Domov Počítače Recenzia: GOODRAM IRDM SODIMM DDR4 32GB

Recenzia: GOODRAM IRDM SODIMM DDR4 32GB

Zdielať

Poľská spoločnosť GOODRAM sa zaoberá výrobou počítačového hardvéru a má v portfóliu aj operačné pamäte. Spomedzi nových modelov sme mali k dispozícii na test GOODRAM IRDM SODIMM DDR4 32GB DDR4 2666 MHz – RAM do notebookov či kompaktných počítačových zostáv.

Výber operačnej pamäte je veľmi dôležitý, keďže je základom každej zostavy. Výrobca má v portfóliu pamäte vo viacerých verziách a kapacitách: 4GB, 8GB a 16GB s frekvenciami 2133 MHz, 2400 MHz a 2666 MHz. Rozhodne oceňujeme doživotnú záruku. Nám prišli pamäte v kombinácii 2× 16GB 2666 MHz kit s celkovou pamäťou 32GB. Už na balení vidieť základné informácie o produkte – teda, že ide o SODIMM DDR4 s pracovnou frekvenciou 2666 MHz. Napätie je 1,2V, chýba podpora XMP, latencia je 16-18-18-36. Pamäte sú navrhnuté s dôrazom na výkon a sú vhodné pre notebooky, ale v našom prípade sme ich testovali na maličkom, pasívne chladenom Shuttle DS10U7.

Mini počítač od Shuttle je malý a dlhodobo ho používame v redakcii. Má objem iba 1,3 litra a jeho rozmery sú 200×165×40 mm. Inštalácia pamätí do mini počítača je veľmi jednoduchá a zvládne ju každý. Pre korektné vloženie druhého kitu však bolo treba trochu viac pritlačiť, zrejme za to môže o pár milimetrov hrubší pasív na pamäti. Nešlo však o problém a počítač nabehol a korektne ukazoval 32GB RAM. Pripomeňme, že hoci mini PC ponúka dva sloty na pamäte, výrobca nedávno oznámil, že sprístupnil aktualizovaný firmvér, ktorý rozšíril podporu najviac 32GB pre jeden slot, čo teoreticky znamená možnosť osadiť až 64GB RAM do tohto mini PC.

Pokiaľ ide o pamäte, používatelia rozhodne ocenia pasívne chladenie. Vzhľadom k tomu, že ide o pamäte pre notebooky ide o vcelku masívny chladič a nehrozí ich prehrievanie, čo príde vhod najmä pri zariadeniach, kde je aj prúdenie a cirkulácia prietoku vzduchu obmedzená. Pamäte sú vyrobené s desaťvrstvovým PCB a vybavené sú kvalitnými čipmi, ktoré sú vhodné aj pre herné účely. K dispozícii sú tiež možnosti pretaktovania, avšak toto nie je odporúčané pri notebookoch a podobných mobilných zariadeniach. Počas nášho testovania sme nepostrehli žiadne problémy, rýchlosť bola vynikajúca. Kvitujeme kapacitu 32GB, ktorá je na dnešné účely viac než dostatočná. Iste, možno sa nájdu aj používatelia, ktorí by ocenili kombináciu 2× 32GB modulov.

GOODRAM IRDM SODIMM DDR4 32GB DDR4 2666 MHz je vynikajúcou voľbou pre notebook, či mini PC. Pamäte ponúknu vysokú pracovnú frekvenciu a kapacitu, taktiež stabilitu a výborný odvod chladenia vďaka veľkému pasívnemu chladiču. Cena je síce o niečo vyššia, ako by sme si predstavovali (70 eur za 16GB kit), ale vďaka doživotnej záruke v tom nevidíme problém. Poteší možnosť vybrať si z rôznych verzií pamätí a ich frekvencii podľa potreby. Pri našom používaní s mini PC Shuttle DS10U7 pracovali pamäte tak, ako by sme očakávali. Odporúčame.

Zapožičal: GOODRAM

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno