Domov Recenzie Recenzia: HTC Desire 601

Recenzia: HTC Desire 601

Zdielať

HTC-Desire-601-8Spoločnosť HTC okrem TOP smartfónov prináša aj smartfóny strednej triedy, ktoré majú výzor vlajkových lodí. Práve toto môže byť veľkým plusom týchto produktov a hlavnú pozornosť budú pútať predné reproduktory. Celkovo je smartfón vyrobený z plastov, ale to mu neberie nič na svojej kvalite. Okrem samotného smartfónu v balení nájdeme kvalitné slúchadla, USB kábel, nabíjací adaptér a dokumenty. Desire 601 je k dispozícii v troch farbách: červená, biela a čierna.

Smartfón prichádza s rozmermi 135×67×10 mm a taktiež hmotnosť Desire 601 je príjemná, a to 130 gramov. Slúchadlá, ktoré sú v balení majú plochý kábel, ktorý zabraňuje jeho zamotaniu. Ide o klasické štupľové slúchadlá, ktoré však prinášajú kvalitný zvuk. USB kábel poslúži pri prepojení s počítačom a následným prenosom súborov a taktiež pri nabíjaní smartfónu prepojením s adaptérom.

HTC-Desire-601-4

Tlačidlá regulácie hlasitosti nájdeme na pravej hrane, bohužiaľ na ľavej hrane nenájdeme žiadne ovládacie prvky. MicroUSB, ktorý sme pri niektorých smartfónoch HTC našli pravé tam, pri Desire 601 je v dolnej hrane. Horná hrana ponúka 3,5 mm audio jack v pravej časti a tlačidlo napájania v ľavej hrane. Tlačidlá sú vyrobené z plastu a pôsobia celkom dobrým dojmom. Nemáme veľmi čo vyčítať rozloženiu tlačidiel, ale skôr by sme uvítali tlačidlo napájania v ľavej hrane.

HTC-Desire-601-5

Zadná stena v hornej časti ponúka sekundárny mikrofón, 5 MPx fotoaparát a LED blesk. V strede je len názov spoločnosti HTC. Fotoaparát ponúka automatické zaostrenie a zachytí Full HD fotografie v rozlíšení 1920×1080 pixelov v širokouhlom formáte 16:9. Pomocou ovládacích prvkov na displeji Hľadačik sme mohli pridať efekty, nastaviť blesk a ďalšie užitočné funkcie. Počas nahrávania videa je možne taktiež zachytiť fotografie.

HTC-Desire-601-6

Fotoaparátom je možné zachytiť 20 po sebe idúcich snímok jednoduchým podržaním tlačidla fotoaparátu. V prípade, že sa v zábere fotografii objaví nežiaduci objekt je možné pri úprave fotografii odstrániť. Túto funkciu je možné použiť počas režimu Zoe. HTC Zoe sníma sériu fotografií s vysokou kvalitou a zhromaždí ich do krátkeho videoklipu. Podobne ako tradičný „Zootróp​“‍, ktorým sa táto funkcia inšpirovala, fotografie režimu HTC Zoe sú pri ich prezeraní pohyblivé.

HTC-Desire-601-9

Režim HTC Zoe je ale viac než len režim fotoaparátu. S režimom HTC Zoe sme taktiež mohli:

 • Byť kreatívni v aplikácii Galéria s funkciami rozšírených úprav, ako sú napríklad Sekvenčný záber, Vždy sa usmievať a Odstránenie objektu.
 • Extrahovať a uložiť konkrétny obrázok zo záberu HTC Zoe počas jeho prezerania v aplikácii Galéria.
 • Zdieľať zábery režimu HTC Zoe obsahujúce zaujímavé video a koláž svojich najlepších fotografií pomocou funkcie HTC Share.

HTC-Desire-601-home-screenHTC-Desire-601-notifikacna-lista

Pri pohľade na prednú časť smartfónu zaujme 4,5 palcový qHD displej s rozlíšením 960×540 pixelov. Aj keď displej neobsahuje technológiu IPS, farby sú podané veľmi dobre a taktiež aj pozorovacie uhly sú veľmi dobré. Pozornosť si zaslúži aj dvojica stereo reproduktorov s technológiou HTC BoomSound. Táto technológia ponúka úžasný zvuk a tak ponúka používateľom kvalitný zvuk, či už pri počúvaní hudby, alebo pri sledovaní videa. V hornej časti v slúchadle sa nachádza informačná LED dióda, ktorá upozorní na zmeškané udalosti ako hovory, správy, e-mail, budík a dôležité udalosti v kalendári. Vedľa reproduktora je senzor priblíženia a senzor na snímanie okolitého svetla.

HTC-Desire-601-multitaskingHTC-Desire-601-radio

Na opačnej strane horného slúchadla je predný VGA fotoaparát na zachytenie „selfies“ fotografií, ale predovšetkým na videohovory. Pod displejom je dvojica podsvietených dotykových tlačidiel späť a domov. V strede týchto tlačidiel sa nachádza názov spoločnosti HTC. Podržaním tlačidla domov sa spustí Google Assistent a dvojitým stlačením tohto tlačidla sme sa dostali do multitaskingu. Aplikácie v multitaskingu vypneme stlačením na jednotlivé aplikácie a posunutím smerom nahor.

HTC-Desire-601-2

Po zložení zadného krytu, ktorý je vyrobený z plastu upravený soft-touch úpravou sa ukáže Li-Ion batéria s kapacitou 2100 mAh. Batéria má dobrú výdrž, ktorému môže pomôcť aj šetrič batérie a tak predlžiť jeho výdrž. Nad batériou je slot pre microSIM kartu a vedľa je slot pre microSD kartu. Smartfón poháňa dvojjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 400 taktovaný na 1,4 GHz a grafika Adreno 305. Desire 601 ponúka 1 GB RAM a z toho je dostupných 368 MB. Vnútorná pamäť smartfónu má 8 GB a pre používateľa je dostupných 4,16 GB. Preto je dobré zakúpiť si microSD kartu pre zväčšenie vnútornej pamäte a to maximálne do 64 GB.

HTC-Desire-601-11

Operačným systémom Desire 601 je Android 4.4.2 KitKat s nadstavbou HTC Sense 5.5 doplnený o HTC BlinkFeed. Tá umožňuje vytvoriť si vlastnú živú domovskú obrazovku, kde sa dajú vybrať sociálne siete, správy a obľúbené spravodajské kanály, z ktorých možno dostávať aktuálne informácie. Nie každému sa to však páči, za to bol výrobca v minulosti viacerými užívateľmi kritizovaný. Štandardne je BlinkFeed zapnutý,  pokiaľ ho však nechcete používať, je možne túto funkciu vypnúť. Vypnutie je jednoduché. Stačí podržať prst na domácej obrazovke kde sa zobrazia aj Miniaplikácie a v hornej časti je možnosť vypnutia BlinkFeed.

Štandardné zobrazenie ikon v menu je 3×4 pričom je možné nastaviť aj zobrazenie 4×5 čo vyzerá oveľa lepšie ako 3×4. HTC pridalo aj pár aplikácii ako sú:

 • 7digital – ide o obchod s hudbou
 • Akcie – vývoj akcií na burze
 • Kreslenie – aplikácia na kreslenie
 • Polaris Office 5 – prezeranie dokumentov
 • Úlohy – organizovanie a sledovanie svojich vlastných úloh
 • Dropbox – cloud úložisko pre uloženie dát
 • KeyVPN – klient na povolenie k pripojenie k vašej VPN sieti
 • Blesk – možnosť nastavenia blesku ako baterky (3 možnosti intenzity)
 • Kid Mode (Zoodle) – detský režim, ktorý obmedzí použitie smartfónu v prípade keď smartfón používa dieťa
 • TuneIn Radio – internetové rádio

Nám sa pri testovaní tohto zariadenia veľmi páčilo prevedenie stereo reproduktorov a pokiaľ si pozrieme cenu smartfónu nemáme nad čím uvažovať a jednoznačne odporúčame. Desire 601 je ako stvorený pre menšie ruky aj vďaka svojim rozmerom.

Parametre a špecifikácie:

Operačný systém: Android 4.4.2 KitKat + nadstavba HTC Sense 5.5
Chipset: Qualcomm Snapdragon 400
Procesor: dvojjadrový 1,4 GHz
Grafika: Adreno 305
Frekvencie: GSM 850/900/1800/1900 MHz, UMTS 900/2100 MHz + LTE
Rozmery: 135×67×10 mm
Hmotnosť: 130 gramov
Displej: 4,5 palcový, qHD, 960×540 pixelov
Fotoaparát: 5 MPx, LED blesk, autofókus, nahrávanie Full HD videa (1920×1080 px, 30 fps), BSI senzor, f2.0/28 mm
Predná kamera: VGA
Pamäť: 1 GB RAM + 8 GB ROM + microSD karta do 64 GB
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.0 s aptX, microUSB, prenos Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, DLNA
Hudba: MP3 prehrávač, FM rádio s RDS, 3,5 mm jack, HTC BoomSound
Ostatné: minimalizácia aplikácií, multitasking, prehliadač dokumentov, GPS, aGPS, Glonass, akcelerometer, informačná dióda, dual stereo reproduktory
Batéria: Li-Ion 2 100 mAh

Hodnotenie: 85%

Plusy
+ Dizajn
+ HTC Sense
+ BlinkFeed
+ BoomSound
+ Cena
+ Stabilný a rýchly operačný systém
+ Možnosť rozšírenia vnútornej pamäte
+ Fotoaparát
+ Rozmery
+ Umiestnenie dvojice stereo reproduktorov

Mínusy
– Menšia vnútorná pamäť
– Chýba NFC
– Chýba technológia IPS
– Len qHD rozlíšenie

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu HTC Desire 601 poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

HTC-Desire-601 AnTuTuHTC-Desire-601 AnTuTu-2
HTC-Desire-601 AnTuTuXHTC-Desire-601 AnTuTuX-2
HTC-Desire-601 CF-BenchHTC-Desire-601 Quadrant
HTC-Desire-601 NeNa
HTC-Desire-601 NeNa2
HTC-Desire-601 VellamoHTC-Desire-601 Vellamo-2
Zapožičal: HTC

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno