Domov Počítače Recenzia: Gigabyte GA-Z170X-Ultra Gaming

Recenzia: Gigabyte GA-Z170X-Ultra Gaming

Zdielať

Základná doska Gigabyte zo série Ultra Gaming ponúka nové technológie a vynikne najmä pri osadení do počítačov s priehľadnou bočnicou. Doska podporuje procesory 6. generácie „Skylake“ spolu s operačnou pamäťou typu DDR4. Pre náročných sú tu aj tri sloty na ultra rýchle NVMe SSD úložiská.

gigabyte-ga-z170x-ultra-gaming-01

Odkedy Intel predstavil procesory Broadwell-E, upadli počítačové Skylake procesory do zabudnutia, teda aspoň v tom zmysle, že spoločnosti nepredstavujú žiadne nové základné dosky pre tieto modely. Gigabyte sa teraz snaží oživiť modely na čipsete Z170 novou základnou doskou Z170X-Ultra Gaming.

gigabyte-ga-z170x-ultra-gaming-02 gigabyte-ga-z170x-ultra-gaming-04

Balenie je veľmi pestré, okrem samotnej dosky v antistatickom obale sú tu aj SATA káble, nálepky, zipsy na zväzovanie káblov, flexibilný SLI mostík, dokumentácia a ovládače na CD. Tu by sme radšej uvítali USB kľúč s ovládačmi, keďže nie každý v tejto dobe má v zostave optickú mechaniku, avšak USB port má iste každý. Uvidíme, či sa k tomu výrobca v budúcnosti odhodlá.

gigabyte-ga-z170x-ultra-gaming-05 gigabyte-ga-z170x-ultra-gaming-06

Z170X-Ultra Gaming ponúka socket LGA1151, čo znamená, že je kompatibilná s procesormi Intel Core i5/i7 šiestej generácie, teda tej s označením Skylake. Dizajn základnej dosky je jednoduchý, obvody sú totiž všetky čierne a jedinú farbu dodávajú šedo-biele akcenty so zlatými pásikmi symbolizujúcimi Ultra Durable komponenty. Okrem toho tu ale nájdeme aj LED podsvietenie, ktoré sa v poslednej dobe začína objavovať na čoraz viac doskách.

gigabyte-ga-z170x-ultra-gaming-07 gigabyte-ga-z170x-ultra-gaming-08

Ide o podsvietenie červenej farby, ktoré sa nazýva Ambient Surround LED a ktorého pásy sú medzi DIMM slotmi na operačnú pamäť, na okraji dosky a na rôznych iných miestach. Podsvietenie možno softvérovo prispôsobovať a dodávať mu rôzne efekty. Okrem typických SATA Express slotov, SATA 3 (6GB/s) a M.2 je pre používateľa k dispozícii aj nový U.2 slot, ktorý bude v budúcnosti podporovať čoraz viac SSD úložísk. Azda jedinou nevýhodou je absencia tlačidiel, to však nepotrebuje každý.

gigabyte-ga-z170x-ultra-gaming-09 gigabyte-ga-z170x-ultra-gaming-10

Trojica extrémne rýchlych rozhraní (M.2, U.2 a PCIe) zabezpečuje kompatibilitu pre ultra rýchle úložisko NVMe. Ak používateľ pripojí tri disky Intel 750 zapojené v RAID, možno tu dosiahnuť rekordné rýchlosti 3525 MB/s. Medzi dodávaným softvérom je Gigabyte App Center, čo je rozhranie, ktoré používateľovi umožňuje ovládať všetky možnosti základnej dosky. S utilitou EasyTune sa dá ľahko pretaktovať procesor aj pamäť, aplikácia Cloud Station umožní zdieľanie dát a ovládanie počítača prostredníctvom mobilného telefónu alebo tabletu odkiaľkoľvek.

