Domov Počítače Recenzia: Fractal Design Define C Window

Recenzia: Fractal Design Define C Window

Zdielať

Fractal Design má dlhoročnú skúsenosť s výrobou počítačových komponentov ako sú napríklad skrine. Hoci výkon počítačov stúpa, častým problémom je hlučnosť. Tá je síce spôsobovaná komponentami vnútri, avšak podiel na ňom má aj samotná počítačová skriňa.

Problém hlučnosti možno vyriešiť kvalitnou skrinkou, ktorá je skonštruovaná pre tichú prevádzku. Takú ponúka spoločnosť Fractal Design pod názvom Define C, ako však dopadne v teste? Balenie je typické pre švédskeho výrobcu – skrinka prichádza v kartónovom balení s vyobrazením, nápismi a niekoľkými popismi.

Vnútri je zabalená samotná skrinka, ktorá je oblepená ochrannými fóliami a to najmä priehľadné sklo, príslušenstvo tvoria skrutky a sťahovacie pásky. K dispozícii sú aj predinštalované ventilátory priamo v skrinke – zadný 140 mm a predný 120 mm. Na kovovej konštrukcii čiernej farby toho nenájdeme veľa – predná strana je úplne prázdna, tak ako aj jeden z bokov. Druhý je priehľadný, avšak predáva sa aj verzia, kde túto bočnicu nenájdeme.

Na vrchnej strane sa nachádzajú tlačidlá napájania a resetu a všetky porty – dva pre USB 3.0, jeden 3,5 mm jack vstup pre pripojenie mikrofónu a druhý pre pripojenie slúchadiel. Okrem toho horná strana ponúka aj odnímateľné krytky ModuVents, do ktorých je po ich odňatí možné umiestniť ventilátory. Na zadnej strane je otvor na jeden 120 mm ventilátor a sedem rozširovacích slotov. Predná strana je odnímateľná a prichytená mechanizmom, v prípade potreby ju možno ľahko oddeliť.

Zo spodnej, prednej, aj hornej strany sú k dispozícii odnímateľné filtre, ktoré slúžia na lepšiu filtráciu prachu a zamedzenie nečistôt prenikajúcich do vnútra. Tu vidieť vylepšenie voči staršiemu modelu Define S, ktorý horný prachový filter nemá a pri použití napr. vodného chladenia prach padá zhora rovno dole do skrinky. Rozmery skrinky sú taktiež plusom, do vnútra sa totiž zmestia aj tie najdlhšie grafické karty, ale aj základné dosky štandardnej veľkosti ATX. Po odstránení oboch bočníc, ku ktorým sú skrutky pripevnené (čo považujeme za výhodu) sa nám naskytá pohľad do vnútra.

Hneď prvou viditeľnou zmenou v porovnaní s inými skrinkami je absencia šácht na 3,5“/2,5“ disky. Tie sa umiestňujú na nepriehľadnú časť kovovej steny a aj keď sa ich tam zmestí iba päť, to bude prekážať málokomu. Celkovo sú k dispozícii dve pozície pre 3,5“ a tri pozície pre 2,5“ disky. Toto riešenie diskov je užitočné, keďže vďaka nemu je možné zväčšiť priehľadnú bočnicu. Na nepriehľadnú bočnicu sa upevňuje aj základná doska a s ňou teda aj zvyšok komponentov.

Dobrou správou pri stavbe počítača je aj možnosť jednoducho si káble zorganizovať. Na najdôležitejších trasách káblov sú totiž umiestnené suché zipsy s logom Fractal Design a vnútri je veľa úchytov na sťahovacie pásky. Tie sú pribalené aj v balení skrinky, spolu s rôznymi skrutkami, pričom každý druh skrutky (alebo aj pásky) je prehľadne zabalený v oddelených plastových vrecúškach. Pri pohľade na celkovú skrinku používateľovi napadne, že jej hlavným zameraním asi bude zostava s vodným chladením. A iste, po lepšom prezretí sme našli miesto ako na vodnú pumpu, tak aj na rezervoár.

