Na trhu nie je veľa cenovo dostupných telefónov s dobrým pomerom ceny a výkonu, ktoré sú zároveň aj dizajnovo podarené kúsky. Situáciu ale mení Honor 4C, ktorý až na pár neduhov vnáša vysoký výkon, najnovší softvér a výborný selfie fotoaparát do nízkej cenovej kategórie.
Telefón sa v testovanej čiernej verzii môže radiť medzi bežne vyzerajúce modely avšak 4C sa snaží odlíšiť – rezané hrany, zadný kryt s textúrou alebo senzorové tlačidlá. Telefón sa však predáva ešte aj v zlatej a bielej farbe, ktorá v prípade nedávno testovaného Honoru 4X naozaj telefónu pristane. Po dizajnovej stránke tak telefón vyzerá na pohľad ako prémiové zariadenie, avšak cena sa tiež prispôsobila.
Telefón má odnímateľný zadný kryt, ktorý skrýva nevyberateľnú 2550 mAh batériu, ktorá 4C bez problému napája po celý náročný deň a dva sloty na microSIM karty a tretí slot je pre pamäťové microSD karty, čo veľmi oceňujeme. Blok šošovky zadného fotoaparátu s presvietením však ľahko vystupuje nad úroveň krytu, čo síce nemá za následok kĺzanie telefónu na stole, avšak môže spôsobiť jej poškriabanie.
Na prednej strane si okrem mriežky na reproduktor pre hovory, ktorý je dostatočne hlasný možno všimnúť výrazné notifikačné LED diódy a dvojice senzorov priblíženia a okolitého jasu, ktorý reaguje spoľahlivo. Pod displejom sú tiež tri senzorové tlačidlá – späť, domov a vyvolanie kontextovej ponuky (pri podržaní ňou možno vyvolať multitasking).
Veľkým lákadlom je 5“ IPS displej s rozlíšením HD, ktorý však nie je bezrámčekový, ako by mohli fotografie klamať. Počas testu sme nemali žiadny problém s jemnosťou a tiež ponúka aj možnosť nastavenia farieb podľa potrieb používateľa. Z displeja je možné „vytiahnuť“ viac, avšak biela má ľahký nádych do šedej a celkovo displej hodnotíme priemerne.
Hardvérový základ tvorí 64-bitový osemjadrový procesor HiSilicon Kirin 620 vlastnej výroby s taktom 1,2 GHz. Tomu sekundujú 2 GB operačnej pamäte a 8 GB internej rozšíriteľnej pamäte, z ktorej je pre používateľa dostupných cca 3,7 GB na aplikácie a dáta. Telefón používa Android 5.1.1 Lollipop s grafickou nadstavbou EMUI vo verzii 3.0. Honor sa však snaží a tak sa v priebehu budúceho roka majitelia môžu tešiť na update na Android 6.0 Marshmallow.
Zadný 13 megapixelový fotoaparát ponúka priemerné fotografie. Pri dobrom svetle je na fotografiách reálne podanie farieb a nechýba podanie detailov, Full HD video je skôr priemerné. S klesajúcim svetlom ale pomerne dosť narastá doba čakania na zaostrenie, zlievajú sa detaily a pribúda digitálny šum, čo je ale veľký problém všetkých týchto malých čipov. Vzhľadom k cene telefónu však hodnotíme fotoaparát ako nadpriemerný.
Čo ale poteší je predný 5 MPx selfie fotoaparát s možnosťou natáčať Full HD video. Nespornou výhodou je ale veľký uhol záberu, takže sa v porovnaní s inými telefónmi na selfie zmestí viac ľudí. V aplikácii foťáku si môže používateľ vyberať z rôznych režimov, funkcií a filtrov je tu nespočetné množstvo.
Honor 4C je telefón pre ľudí, ktorí chcú výkonný a štýlový telefón na fotenie a časté používanie vrátane sledovania HD videí a hranie hier, pri ktorých nemienia byť obmedzovaní. To smartfón v rámci svojej cenovej kategórie spĺňa nadpriemerne. Chýba nám však podpora LTE a displej, ktorý mohol byť lepší.
Parametre a špecifikácie:
Chipset: HiSilicon Kirin 620
Procesor: osemjadrový 1,2 GHz, 64-bit
Pamäť: 2 GB RAM + 8 GB ROM + microSD karta (do 32 GB)
Operačný systém: Android 5.1 Lollipop + EMUI 3.0
Displej: 5″, IPS, HD (1280×720 px.)
Fotoaparát: zadný – 13 MPx, LED blesk, autofókus, nahrávanie Full HD videí; predný – 5 MPx
Rozmery: 143×72×8,8 mm
Hmotnosť: 162 gramov
Batéria: Li-Ion, 2550 mAh
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz, UMTS 900 / 2100 MHz
LTE pásma: nepodporuje
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, HSUPA
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.0, microUSB, Wi-Fi (802.11 b/g/n), USB OTG
Formát SIM: 2× microSIM
Ostatné: GPS, A-GPS, GLONASS, akcelerometer, informačná dióda
Hodnotenie: 90%
Plusy
+ Skratky a gestá
+ Výkonný hardvér
+ Rozlíšenie IPS displeja
+ Dizajn smartfónu
+ Pomer cena/výkon
+ Plynulý systém
+ Dual SIM funkcionalita
+ Podpora microSD kariet
+ Výdrž na batériu
+ Fotoaparáty
Mínusy
– Rámčeky okolo displeja
– Absencia LTE
Vývoj ceny podľa heureka.sk:
Graf ceny produktu Honor 4C poskytuje server Heureka.sk
Výsledky benchmarkových testov:
Zapožičal: Honor
Ďalšie odborné recenzie na smartfón Huawei Honor 4C nájdete na Recenzie.SME.sk
Ja mam tento mobil a mam android 4.4.2 a dalsieho aktualizovania sa uz nedockam lebo pisem na support a nic pisem na hocjake stranky a stale nic 🙁
Mozete mat aj Vy na Honor 4C najnovsiu verziu Androidu. Preto, ak mate KitKat, treba najprv stiahnut manualne tuto instalaciu ROMky (ktorou aktualizujete KitKat na Lollipop) a az potom nasledne mozete aplikovat opat manualne instalaciu updatu na Marshmallow (podmienkou je vsak, ze v danom telefone musi byt OS Lollipop)
!!! Pozor vsak pri update linku 1 – po update KitKat na Lollipop budu zmazane data. Po druhom update na Marshmallow nie. Neviem preco, ale vyrobca prvy update asi moc dobre nedomyslel…
1. link na upgrade z KitKat na Lollipop: http://www.carbontesla.com/2016/06/download-honor-4c-stock-b310-lollipop-firmware-europe/
2. link update z Lollipop na Marshmallow: http://www.carbontesla.com/2016/06/download-honor-4c-b560-marshmallow-firmware-final-europe/
Postupujte podla pokynov. Najprv treba zrealizovat update z linku 1 a az potom nasledne po uspesnom update pouzit link 2 na update na Marshmallow.