Domov Počítače Recenzia: Evolveo WinPC X5

Recenzia: Evolveo WinPC X5

Zdielať

V poslednej dobe sa medzi používateľmi stávajú populárne mini počítače. Stavané sú tak, aby zaberali málo miesta, umožnili umiestnenie za monitorom alebo za TV. Na trhu nie je veľa lacných počítačov s operačným systémom Windows, mnohé z nich sú „skladačky“ ak teda hovoríme o riešení Intel NUC (Next Unit of Computing), kde si používateľ musí doplniť operačnú pamäť a disk spolu s operačným systémom.

evolveo-winpc-x5-01

Česky výrobca Evolveo prináša nástupcu pôvodného modelu WinPC Q4, ktorý má pasívne chladenie, Windows 8.1 a 2GB RAM. Doba sa zmenila a tiež prišiel čas na „upgrade“. Ako však obstojí v konkurencii a čo ponúka? Aktuálny model WinPC X5 prezentuje výrobca ako „osobný počítač s Windows 10“, pričom pri medzigeneračnej výmene ponúka minipočítač viac pamäte – 4GB RAM, avšak veľkosť úložiska eMMC je stále na úrovni 32GB.

evolveo-winpc-x5-02 evolveo-winpc-x5-03

Obsah balenia je strohý a neponúkne nič navyše, je tu minipočítač spolu s napájacím adaptérom a návodom. Dizajn je jednoduchý, extravagantnosti teda nečakajte. Oceňujeme kompaktné rozmery zariadenia a tým dané aj možnosti prenášania. Ak máte v práci aj doma monitor s klávesnicou a myškou, tak môže byť jednoduchšie a aj kompaktnejšie prenášať malý počítač s adaptérom, ako rozmernejší notebook.

evolveo-winpc-x5-04 evolveo-winpc-x5-05

Predná strana obsahuje dva USB 2.0 porty a slot na SD karty, logo výrobcu a tlačidlo na zapnutie sú z hornej strany. Tlačidlo má podsvietenie a keď svieti, mini počítač je zapnutý. Zadná strana obsahuje zvyšnú konektorovú výbavu a to anténu na Wi-Fi, 3,5 mm audio jack, jeden USB 3.0 konektor, dva RJ45 konektory (z toho jeden WAN a druhý LAN). Konektorovú výbavu dopĺňa plnohodnotný HDMI konektor a napájací konektor.

evolveo-winpc-x5-06 evolveo-winpc-x5-07

V testovanom modeli sa nachádza štvorjadrový procesor so štyrmi vláknami – Intel Atom x5-Z8300, taktovaný na 1,44 GHz. Pri použití technológie TurboBoost sa vie pretaktovať do 1,84 GHz. Vyrovnávacia pamäť cache má 2 MB, TDP je stanovené na 2 W a vyrábaný je 14 nm výrobným procesom. V procesore nachádzame integrovanú grafiku Intel HD Graphic, ktorá nie je výkonná a postačí na bežné kancelárske účely. Výkon voči predchádzajúcemu modelu so starším procesorom je vyšší asi len o 2-3%, teda ak plánujete upgrade kvôli procesoru, neoplatí sa.

evolveo-winpc-x5-08 evolveo-winpc-x5-09

Lepšie je na tom operačná pamäť, ktorá má teraz 4GB (starší model má 2GB) a teda tu je nárast kapacity o 100% 🙂 Veľa používateľov ešte stále považuje 4GB RAM za dostatočné. Diskové úložisko má stále 32GB a je typu eMMC. To znamená, že rýchlosti nie sú nijak závratné, prirovnať ich možno skôr k 5400 otáčkovým pevným diskom, rozhodne nejde o SSD úložiská a už vôbec nie rýchlosti (hoci niektoré e-shopy disk nesprávne označujú).

evolveo-winpc-x5-10 evolveo-winpc-x5-11

Podobne ako predchádzajúci model, aj tu je k dispozícii možnosť pridať jeden 2,5“ disk, pričom môže ísť buď o klasický pevný disk alebo SSD. K dispozícii sú však aj ďalšie úložiská ako sú externé disky či pamäťové karty. My sme vďaka malému počtu USB portov používali USB hub. Pripojenie na internet je realizované pomocou Wi-Fi pripojenia s technológiou 802.11ac. K dispozícii je však aj spomínané káblové pripojenie cez RJ45.