V prípade, ak použijete vodné chladenie typu AiO (all-in-one) ako aj my, v skrinke ostáva kopa nevyužitého miesta a priestor, ktorý možno využiť na výborný airflow (teda prúdenie vzduchu). Jediný limit pri vodnom chladení je na hornej strane. Pri Define S je možné osadiť z hornej strany 360 mm ventilátory, ale pri testovanej menšej skrinke je to iba 240 mm. Za nevýhodu však považujeme iba dva dodávané ventilátory a v prípade potreby si ich musí používateľ dokúpiť.

Veľmi nás potešila aj ďalšia vec, ktorá pri tejto skrinke pribudla. Je to síce drobnosť, ale detailistov s priehľadnou bočnicou, ktorí sa chcú chváliť počítačom a tiež jej komponentami poteší. Zdroj má svoju šachtu, ktorá je v celej spodnej časti a vďaka tomu zakrýva celý neporiadok spleti káblov v skrinke. Za nevýhodu môžu niektorí používatelia považovať absenciu šácht pre 5,25“ zariadenia – DVD mechaniku, alebo čítačku kariet nemožno umiestniť dopredu a používatelia, ktorí často využívajú DVD alebo CD budú musieť siahnuť po externej mechanike.

Nie každému to ale bude prekážať, najmä v dobe, keď sa online streaming rozširuje a rýchlosti internetu v každej domácnosti stúpajú. Z nášho pohľadu však nejde o nič negatívne, keďže dlhodobo používame starší model od výrobcu – Fractal Design Define S Window a mechanika nám nechýba. Pri testovanej skrinke Define C sa nám však veľmi páči úspora miesta (keďže voči Define S je rozmerovo menšia) a ponúka tie isté možnosti komponentov – nie sme ochudobnení o ATX dosky, či o množstvo ventilátorov.

Ako hodnotíme počítačovú skriňu Fractal Design Define C? Ide o veľmi dobrý model, ktorý ponúka veľa možností. Má jednoduchý a veľmi pekný dizajn z ocele, ktorý sa dá ľahko prispôsobiť a je priam až stvorený na mašinu s vodným chladením. Preto problémom nie je ani cena – cca 85 eur je dosť – ale ide o prijateľnú čiastku vzhľadom k iným konkurenčným modelom. V prospech hrá navyše aj veľmi dobré spracovanie a schopnosti pohltiť hluk zvnútra, či obľúbenosť produktov spoločnosti pre mnohých používateľov. A absencia optickej mechaniky? V prípade, že používate viac internet, ako pevné médiá, to nie je žiadny problém.  V tejto počítačovej skrini sme testovali komponenty z našej PC zostavy.Parametre a špecifikácie:

Typ: Mid-Tower
Podpora základných dosiek: ATX, microATX, miniITX
Rozmery (v/š/h): 453×210×413 mm
Hmotnosť: 6800 gramov
Farba: čierna
Externé šachty: žiadne
Interné šachty: 2× 3,5“, 3× 2,5“
Počet slotov na rozširovacie karty: 7
Ventilátory vpredu: 1× 120 mm (podpora pre 3× 120/140 mm)
Ventilátory vzadu: 1× 120 mm (podpora pre 1× 120 mm)
Ventilátory navrchu: žiadne (podpora pre 2× 120/140 mm)
Ventilátory zospodu: žiadne (podpora pre 1× 120/140 mm)
Vodné chladenie: 120/140/240/280/360 mm (vpredu), 120/240 mm (hore), 120 mm (vzadu)
Objem skrinky: 36 litrov
Tlmenie zvuku: na pravej strane asfalt

Hodnotenie: 95%

Plusy
+ Výborné konštrukčné spracovanie
+ Jednoduchý a veľmi pekný dizajn
+ Veľká priehľadná bočnica (plexi)
+ Umiestnenie prachových filtrov
+ Perfektné odhlučnenie skrinky
+ Množstvo pozícii pre ventilátory
+ Disky sa pripevňujú na stranu
+ Veľmi dobrý pomer cena/kvalita
+ Výborné na vodné chladenie

Mínusy
– Obmedzený priestor pre zdroj
– Absencia externých šácht
– Iba dva ventilátory v balení

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Fractal Design Define C poskytuje server Heureka.sk

Zapožičal: Fractal Design

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno