Domov Periférie Recenzia: Genesis RX66 a RX39

Recenzia: Genesis RX66 a RX39

Zdielať

Medzi menej známe spoločnosti na slovenskom trhu patrí poľský Genesis, pričom do roku 2011 predávala počítačové periférie pod označením Natec. Otestovali sme jej dve klávesnice, ktoré sú v dueli – model GX66 a GX39. Čo všetko prinášajú?

genesis-rx66-a-rx39

Oba modely sú dizajnovo ladené do čierno-červenej farby. Túto farebnú kombináciu sme videli už vo viacerých modeloch poľskej spoločnosti. V balení je okrem samotnej klávesnice aj ochranná fólia, návod a softvér na miniCD. Oba modely sú vyrobené  z plastu, ktorý je matný a pogumovaný. Vďaka tomu je povrch príjemný na dotyk, jeho nevýhodou je však zachytávanie odtlačkov prstov na klávesnici.

genesis-rx66-01 genesis-rx66-02

Rozmermi ide o väčšiu klávesnicu a hoci oba modely sú si podobné, o pár eur drahší model ponúkne viac funkčne nastavených tlačidiel na ľavej strane a tiež ďalšie funkčné na hornej strane klávesnice. Oba modely majú vysoký profil a zdvih kláves, vďaka čomu môžu evokovať dojem mechanických klávesníc. Tu je však kvalita kláves na úrovni bežných membránových spínačov, takže kvalitu spínačov Cherry MX tu nečakajte.

genesis-rx66-03 genesis-rx66-04

Drahší model RX66 má na ľavej strane päť programovateľných kláves, ktoré možno nastaviť. Kameňom úrazu oboch klávesníc je však softvér. Je síce k dispozícii, ale obsahuje príliš málo možností na nastavenie a zároveň dosť primitívne prostredie, ktoré neponúka veľa možností personalizácie. Avšak to najhlavnejšie a zároveň nepochopiteľné je, prečo má výrobca na každý model samostatný softvér?

genesis-rx39-01 genesis-rx39-02

Napriek tomu, že sú klávesnice vyrobené z plastu, ich konštrukcia je celkom dobre zvládnutá. Tu však možno vytknúť azda len spodnú časť v strede klávesnice, ktorá sa po silnejšom pritlačení mierne ohýba. Na zariadení sa dobre píše, jednotlivé klávesy sú dostatočne oddelené od seba a preto je počet preklepov minimálny. Poteší veľký dvojriadkový ENTER, ale i pomerne veľký BACKSPACE a SHIFT po oboch stranách.

genesis-rx39-03 genesis-rx39-04

Šípky sú tiež v pohode, tlačidlá PLUS spolu s ENTERom pri numerickej klávesnici sú štandardne veľké. Testovaný model však nie je k dispozícii s lokalizovaným česko-slovenským layoutom, vystačiť si tak treba s klasickým EU rozložením. Oceňujeme výklopný stojan na oboch stranách, ktoré ponúkajú oba modely. S klávesnicou sa dobre pracuje, písanie je pohodlné, podsvietenie príde vhod najmä počas večerov alebo v noci.

genesis-rx66-04 genesis-rx66-05

Myslíme si, že výrobca by mal pracovať na softvéri, podobne ako ostatní výrobcovia periférii. Pri oboch modeloch nám prekáža minimálna použiteľnosť softvéru, absencia lokalizácie a tiež aj nie najlepšie dielenské spracovanie, ktoré sa prejavuje na malom presvite podsvietenia tam, kde by sme ho nečakali. Ktorú z dvojice klávesníc si však vybrať? Drahšia RX66 ponúka viac tlačidiel (nad klávesnicou) a päť nastaviteľných  programovateľných kláves. Lacnejší model je veľmi podobný a v ničom nezaostáva, pričom cenové rozdiely oboch modelov sú minimálne.Parametre a špecifikácie – porovnanie klávesníc:

Parameter Genesis RX66 Genesis RX39
Rozmery 493×212×35 mm 465×205×30 mm
Hmotnosť 798 gramov 705 gramov
Rozhranie drôtové, 1,8m kábel s USB drôtové, 1,8m kábel s USB
Podsvietenie predvolené podsvietenie predvolené podsvietenie
Technológia membránové spínače membránové spínače
Počet kláves 120 104
Profil vysoký zdvih kláves vysoký zdvih kláves
Podpora Windows, Mac, Linux Windows, Mac, Linux
Cena 25 eur 22 eur


Genesis GX66

Hodnotenie: 80%

Plusy
+ Prijateľná cena
+ Spracovanie
+ Podsvietenie

Mínusy
– Chýba lokalizácia
– Nedotiahnutý soft

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Natec Genesis RX66 poskytuje server Heureka.sk

Genesis GX39

Hodnotenie: 80%

Plusy
+ Prijateľná cena
+ Spracovanie
+ Podsvietenie

Mínusy
– Chýba lokalizácia
– Nedotiahnutý soft

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Natec Genesis RX39 poskytuje server Heureka.sk

Zapožičal: Genesis