Domov Periférie Recenzia: i-tec Thunderbolt 3 Dual 4K

Recenzia: i-tec Thunderbolt 3 Dual 4K

Zdielať

Na trhu možno nájsť viacero zaujímavých dokovacích staníc. Otestovali sme jednu z nich, „dokinu“ od českej spoločnosti i-tec.

Pri dokovacích staniciach platí, že sa pripoja jedným káblom, v tomto prípade pomocou USB-C ku notebooku, a do dokiny potom možno pripojiť zariadenia ako je externá myš, klávesnica, internetový kábel a monitor cez HDMI port. Nami testované riešenie patrí medzi väčšie, no stále kompaktné. Samotná inštalácia je jednoduchá: dokinu stačí pripojiť adaptérom do elektrickej energie, pripojiť monitor, internet, myš a klávesnicu a jedným konektorom ju pripojiť ku notebooku. V našom prípade sme zaznamenali problémy s redakčným notebookom a tak sme museli doinštaloivať drivery od výrobcu z jeho stránky. Po inštalácii tiež pretrávavali (a to pri nastavenej vyššej frekvencii ako 60 Hz), inak sme mohli začať pracovať.

Stanicu možno používať s notebookmi, ktoré sú vybavené operačným systémom Microsoft Windows 10, s ktorým sme ju testovali aj my. Výrobca deklaruje tiež kompatibilitu s Apple MacBookmi. Dokina nie je úplne malá, ale nezaberie veľa miesta vďaka svojim rozmerom 229×87×27 mm a hmotnosti 457 gramov. Stanica ponúka celkovo štyri USB 3.0 porty, jeden ďalší USB 3.0 port s rýchlym nabíjaním (vhodný pre smartfóny), ďalej gigabitový Ethernet RJ45, slot na SD karty a spoločný audio konektor pre slúchadlá a mikrofón. Obraz možno prenášať cez HDMI a USB-C TB3 port. Na pripojenie ku notebookom používa stanica USB-C Thunderbolt 3. Výrobca pritom dodáva krátky 70 cm prepojovací kábel. Ocenili by sme, ak by mal aspoň 1,8 – 2 metre.

V praxi sme dokovaciu stanicu testovali spolu so špičkovým 34“ zakriveným monitorom AOC CU34G2. Všimli sme si, že stanica podporuje, žiaľ, najviac 60 Hz, takže plných 100 Hz sme s monitorom nemohli využiť. Dokina tak nie je vhodná pre hráčov, ktorí by chceli notebook pripojiť jedným káblom a hrať. Podľa špecifikácii výrobcu sú na tom potom 4K Ultra HD monitory úplne rovnako – tu výrobca podporuje opäť iba 60 Hz. Cena za dokovaciu stanicu je 250 eur, čo je veľa na to, aby tu chýbala podpora aj pre vyššie frekvencie na monitore. Ak teda používatelia potrebujú rýchlejšiu obnovovaciu frekvenciu, je tu ešte možnosť pripojiť monitor samostatne cez HDMI port a cez USB-C port pripojiť všetko ostatné. Ale to je dosť krkolomné riešenie.

Ako dokovacia stanica funguje v praxi? Mali sme ju pripojenú cez USB-C na redakčný notebook Acer Swift 5, pričom v dokine bola pripojená iba myš  a klávesnica bez monitora. Hoci výrobca deklaruje, že rýchlosť RJ45 pre Ethernet je 1 Gbps, rýchlosť sme otestovali s UPC (1 Gbps/50 Mbps) v praxi. A výsledok? Dosiahli sme 944 Mbps pri sťahovaní a 47 Mbps pri odoslaní. Dokinu hodnotíme, pokiaľ ide o prenosové rýchlosti, ako veľmi dobrú a podarilo sa nám dosiahnuť predpokladané hodnoty v rámci bežnej odchýlky. Poteší aj nízka latencia, ktorá bola iba 7 ms, čo je rozhodne menej, ako pri bezdrôtovom pripojení cez Wi-Fi.

Poteší, že USB-C TB3 port, cez ktorý je pripojená dokovacia stanica ku notebooku, ho zároveň nabíja. Problém nastáva však vtedy, ak notebook neustále dobíja, čo sa, žiaľ, stalo aj v našom prípade. O pár dní sme pozorovali cez AIDA64 pokles zdravia batérie na notebooku o 8%, čo je následok, že neustále pripojená dokovacia stanica notebook nabíjala (častokrát pri stave batérie medzi 90% a 100%, resp. takmer neustále dobíjalo notebook aj medzi 98% a 100%), hoci počas celej doby bol notebook nabitý a nebol pod kritickou hodnotou. Dokovacia stanica umožňuje pritom nabíjať notebooky až do 85W, takže nemá problém ani s výkonnejšími zariadeniami, ako sú napr. MacBook Pro.

i-tec Thunderbolt 3 Dual 4K (TB3HDMIDOCKPLUS) je zaujímavá dokovacia stanica, ktorá ponúka veľa funkcii a tiež možností pripojenia. Umožňuje dobíjanie zariadení (do 85W) cez USB-C, má dostatok USB portov, ako aj možnosť pracovať s dvomi monitormi naraz. Poteší, že aj pripojenie cez RJ45 je gigabitové a nám sa v praxi podarilo dosiahnuť predpokladané hodnoty v rámci odchýlok internetového pripojenia. V našom prípade sme narazili aj na problémy s drivermi, ale záleží s akým zariadením chce používateľ stanicu používať. Azda najviac náš však zamrzela iba 60 Hz frekvencia aj vzhľadom k vysokej cene zariadenia a negatívna stránka neustáleho dobíjania stanice. Napriek tomu ju však odporúčame, aj v čase home office ide o zaujímavý doplnok do domácnosti.

Zapožičal: i-tec