gigabyte-ga-z170x-ultra-gaming-11 gigabyte-ga-z170x-ultra-gaming-12

Doska ponúka štýlové podsvietenie pomocou LED, ktoré si možno prispôsobiť podľa ľubovôle a reprezentovať tak svoj štýl. Prepracovaná aplikácia Ambient LED dáva používateľovi plnú kontrolu na všetkými diódami, ktorými je doska vybavená. Doska taktiež disponuje duálnymi konektormi určenými na vodné chladenie, ktoré býva bežnou súčasťou nadupaných herných zostáv. Vďaka tomu má používateľ plnú kontrolu až nad dvoma vodnými čerpadlami alebo ventilátormi, kedy môže ľahko kalibrovať napätie a režimy PWM.

gigabyte-ga-z170x-ultra-gaming-13 gigabyte-ga-z170x-ultra-gaming-14

PCI Express slotov je tu tiež dosť, ide o tri PCI-E ×16, z čoho jeden funguje na ×16, druhý na ×8 a tretí na ×4 a tri PCI-E ×1 sloty. Okolo nich je aj oceľová ochrana, vďaka čomu je doska konštrukčne pevnejšia. Rovnaká ochrana je aj okolo slotov na RAM. Audio čip na doske je už známy Realtek ALC1150, pričom ponúka výbornú kvalitu, ktorá uspokojí aj náročných audiofilov. Hoci sa externej zvukovej karte so zosilňovačom nevyrovná, málokto v dnešnej dobe používa externé zvukovky.

gigabyte-ga-z170x-ultra-gaming-15 gigabyte-ga-z170x-ultra-gaming-16

Gigabyte zapracoval aj na UEFI BIOSe, ktorého používanie je teraz niekoľkonásobne jednoduchšie a tiež intuitívnejšie. Okrem toho je Z170X-Ultra Gaming aj výkonnou doskou, keďže procesor Intel Core i7-6700K možno bezproblémovo pretaktovať na 4,7 GHz len pri 1,34 V. Výrobca myslí tiež aj na účinnosť, keďže táto základná doska spotrebuje najmenej energie spomedzi všetkých základných dosiek s čipsetom Z170.

gigabyte-ga-z170x-ultra-gaming-17 gigabyte-ga-z170x-ultra-gaming-18

Výhodou testovanej základnej dosky je aj jej cena. Za 160 eur totiž Gigabyte Z170X-Ultra Gaming ponúkne príťažlivý dizajn, mnoho možností rozšírenia, jednoduchý UEFI BIOS, výborný zvukový čip, výkon pri pretaktovávaní, účinnosť a dokonca aj trojročnú záruku. Túto základnú dosku teda odporúčame každému, kto rozmýšľa nad zostavou so Skylake procesorom.Parametre a špecifikácie:

Socket: Intel LGA1151
Formát: ATX
Operačná pamäť: max. 64 GB DDR4, 3866MHz, režim zapojenia dual-channel
Sloty: 6× SATA III, 1× M.2, 1× U.2, 3× PCI Express x16, 3× PCI Express x1, 2× SATA Express
Obrazové výstupy: 1× mini-DisplayPort, 1× HDMI
Zvukové výstupy: 3× 3,5 mm audio jack výstup, 2× 3,5 mm audio jack vstup, 1× optický SPDIF
Konektivita: 1× 10/100/1000 Mbps RJ45 (Ethernet), 4× USB 3.0, 2× USB 2.0, 1× USB 3.1. 1× USB-C
Ostatné: podpora NVIDIA SLI, AMD CrossFireX

Hodnotenie: 95%

Plusy
+ Jednoduchý a atraktívny dizajn
+ Podpora mnohých druhov úložísk
+ Dodávané aplikácie a možnosti
+ Veľmi ľahké pretaktovanie CPU
+ Nastaviteľnosť podsvietenia
+ Prehľadný UEFI BIOS
+ Výborný audio čip Realtek
+ Skvelý pomer cena/výkon

Mínusy
– Na doske chýbajú tlačidlá

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Gigabyte GA-Z170X-Ultra Gaming poskytuje server Heureka.sk

Zapožičal: Gigabyte

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno