Domov Recenzie Recenzia: Huawei Ascend Y530

Recenzia: Huawei Ascend Y530

Zdielať

Huawei Acsend Y530-5Určite už každý počul o spoločnosti Huawei, ktorá už prekvapila viacerými kvalitnými smartfónmi. Ďalšou novinkou spoločnosti je Ascend Y530, ktorý sa na trh dostal len minulý mesiac. Ide o smartfón, ktorý je zaradený do nižšej cenovej kategórie. Celý  je vyrobený z plastu ale so špeciálnou soft-touch úpravou, ktorá je na dotyk veľmi príjemná. Horná a dolná hrana je vyrobená z kovového materiálu.

Aj keď ide o lacnejší model, konštrukcia je veľmi dobre spracovaná a všetko perfektne sedí. Vďaka tomu, že sú zadné hrany smartfónu zaoblené, sa veľmi dobre drží v ruke.  Huawei Ascend Y530 prichádza s rozmermi 133×67×9 mm a hmotnosťou 145 gramov. V balení sme našli USB kábel, nabíjací adaptér, dokumenty a  slúchadlá.  Pokiaľ sa bližšie pozrieme na jednotlivé hrany, tak tlačidlá nájdeme len na ľavej hrane. Je tu tlačidlo napájania, pod ktorým je umiestnená regulácia hlasitosti. Horná hrana tak obsahuje len 3,5 mm jack a v dolnej hrane je microUSB port spolu s hlavným mikrofónom.

Huawei Acsend Y530-1jpg

Zadnú časť smartfónu tvorí 5 MPx fotoaparát s LED bleskom a reproduktorom. Pod fotoaparátom je  umiestnené logo spoločnosti. Ako sme v úvode písali, zadný kryt má soft-touch úpravu, ktorá má po celom kryte šikmé ryhovanie zhora nadol. Po zložení krytu sa ukáže 1750 mAh batéria a v dolnej časti smartfónu sa nachádza slot pre klasickú SIM kartu a slot na microSD kartu. V prípade, že sme chceli vymeniť SIM kartu museli sme najprv smartfón vypnúť, vybrať batériu a až tak vymeniť kartu. Je to ale maličkosť, lebo väčšinou ak používame jednu SIM kartu, vymieňame ju len málokedy. Batéria nepatrí k tým  svetoborným, ale pre bežné používanie ako volanie, SMS, MMS, občasné pripojenie internetových dát poslúži celý deň.

Huawei Acsend Y530-3

Predná časť ponúka 4,5 palcový IPS displej s rozlíšením 854×480 pixelov. I keď ide o menšie rozlíšenie displeja aj tak prináša pekný pohľad na farby vďaka IPS technológii. Nad displejom sa nachádza VGA fotoaparát, názov spoločnosti, informačú diódu a tiež senzor priblíženia a automatického jasu, ktoré sú už viac-menej štandardom. Pod displejom je  trojica dotykových tlačidiel: späť, domov a menu. Tlačidlá sú podsvietené, čo je vynikajúce v prípade znížených svetelných podmienok. Dlhším podržaním tlačidla menu vyvoláte multitasking zapnutých aplikácii.

Huawei Acsend Y530-2

Smartfón poháňa dvojjadrový procesor Qualcomm Snapdragon MSM8210 taktovaný na 1,2 GHz a grafikou Adreno 302. Pokiaľ ide o pamäť smartfónu, je tu 512 MB RAM a 4 GB ROM, z toho dostupných pre používateľa  je len 1,42 GB. Preto bude potrebné pamäť zväčšiť pomocou SD karty (do 32 GB). Spoločnosť pridala operačný systém Android 4.3 Jelly Bean s nadstavbou Emotion UI. Operačný systém rýchly a stabilný a to aj napriek menšej operačnej pamäti. Presúvať aplikácie na pamäťovú kartu nie je možné, a tak ešte môže pomôcť 20 GB v cloudovom úložisku Bitcasa. Tie získa každý používateľ Huawei zdarma.