evolveo-winpc-x5-12 evolveo-winpc-x5-13

Treba mať na pamäti, že aj pri pripojení minipočítača do siete cez Ethernet nebude používateľ vidieť klasickú ikonu počítača pripojeného do siete cez kábel (ikonka v tray paneli). To je dané tým, že sieťová karta je upravená výrobcom na riešenie Wi-Fi routra. Ten nemožno nijak vypnúť a deaktivovať – aktívny bude vždy. Ale predsa sa nám ho podarilo „vypnúť“. V konfiguračnom rozhraní sme nastavili vysielanie na 14. kanále  a sieť sme nevideli.

evolveo-winpc-x5-14 evolveo-winpc-x5-15

Minipočítač ponúka tiež veľa funkcií z klasických počítačov. Za výhodu považujeme malú krabičku, ktorá poteší rozmermi, klasický Windows 10, aký poznáme zo stolných PC, avšak tento model na rozdiel od predchodcu ponúkne len plastovú konštrukciu. Kde zmizol hliník? Z pohľadu dizajnu považujeme nový model určite za horší, keďže hliník nahradil obyčajný plast. Veľká výhoda minulého modelu – pasívne chladenie – je preč. Pri plastovom spracovaní o pasívnom chladení nemôže byť reč, v modeli X5 sa o to starajú dva ventilátory po bokoch s výduchmi.

evolveo-winpc-x5-17 evolveo-winpc-x5-18

Zatiaľ čo minulý model bol pasívne chladený, aktuálny model má aktívne chladenie. A tiež nešťastne nastavený režim chladenia. Ak má používateľ minipočítač zapnutý, tak je zo začiatku nepočuteľný. Zrejme vtedy chladič nebeží, počas prevádzky je tichý cca 7-8 minút, potom sa však oba ventilátory „rozhučia“ na 2-3 minúty, aby schladili procesor, ktorý v čase pred chladením dosahuje cca 70-72°C. Táto situácia sa počas dňa cyklicky opakuje a výrobcom navrhnuté riešenie považujeme rozhodne za nešťastné.

evolveo-winpc-x5-19 evolveo-winpc-x5-20

Oveľa lepšie by bolo buď pasívne chladenie pri kovovom šasi, alebo permanentne nastavené nízke otáčky ventilátora, ktoré by boli konštantné. Za ďalší problém považujeme chaos pri značení RJ45 portov (WAN, LAN). Keďže výrobca uvádza, že model môže slúžiť aj ako Wi-Fi router, azda každý sa domnieva, že ak pripojí internet do WAN konektoru, Wi-Fi router bude aktívny. A naopak, ak Wi-Fi router doma má, potom použije LAN konektor a pripojí mini počítač ako obyčajný počítač do internetu. Tu však prichádza zásadná informácia a to, že vždy treba internet pripojiť do WAN portu.

evolveo-winpc-x5-22 evolveo-winpc-x5-23

Evolveo WinPC X5 je skvelým kandidátom pre tých, ktorí chcú malý počítač domov, do práce na kancelárske účely, pre tých, ktorí chcú rozšíriť možnosti TV či menej náročným používateľom. Hoci je konektivita slabšia a ponúka len jeden USB 3.0 port, pre niekoho je nevýhodou absencia analógového VGA konektora, poteší však slot na ďalší disk a úsporný procesor. Rozhodne však nepoteší aktívne a hlučné chladenie, malý medzigeneračný procesorový a grafický nárast a tiež stále malé, len 32GB pomalé eMMC úložisko. Najmä preto sme používali externý disk Freecom a vložený SATA disk Seagate.

evolveo-winpc-x5-24 evolveo-winpc-x5-26

Oceňujeme prítomnosť operačného systému Windows 10, ktorý je predinštalovaný a jeho licencia je zahrnutá v cene. Wi-Fi sieť je takisto veľmi dobrá a stabilná, počas testovania sme nezaznamenali žiadne problémy. WinPC X5 je vhodný ako HTPC pre TV, páči sa nám prítomnosť slotu na ďalší 2,5“ disk – môže ísť o HDD alebo SSD. Vnútené možnosti Wi-Fi routera však nepovažujeme za najlepšie, niektorých popletie tiež aj chaotické značenie LAN a WAN portov, nepoteší tiež ani krátky napájací kábel.

evolveo-winpc-x5-27 evolveo-winpc-x5-30

Minipočítač je v predaji za cenu okolo 200 eur. Oplatí sa? Pre používateľov staršieho modelu WinPC X4 upgrade neodporúčame, stratia totiž výhody pasívneho chladenia a kvalitnejšieho a zároveň lepšieho dizajnu. Nárast výkonu 2-3% pri procesore nie je veľa (prakticky ho nepocítite), jediná výrazná výhoda je prítomnosť USB 3.0 portu (hoci len jedného) a tiež dvojnásobná kapacita RAM. Pre všetkých ostatných zariadenie odporúčame, treba však počítať s viacerými nevýhodami tohto modelu.Parametre a špecifikácie:

Procesor: Intel Atom x5-Z8300, 4 jadrá / 4 vlákna, 1,44 – 1,84 GHz, 2 MB cache, 2 W TDP, 14 nm
Grafika: integrovaná, Intel HD Graphic
Pevný disk: eMMC, 32GB
Operačná pamäť: 4 GB DDR3
Rozmery: 154×154×39 mm
Hmotnosť: 355 gramov
Displej: nemá
Operačný systém: Windows 10 Home, 64-bitový, SK
Webkamera: nemá
Konektivita: 1× USB 3.0, 2× USB 2.0,0 1× HDMI, 2× RJ45 LAN 10/100 Mbps, 1× vstup napájania, 1× kombinovaný slúchadlá/mikrofón
Lokálny prenos dát: nemá
Batéria: nemá

Hodnotenie: 75%

Plusy
+ Kompaktné malé rozmery
+ Veľmi nízka hmotnosť
+ Nízka spotreba energie
+ Viac RAM oproti WinPC X4
+ Vhodné ako HTPC pre TV
+ Prítomný Windows 10 v cene
+ Slot na ďalší 2,5“ HDD/SSD

Mínusy
– Plastové spracovanie je krok späť
– Hlučné aktívne chladenie ventilátorov
– Pomalá eMMC pamäť, malá kapacita
– Len 1× USB 3.0, chýba VGA port
– Takmer žiadny nárast výkonu CPU
– Vnucované možnosti Wi-Fi routra

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu EVOLVEO WinX5 poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkový testov:

evolveo-winpc-x5-3d-mark-01 evolveo-winpc-x5-3d-mark-02 evolveo-winpc-x5-3d-mark-03 evolveo-winpc-x5-3d-mark-04 evolveo-winpc-x5-3d-mark-05 evolveo-winpc-x5-3d-mark-06 evolveo-winpc-x5-3d-mark-07 evolveo-winpc-x5-3d-mark-vantage-01 evolveo-winpc-x5-3d-mark-vantage-02 evolveo-winpc-x5-3d-mark-vantage-03 evolveo-winpc-x5-cinebench-r10-a-r11-5 evolveo-winpc-x5-crystaldiskmark evolveo-winpc-x5-as-ssd-benchmark-01 evolveo-winpc-x5-as-ssd-benchmark-02 evolveo-winpc-x5-as-ssd-benchmark-03 evolveo-winpc-x5-as-ssd-benchmark-04 evolveo-winpc-x5-hd-tune-01 evolveo-winpc-x5-hd-tune-02 evolveo-winpc-x5-hd-tune-03 evolveo-winpc-x5-aida64-01 evolveo-winpc-x5-aida64-02 evolveo-winpc-x5-aida64-03 evolveo-winpc-x5-aida64-04 evolveo-winpc-x5-aida64-05 evolveo-winpc-x5-aida64-06 evolveo-winpc-x5-aida64-07 evolveo-winpc-x5-aida64-08 evolveo-winpc-x5-atto-disk-benchmark

Zapožičal: Evolveo