj, kávu alebo pohárik a robiť veci, ktoré sú zábavné, ale zároveň viete, že je vedľa vás známy strašiak menom „domáce upratovanie“. No domáce upratovanie už nemusí byť otravné aj vďaka robotickému vysávaču.

Na dilemu, či sa namiesto relaxácie vrhnúť na vysávanie a utieranie prachu, prípadne na dohadovanie, kto je s upratovaním na rade, sa dá v dnešnej dobe pokojne zabudnúť. Domáci elektronickí pomocníci v podobe robotických vysávačov alebo čističov okien, ktoré sú každou generáciou inteligentnejšie, vnesú do rodiny nový pokoj, pohodu a úsporu času. Najmä robotické vysávače sú v dnešnej dobe fenoménom, na trhu existuje veľké množstvo zariadení, takže si stačí ujasniť, aký veľký je byt či dom, čo od upratovania chceme a potom si len zvoliť model robota. Pre najnáročnejších je k dispozícii model iRobot Roomba i7+, ktorý sme dlhodobo testovali v redakcii a ktorý má pokročilú navigačnú technológiu s laserovými senzormi. Táto navigácia si na základe získaných dát z priestoru vyhodnocuje ideálnu trasu, dokáže ale tiež zachytiť pohybujúce sa predmety a trasu aktuálne upraviť.

Tvarovo Roomba i7+ tvorí nízky valec, jeho šasi je v čiernej a striebornej farbe s elegantnými líniami, ktoré pôsobia futuristicky. V strede je čierny podlhovastý predel, v ktorom je umiestnená navigačná kamera. Hneď nad ním je okrúhle tlačidlo Štart, ktoré je obklopené menšími tlačidlami pre návrat domov (do dokovacej stanice) a okamžité čistenie. Každé tlačidlo má svoje podsvietenie, ktoré pri čistení svieti bielou farbou, červenou pri nabíjaní a modrou farbou pri pripojení k sieti Wi-Fi. Na spodnej časti robota je bočná kefa, dvojité gumové valčeky, dva hlavné behúne, snímače pádu a odpadkový kôš. Na rozdiel od iných modelov má i7+ odpadovú nádobu zaistenú malým mechanizmom, ktorý po návrate do dokovacej stanice (Clean Base) slúži na automatické vyprázdnenie vnútornej odpadovej nádoby do odpadového koša.

Hlavným viditeľným rozdielom voči konkurentom je dokovacia stanica. Hoci je väčšia a rozmernejšia, zjednodušuje celý proces automatizácie vysávania. Ak je zásobník v robotickom vysávači plný, netreba ho vyprázdniť ručne. Kedykoľvek sa i7+ vráti „domov“ (do dokovacej stanice), automaticky vysaje všetky nečistoty z vysavača do samostatného vrecka (odpadovej nádoby) v hornej časti čistej základne. Testovaný i7+ podporuje taktiež aj hlasové ovládanie prostredníctvom Amazon Alexa a Google Assistant, viacpodlažné mapovanie a adaptívnu navigáciu pomocou snímača, takže lepšie čistí, keď sa naučí rozloženie izieb, resp. čistených priestorov. Pripomeňme, že ide zároveň o jeden z najdrahších modelov na trhu, jeho cena sa pohybuje na úrovni 780 eur.

Ako však funguje nastavenie aplikácie a vysávanie robotickým vysávačom? Rozhodne odporúčame ešte pred prvým použitím nainštalovať aplikáciu „iRobot Home“ pre Apple iOS, či Google Adnroid. Nastavenie je pritom veľmi jednoduché. Po stiahnutí appky je potrebné si vytvoriť účet (zaregistrovať sa), alebo prihlásiť sa do existujúceho účtu (v prípade ak už používateľ iRobot používal v minulosti). Následne treba vybrať zariadenie, ktoré chce používateľ pridať do aplikácie. Na robotickom vysávači treba počas procesu pripájania naraz stlačiť tlačidlo „domov“ a „čistenie“ a počkať, kým LED podsvietenie okolo tlačidla „štart“ zmení farbu na modrú. Ďalej treba postupovať podľa pokynov aplikácie v telefóne. Pre kompletné nastavenie je nutnosť robotický vysávač pripojiť k domácej Wi-Fi sieti (i7+ však podporuje iba 2,4 GHz pásmo, 5 GHz siete nenájde). Ďalšia dobrá rada je, že v prípade, ak má používateľ nastavené blokovače reklám (ako AdGuard, ktorú dlhodobo používame v redakcii my) treba dať aplikáciu „iRobot Home“ medzi výnimky, na ktoré sa blokovanie prístupu nebude aplikovať – v opačnom prípade sa nepripojíte na cloud výrobcu, ktorý je pre nutnosť fungovania potrebný.

Oceňujeme, že je aplikácia veľmi dobre navrhnutá a ľahko sa v nej orientuje. Hlavná ponuka je minimalistická, v strede má veľké tlačidlo „čistiť“. Ďalej si možno vybrať medzi záložkami predvoľby, história, plán, či inteligentné mapy. V záložke história možno zobraziť štatistiku čistenia a v časti plán používateľovi umožňuje naplánovať rozvrh budúceho čistenia. V nastaveniach možno prepínať medzi rôznymi možnosťami, zatiaľ čo na karte „viac“ sú pokyny na starostlivosť a tiež je tu aj tlačidlo „vyhľadať Roombu“. Pozoruhodná je však karta inteligentné mapy. Jednotlivé mapy izieb v byte, či dome sa v závislosti od ich veľkosti uložia po viacnásobnom používaní (vysávaní) danej miestnosti. Počas nášho testovania bolo treba izby opakovane po sebe vysávať aspoň štyrikrát, aby sa vytvorila mapa, ktorá bola neskôr použiteľná. Celkovo možno uložiť do 10 pôdorysov (bytov alebo domov) s izbami. Tie si možno pomenovať a takisto aj upraviť ich hranice. Pri použití aplikácie možno navyše v reálnom čase sledovať, čo už bolo upratané a koľko priestoru ešte zostáva upratať. Takisto ak sa niečo stane, appka používateľa upozorní na smartfóne notifikáciou.

Ako robotický vysávač funguje v praxi? Ovládanie je veľmi jednouché. Stačí otvoriť aplikáciu, vybrať ktoré miestnosti má i7+ povysávať a o viac sa netreba starať. Sám sa z dokovacej stanice presunie na miesto určené používateľom a začne vysávať. Ak má v priebehu upratovania vysávač plný kôs (vnútornú odpadovú nádobu), sám sa vráti do dokovacej stanice a vyprázdni ju. Následne sa presunie na miesto, kde prestal a pokračuje vo vysávaní. To isté sa stane aj v prípade, ak vysávaču dôjde batéria. Tá umožňuje vysávať 75 minút, čo sa nám aj v praxi potvrdilo. V aplikácii tiež možno zvoliť, či má vysávač prechádzať miestnosti iba raz, alebo dvakrát. V prípade, ak vysáva používateľ viackrát do týždňa (odporúčame trikrát do týždňa) stačí iba jedno prejdenie miesta. Ak používateľ vysávať iba raz do týždňa (max. dvakrát) odporúčame dvojité prejdenie miestnosti, aby vysávač vysal viac nečistôt z povrchov. Vysávačom pritom možno vysávať koberce aj tvrdé podlahy, menšie koberčeky na podlahe mu nerobia problémy.

Vďaka adaptívnemu učeniu vysávač rozpoznával aj prekážky, ako je nábytok, najmä po viacerých prechodoch. Pokiaľ ide o kvalitu vysávania, i7+ je veľmi dobrý pomocník, keďže zachytáva vlasy aj nečistoty. Za nevýhodu považujeme hlučnosť vysávania, ktorá je na úrovni až 60 dB(A), čo je rozhodne viac, ako by sme očakávali. Ešte vyššia hlučnosť je však pri vyprázdňovaní odpadu robota do dokovacej stanice – avšak to je vec iba 20 sekúnd. Robot čistí povrchy metodickým spôsobom tam a späť, ktorý je efektívnejší, najmä ak ju čistí viackrát po sebe. Počas nášho dlhodobého používania dokázal bez problémov lokalizovať určené miestnosti, hoci sme museli niektoré hranice izieb meniť aj ručne. Občas sa stalo, že sa robotický vysávač zamotal medzi káble a nevedel z nich von, ale inokedy mu jeden spadnutý kábel nerobil žiadny problém. Ideálne je však káble dať hore, aby sa do nich nezaplietol, keďže sa nám viackrát stalo, že toto bol dôsledok zlyhania celého upratovania (robot sa nevedel dostať z káblov a ukončil upratovaciu činnosť). Takisto bez väčších problémov zvládal aj mierne vyvýšené povrchy (do 2 mm).

Najlepšie na i7+ je však to, že sa používateľ nemusí obávať vyprázdnenia. Vďaka dokovacej stanici (Clean Base) sa robot vráti do doku, keď je jeho odpadkový kôš plný, čo pri našom testovaní fungovalo vynikajúco. Týmto sa vyrieši hlavný problém, ktorý sme s robotickými vysávačmi mali až doteraz. Používateľ príde domov a zistí, že robot vyčistil iba polovicu izieb, pretože ho bolo potrebné vyprázdniť. S testovaným riešením od iRobotu to našťastie nehrozí. Testovaný robotický vysávač je perfektné riešenie pre širokú skupinu používateľov. Výrazne uľahčuje upratovanie v domácnosti a najmä zjednodušuje mnohé doteraz „otravné“ činnosti. Navyše vysávať možno hocikedy, napríklad aj vtedy, keď nikto nie je doma. Nami testovaný iRobot Roomba i7+ má viac funkcií ako ktorýkoľvek iný model na trhu a ako väčšina konkurencie. Tomu, žiaľ, zodpovedá aj cena, ktorá je vysoká a patrí medzi najdrahšie na trhu. Rozhodne sa nám páči spracovanie vysávača, ako aj prehľadná aplikácia. Navyše, aj efektivita sania je výborná. Hľadáte pomocníka na vysávanie bez starostí? Možno ste ho našli.

Zapožičal: iRobot