Huawei Acsend Y530-Domaca obrazovkaHuawei Acsend Y530-MultitaskingHuawei Acsend Y530-Notifikacna lista
Domáca obrazovka, Multitasking, Notifikačná lišta

Huawei Emotion UI je odlišné od klasického Androidu. V tomto prostredí sa nenachádza klasické menu, ale všetky aplikácie sa ukladajú na domácu obrazovku a je možné ich triediť do priečinkov. Priamo z plochy ich môžeme dať aj do koša. Ale pozor! Kôš v tomto prípade znamená odinštalovanie. Táto nadstavba je podobná nadstavbe spoločnosti Xiaomi s názvom MIUI. Spoločnosť pridala pár aplikácii ako:

  • Facebook: sociálna sieť
  • Svetlo: premení blesk na baterku
  • SIM Toolkit: nastavenia SIM karty
  • Aktualizácia: aplikácia na vyhľadanie aktualizácii operačného systému
  • Motívy: zmena pozadia, písma, štýl uzamknutia, ikony, atď

Huawei Ascend Y530-Jednoduchy rezimHuawei Ascend Y530-Jednoduchy rezim2Huawei Ascend Y530-Jednoduchy rezim3
Jednoduchý režim

Fotoaparát ponúka spomínaných 5 MPx s rozlíšením 2592×1944 pixelov a možnosť nastavenia snímania stlačením na akékoľvek miesto na displeji alebo snímanie  hlasom. Natáčať videá je možné v HD rozlíšení (720p). Fotografie vzhľadom k cene smartfónu sú veľmi dobré. Predný fotoaparát zachytáva VGA fotografie a videá. Nastavenia sú rozdelené do dvoch skupín: všeobecné a všetko. Vo všeobecnej skupine sa nachádzajú nastavenia Wi-Fi, Bluetooth, jas, tapety, veľkosť písma, hlasitosť, tón vyzváňania, upozornenia a nastavenia uzamknutia obrazovky. Pri pohľade na všetky nastavenia sa ukážu početnejšie nastavenia: štýl domovskej obrazovky, zobrazenie, správa aplikácii a ďalšie možnosti.

Smartfón Huawei Ascend Y530 odporúčame najmä mladšej generácii a tým, ktorí si nepotrpia na smartfóny s vysokým výkonom. Pre bežné používanie je tento smartfón ako stvorený.

Parametre a špecifikácie:

Operačný systém: Android 4.3 Jelly Bean + Emotion UI
Chipset: Qualcomm Snapdragon MSM8210
Procesor: dvojjadrový 1,2 GHz
Grafika: Adreno 302
Frekvencie: GSM 850/900/1800/1900 MHz, UMTS 900/2100 MHz
Rozmery: 133×67×9 mm
Hmotnosť: 145 gramov
Displej: 5 palcový IPS, 854×480 pixelov
Fotoaparát: 5 MPx, LED blesk, autofókus, nahrávanie HD videa (1280×720 pixelov, 30 fps)
Predná kamera: VGA
Pamäť: 512 MB RAM + 4 GB ROM + microSD karta (do 32 GB)
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.0, microUSB, Wi-Fi (802.11 b/g/n)
Hudba: MP3 prehrávač, FM rádio (s RDS), 3,5 mm jack
Ostatné: minimalizácia aplikácií, multitasking, prehliadač dokumentov, GPS, Glonass, akcelerometer,
Batéria: Li-Ion 1750 mAh

Hodnotenie: 85%

Plusy
+ Kvalitný dizajn
+ Rýchly a stabilný systém
+ Kvalitný IPS displej
+ Príjemné rozmery a hmotnosť
+ Dobrý fotoaparát
+ Jednoduchý režim

Mínusy
– Malá RAM
– Malá vnútorná pamäť
– Slabšia batéria

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu HUAWEI Ascend Y530 poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Huawei Acsend Y530-AnTuTuHuawei Acsend Y530-AnTuTu2
Huawei Acsend Y530-AnTuTuXHuawei Acsend Y530-AnTuTuX2
Huawei Acsend Y530-NeNa
Huawei Acsend Y530-NeNa2
Huawei Acsend Y530-QuadrantHuawei Acsend Y530-CF-Bench
Huawei Acsend Y530-VellamoHuawei Acsend Y530-Vellamo2
Zapožičal: Huawei
Ďalšie odborné recenzie na mobil Huawei Ascend Y530 nájdete na Recenzie.SME.sk

Zdielať
Predchádzajúci článokThinkPad Tablet 8 ponúka technológiu pre profesionálov
Nasledujúci článokUložto by malo ponúkať legálne filmy
Volám sa Roman. Androidu sa venujem od roku 2009. Môj prvý smartfónom bol HTC Hero, neskôr Sony Ericsson Xperia X10 Mini, Sony Ericsson Xperia Neo V, Samsung Galaxy Ace, Samsung Galaxy S3, LG G3, Note 3, HTC One M7 a momentalne Samsung Galaxy S7. Medzi jednotlivými smartfónmi som mal aj tablet ASUS Transformer TF101 a taktiež Samsung Galaxy Tab 2 a Galaxy Tab 3. Rád pomôžem každému, ak budem vedieť. Písať môžete na môj mail, ktorý je v kontaktoch.

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno