Domov Počítače Recenzia: HP Pavilion Aero 13

Recenzia: HP Pavilion Aero 13

Zdielať

Otestovali sme malý notebook, ktorý sa vďaka malým rozmerom a hmotnosti zmestí kamkoľvek. Vďaka rozmerom ho možno považovať za lacnejšiu alternatívu k Apple MacBook Air.

Tenké šasi a nízka hmotnosť sú vhodné pre častých cestovateľov. Hoci je konštrukcia z horčíku, po chvíli badať nižšiu pevnosť. Základňa síce má tendenciu sa prehýbať, najmä stredná časť z čoho sme boli nemilo prekvapení; veko displeja, spojený dlhý pánt a horná časť klávesnice sú na to ešte viac náchylné. Notebook sa dá otvoriť jednou rukou, čo považujeme za výhodu. Stabilita pántu je veľmi dobrá – ak ho používateľ otvorí, drží a nepadá. Veko možno otvoriť najviac do maximálneho uhla 140°. Rámčeky sú úzke, rohy a hrany ploché a ostrejšie, clickpad je dosť veľký. Rozmery testovaného zariadenia sú 297×209×17 mm (Š×H×V), hmotnosť 995 gramov.

Konektivita je aj vzhľadom k nízkemu profilu a zameraniu značne obmedzená – na ľavej strane je prekvapivo plnohodnotný HDMI, výklopný USB 3.0, USB-C a 3,5 mm audio jack. Na druhej strane je jedna LED dióda na signalizáciu aktivity zariadenia a jeden výklopný USB 2.0 port. To je z konektivity všetko a prekvapením sú USB porty, ktoré pri vyklápacom mechanizme nie sú až tak praktické. Ultrabook ale nie je natoľko tenký, aby sa doň plnohodnotné USB porty nezmestili. Krytky USB portov sa totiž nepríjemne otvárajú bez toho, aby používateľ predtým zdvihol celý notebook. Ventilačné mriežky sú šikovne ukryté pod pántom, čím používateľa nelimitujú (pokiaľ ho nepoužíva položený na kolenách). Z konektivity je k dispozícii Wi-Fi 6ax a Bluetooth 5.2, ktoré zabezpečuje modul RealTek RTL8852AE. Thunderbolt nie je k dispozícii, keďže procesor AMD štandard natívne nepodporuje.

Testovaný model má 13,3“ Quad HD (2560×1600px) IPS displej s pomerom strán 16:10. Displej je matný a nedotykový, čo v niektorých prípadoch možno považovať za nevýhodu. Za výhodu považujeme minimálne rámčeky displeja, naopak uvítali by sme nižšie rozlíšenie (Full HD). FHD displej je u nás k dispozícii a odporúčame siahnuť radšej po tejto verzii. Maximálna svietivosť je 400 nitov, podanie farieb je veľmi dobré – 100% sRGB. Displej ponúka verné a jasné farby a ostrosť. V hornom rámčeku je aj webkamera, avšak iba základná 720p (infračervenú by sme tu márne hľadali) a preto žiaľ nemožno ani používať Windows Hello na odomknutie zariadenia. Na rozdiel od väčšiny ostatných notebookov nie je k dispozícii krytka webkamery, ktorú by sme ocenili. V prípade potreby, najmä počas večera možno tiež aktivovať funkciu „Nočné osvetlenie“ priamo v operačnom systéme, čím dôjde k eliminácii modrej farby.

Hardvérovým základom nami testovaného notebooku je šesťjadrový procesor AMD Ryzen 5 5600U (takt 2,3 – 4,2 GHz). Keďže ide o úsporný procesor, TDP je stanovené na 10W. Pripomeňme, že má síce šesť fyzických, ale aj dvanásť virtuálnych vlákien a je postavený na 7 nm výrobnom procese. Nami testovaný model má 16GB operačnú pamäť typu SODIMM DDR4 na frekvencii 3200 MHz. Ide o tzv. onboard, čiže je priamo spájkovaná na základnú dosku a nemožno ju vymeniť (upgradovať). Grafickú časť má na starosti integrovaná grafika AMD Radeon RX Vega 7. Zariadenie preto nie je vhodné na hranie hier, ale strih videa alebo úpravu množstva fotiek zvládne. V nami testovanej konfigurácii je 512GB SSD M.2, ktorý ponúka rýchlosti 3600 MB/s pri čítaní a 2600 MB/s pri zápise. Notebook sa najviac hodí na kancelársku prácu, či prácu s multimédiami. No najmä na časté cestovanie. Práca na zariadení je rýchla a plynulá.

Používatelia, ktorým by nestačil interný disk, sa budú musieť spoľahnúť na externé disky alebo NAS servery. Na notebooku je predinštalovaný operačný systém Microsoft Windows 11, ktorý sme v našom prípade nahradili za Windows 10 Pro v 64-bitovej verzii. Poteší, že počas bežného pracovného dňa bolo chladenie tiché, nepočuteľné a raz za čas sme počuli iba šum (hlučnosť chladenia je na úrovni 22 – 25 dB(A), čo je fantastické). Páči sa nám optimalizácia chladenia, či možnosť nastaviť si jeho úrovne. Tiež vítame, že touchpad je typu clickpad, má veľkú plochu a používa sa veľmi dobre a pohodlne. Páči sa nám, že výrobca myslí aj na bezpečnosť – na pravej časti pod klávesnicou je snímač odtlačkov prstov. V predaji sú okrem testovanej bielej aj v striebornej a ružovo-zlatej farbe.

Poteší takisto samotná klávesnica. Ide o štandardný model, aký používajú ultrabooky, má nízky zdvih, je typu chiclet, lokalizovaná, avšak má iba jednoriadkový Enter, veľké klávesy aj odstupy. Tlačidlo vypínača je naľavo od tlačidla Delete, čo považujeme za praktické. Používatelia, ktorí prechádzajú z iných notebookov, si ich však môžu mýliť. Medzi prvými úkonmi preto odporúčame vypnúť v nastaveniach Windows vypínanie (alebo uspávanie) stlačením vypínača. Na klávesnici sa veľmi dobre píše, podsvietenie ale možno regulovať iba v stave vypnutý, 50% a 100%. Za nepraktickú považujeme bielu farbu zariadenia aj samotných kláves (a tiež bieleho podsvietenia). Počas dňa je lepšie vypnúť podsvietenie, aby používateľ videl na jednotlivé znaky a siahnuť po podsvietení je praktickejšie potom až večer alebo počas prítmia.

V zariadení sú stereo reproduktory a vzhľadom k rozmerom modelu je ich výsledok skôr dobrý. Ten však záleží veľakrát od toho, či je notebook na podložke alebo nie. Najlepšia reprodukcia je na stole z dreva, ktoré dopomáha pri odraze zvuku zo spodnej časti, kde sú reproduktory umiestnené. Napriek tomu je hlasitosť častokrát nízka a to aj pri maximálnej úrovni. Pri počúvaní hudby alebo filmu je tak riešením externé audio, či slúchadlá. Na bežné základné počúvanie však dostačuje. Batéria má kapacitu 43 Wh, jej výdrž sa pohybuje bežne na úrovni šesť a pol hodiny pri náročnej práci s multitaskingom. Pri jednoduchšej a kancelárskej práci to môže byť aj viac. Aj z tohto dôvodu je tak ultrabook vhodný na cesty, kde môže pri niektorých situáciách čiastočne vo výdrži konkurovať MacBooku.

Testovaný notebook je zaujímavým riešením najmä pre častých cestovateľov, ktorí očakávajú kompaktné rozmery, nízku hmotnosť ale aj istý kompromis vo veľkosti displeja. Za ideálny považujeme 14“ displej, hoci pri používaní 13,3“ modelu nebadať veľké rozdiely. Rozlíšenie a zobrazenie je veľmi jemné, zaujímavý je pomer strán 16:10, ktorý je vhodný najmä na prácu. Výkon je pre väčšinu činností veľmi dobrý a dá sa konštatovať, že procesor sa počas testovania osvedčil. Výborná je aj 16GB pamäť a 512GB úložisko (potešil by 1TB disk), ktoré dotvárajú veľmi dobrý základ modelu. Sklamaním je spracovanie, ktoré je z nášho pohľadu nedotiahnuté, a chýbajúca infra kamera. Priam fantastické sú malé rozmery a tiež výdrž na batériu. V konfigurácii Aero 13-be0903nc stojí tento model zhruba 870 až 1100 eur. Odporúčame.

Zapožičal: HP