Domov Periférie Recenzia: iiyama XB2779QS

Recenzia: iiyama XB2779QS

Zdielať

iiyama_ProLite_XB2779QS_02Spoločnosť iiyama nám zaslala na recenziu monitor – model XB2779QS. Keď si pozriete cenovku, zistíte, že presahuje 500 eur. Áno, monitor je určený do vyššej strednej triedy a bežný človek si ho nekúpi, je tu tiež kvalitný IPS panel, čo nie je prekvapením. Čím teda monitor okrem ceny vyniká?

IPS panel vyniká špičkovými pozorovacími uhlami a hlavne farbami. Biela je skutočne biela, nie ako u panelov typu TN, kde je šedá. Postavili sme teda vedľa seba ešte jeden Samsung z vyššej cenovej triedy, avšak ten mal TN panel a napriek tomu bol rozdiel markantný. Z toho tiež vyplýva, že pre grafikov a multimediálnych nadšencov je určený jedine IPS panel.

Monitor došiel v obrovskej krabici, približne s rozmermi 100×90 cm. Našťastie krabicu uvidíte snáď len raz. Monitor ako obyčajne treba zložiť, no nie je to nič náročné a zvládne to aj amatér. Nepoteší však ohromná hmotnosť, ktorá dosahuje 8,2 kilogramu. Takže ak plánujete monitor prenášať, toto nebude dobrá voľba. Dodávame, že monitor sa predáva v čiernom prevedení.

iiyama_ProLite_XB2779QS_01

Rozmery monitora sú 650×435,5×230 mm a ide o 27“ panel a rozlíšenie monitora je 2K, teda 2560×1440 pixelov. Rozlíšenie 2K je na tomto monitore nutné ako soľ. Ostrosť je výborná a plocha veľká. Nemusíte sa báť ani používania s operačným systémom Windows. Microsoft už na to myslel a podpora pre 2K monitory je pridaná. Nie je žiaden problém používať dve okná naraz. Za toto iiyamu chválime, 2K rozlíšenie vyzerá úžasne, ostrosť je vysoká.

Rám monitora síce vyzerá dizajnovo dobre, ale je lesklý ako zrkadlo a odráža svetlo od okna. Nie je to však nič desivé, je však podľa nás dosť široký. Spodný rám ma ďalšiu plastovú lištu s dotykovými tlačidlami. Neveríme, že by to nešlo bez nej. Každopádne tlačidlá sú presné a tlačidlo napájania je dotykové, hoci to tak nevyzerá. Sklo má antireflexnú vrstvu a odrazy takmer nevidieť, výborná práca. Tu však skritizujeme stopy po odtlačkoch prstov.

iiyama_ProLite_XB2779QS_03

Panel monitora je tvorený z dvoch častí, to by nebolo nič čudné, avšak v nami testovanom kuse sa zadná časť od skla rozchádzala. Stačilo ich stlačiť k sebe a bol pokoj. Je možné, že k tejto vade došlo pri prevoze, nakoľko bola od začiatku. Na druhej strane je rám spojený lepidlom a v hornej časti lepidlo chýbalo, je tam asi 1-1,5 milimetrová štrbina. Ak je to výrobná vada, pri výrobku za 500 eur by sa nemala stávať, no veríme, že je to reklamovateľné. To však neobmedzuje funkčnosť výrobku.

Monitor vyniká nastaviteľným a otočným pivotom. To ho predurčuje k použitiu rohových stolov či miestností. Otočenie pivotu je možné  o 360 stupňov. Okrem toho je nastaviteľná výška panelu až do 13 centimetrov, niekde uvádzajú až 15 cm. Tu je však kameň úrazu.

iiyama_ProLite_XB2779QS_06

My sme mali tento kĺb, respektíve tlačidlo buď zaseknuté, alebo bolo treba vyvinúť oveľa väčšiu silu pri stlačení tlačidla. Je to však 500-eurové zariadenie a experimenty na ňom robiť nebudeme. Nejedná sa však o bežný jav. Opäť mohlo dôjsť k problému pri prevoze. Na internete nájdete videá, kde to funguje.

Monitor má ďalej dvojicu stereo reproduktorov o výkone dva watty. Znejú však skôr ako mono a je to  absolútna núdza. Hrajú dosť potichu, chýbajú výšky a basy nehovoriac. Na druhej strane na chatu to bude stačiť. Monitor možno použiť aj ku set-top-boxu.

Spoločnosť deklaruje rýchlosť odozvy 5 ms, čo by malo stačiť na hranie a o podsvietenie sa starajú LED diódy. Prešli sme si aj zahraničné weby a tie uvádzajú reálnu odozvu na úrovni 17 milisekúnd. Na IPS panel je to stále výborná hodnota a stačiť bude aj pre neprofesionálnych hráčov. 5 milisekúnd je teda odozva iba tzv. GTG = grey to grey, inač povedané viac-menej marketing.

Dodávame však, že na hranie potrebujete už aj výkonnú grafickú kartu s pamäťou minimálne 2 GB. V súčasnosti je to buď nVIDIA GeForce 760GTX alebo AMD Radeon 280. Výkon pri 2K oproti Full HD padá až o 40%. Preto by boli najlepšie high-endové grafické karty s 3 GB VRAM a viac.

Čo sa týka portov, nájdeme ich tu skutočne dosť, tie sú však aj nutné. Nájdete tu VGA (D-sub), HDMI, DVI a DisplayPort. Cez HDMI však nedostanete 2K rozlíšenie a tu je kameň úrazu. HDMI je schopné v súčasných verziách (HDMI má verziu 1.3) len Full HD pri 60 Hz. To znamená, že ak zapojíte monitor cez HDMI dostanete maximálne Full HD rozlíšenie.

iiyama_ProLite_XB2779QS_08

2K sa síce módovaním ovládačov dá prepchať, avšak ostane pri 30 Hz. Existujú aj zdvojené káble, tie však vynechajme. Skontrolujte si teda, či váš počítač alebo laptop podporuje DisplayPort vo verzii 1.2 alebo DVI Dual Link. DVI ale nespoznáte ľahko, zapojené musia byť všetky piny. Pri DisplayPort však máte istotu, že dokáže preniesť 2K pri 60 Hz.

Dual DVI monitoru nechýba, priložený je i Dual Link DVI kábel. Monitor má dokonca audio výstup, a to 3,5mm jack. V balení nájdete DVI kábel (dual link), audio kábel, kábel napájania a DisplayPort kábel. My sme pri našich testoch skúsili HDMI, ten však šiel rýchlo preč a nahradil ho kábel pripojený do konektora DisplayPort. Odporúčame však používať radšej Dual Link DVI.

iiyama_ProLite_XB2779QS_07

Výrobca deklaruje kontrast na úrovni 1000:1, dynamický až 5000000:1, jas 350cd/m² a pozorovacie uhly 178°. Typická spotreba je 55 Wattov, čo je síce na LED monitor dosť avšak nejde o maximálnu hodnotu, tá dosiahne aj 75 Wattov. Spotreba v stand by je 0,5 – 1 Wattu, teda spĺňa európsku normu. Čo sme si však všimli a potvrdili nám aj to zahraničné weby je presah diód do monitora. Pri čiernom pozadí a veľmi vysokom jase bolo vidno po rohoch osvetlené miesta.

Menu ponúka sedem položiek. V prvej položke nájdeme, nastavenie jasu, kontrastu, rozšíreného kontrastu, Eco módu, či over drive. Eco mód má 3 úrovne. Ďalšia položka zase prepína jednotlivé vstupy. Tretia položka je Audio Adjust, nastavíte tu audio input či hlasitosť. Štvrtou položkou je zase Color Adjust, kde teda nastavíte teplotu farieb. Nechýba warm, cold, User Color alebo i-Style Color. My sme používali príve i-Style Color s nastavením Standard.

iiyama_ProLite_XB2779QS_05

Ak niekomu vyhovuje Normal, kľudne si ho nechajte. Nám však monitor pripadal potom bez výraznej bielej. Okrem toho tu nájdeme Informácie, Manual Image Adjust či Setup Menu. V Setup Menu nájdete nastavenie OSD Menu, jazyka, vypnutie LED diódy napájania, loga alebo memory recall.

Monitoru vždy pri zapnutí trvalo, kým sa rozsvietil a zapol. Trvalo to cca 3-4 sekundy. Práve na to slúži položka „opening logo“. Zobrazilo sa logo iiyama a vedeli ste teda, že monitor už nabehol. Možnosť vypnúť diódu, ktorá bola ináč výraznej modrej farby, hoci nerušila, oceníte hlavne v spálni, nakoľko v noci bola pri vypnutom monitore dosť výrazná.

iiyama_ProLite_XB2779QS_02

Nechýba tu práve i-Style, kde nájdete Text, Standard, Cinema, Scenery, Game a samozrejme off. Druhé tlačidlo vyvoláva zase nastavenie zvuku, ako hlasitosti tak vstupu. Posledným tlačidlom je tzv. tlačidlo „2“. Pod týmto sa skrýva jednoduché prepínanie vstupov. Nechýba ani AUTO. Dodávame, že výrobca pod tlačidlom „1“ skryl v menu.

Výrobca pri svojom monitore nepozeral na cenu, ale jednoznačne stavil na kvalitu. Síce možno kvalita spracovania mierne pokrivkáva, vynahradzuje to špičkový vyladený IPS panel. Dostanete výborný 2K 27“ monitor. Hoci je cena vyššia ako štandard, je to úplne bežné pre IPS panely daných rozmerov s 2K rozlíšením nehovoriac. Monitor môžeme odporúčať pre grafikov, multimediálne i kancelárske účely. Hráči by mali zvoliť niečo iné, 17 milisekúnd niektorí fanatici už môžu cítiť.

Vďaka kvalitnému IPS panelu, podpore 2K rozlíšenia a cene udeľuje redakcia DigitalPortal.sk produktu iiyama XB2779QS ocenenie TOP produkt.

TOP Produkt

Parametre a špecifikácie:

Uhlopriečka: 27“
Rozlíšenie: 2560×1440 pixelov (2K)
Technológia obrazu: IPS panel
Rozmery: 650×435,5×230 mm
Hmotnosť: 8,2 kg
Vstupy:  D-SUB (VGA), DVI, HDMI, DisplayPort, slúchadlový výstup
Určenie: filmy, grafika, kancelária
Rýchlosť odozvy: 5 ms (GTG)
Ostatné:  VESA kompatibilný, LED podsvietenie, reproduktory 2×2 Watt

Hodnotenie: 95%

Plusy
+ IPS panel
+ Excelentné podanie farieb
+ Príslušenstvo v balení
+ Možnosť upevniť na stenu
+ Nastaviteľná pivot
+ Dobrá cena

Mínusy
– Spracovanie
– Presahy LED pri vysokom jase

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu IIyama XB2779QS poskytuje server Heureka.sk

Zapožičal: iiyama