Domov Recenzie Recenzia: Evolveo StrongPhone Q8

Recenzia: Evolveo StrongPhone Q8

Zdielať

Česká spoločnosť Evolveo rozšírila rodinu odolných smartfónov StrongPhone o ďalší model – Q8. Ten papierovo doháňa nedostatky, ktoré sme vytýkali predchodcom a ponúkne LTE, certifikáciu IP68 a MIL-STD-810G:2008, kompaktnejší a odolnejší šasi. Bude to taká hitparáda aj v reálnom nasadení?

Evolveo_StrongPhone_Q8_01

V krabici nenájdeme viac než telefón, adaptér do elektrickej siete, USB – microUSB kábel, skrutkovač pre otvorenie zadného krytu, slúchadlá a manuály. Na prvý pohľad nás zaujal telefón, ktorý oproti predchodcom prešiel zoštíhlením a aj napriek vyššej hmotnosti ide o zlepšenie v porovnaní s inými odolnými modelmi, rozmery sú vzhľadom k odolnosti a veľkosti displeja v norme.

Celá vnútorná konštrukcia sa nazýva „SolidStone“ a znamená to, že má horčíkový pevný vnútorný rám a ten je následne pogumovaný, čo zaistí lepšiu pevnosť telefónu a odolnosť voči pádom. Telefón teda spĺňa certifikáciu IP68, ktorá zaistí odolnosť voči vode a prachu do 1,2 metra po dobu maximálne 60 minút. Ďalej telefón spĺňa normu MIL-STD-810G:2008, ktorá zabezpečí, že je telefón odolný voči nízkemu tlaku, vlhkosti, slnečnému žiareniu a kyslému prostrediu.

Evolveo_StrongPhone_Q8_02

Rozmiestnenie tlačidiel je opäť ľahko atypické a teda aj neergonomické. Na vrchnej strane sa vedľa masívnej záslepky microUSB konektora a 3,5 mm výstupu nachádza pomerne tuhé vypínacie a zapínacie tlačidlo, ktoré sa musia stláčať silnejšie a hrozí vykĺznutiu telefónu pričom je nutné prehmatávať, vďaka väčším rozmerom telefónu.

Pri vrchných konektoroch pod záslepkou sa však situácia opakuje a tak nezmizol problém s veľmi zapusteným konektorom microUSB. Používateľ teda bude musieť nosiť dodávaný USB kábel, pretože sa tam iný proste nevojde. Vlastné slúchadlá sa nám do telefónu pripojiť podarilo, avšak ak máte masívnejší jack konektor, nastane ďalší problém.

Evolveo_StrongPhone_Q8_03

Na pravej strane sa pri hornom a spodnom rohu nachádzajú tlačidlá pre reguláciu hlasitosti, čo je pri regulácii jednou rukou opäť problém. Na ľavej strane sú tlačidlá rovnako zrkadlovo rozpoloženie s tým rozdielom, že spodná slúži ako SOS tlačidlo a pri jeho podržaní dôjde k odoslaniu predvolených SMS na určené čísla a vytočenie vybraného čísla. Vrchné tlačidlo je programovateľné v systéme a natívne slúži ako spúšťač fotoaparátu, nie však ako jeho spúšť.

Zo zadnej strany používateľa nič neprekvapí a nachádzajú sa tu dve skrutky, ktoré ukrývajú sloty pre dve klasické miniSIM a pamäťovú kartu. Batéria je nevymeniteľná, avšak kvôli zachovaniu kvalitnejšie konštrukcie, menších rozmerov a integráciu NFC je to pochopiteľné. Batéria má technológiu Li-Pol a ponúkne kapacitu 3700 mAh, ktorá bohato postačí na tri dni intenzívnejšieho využívania.

Evolveo_StrongPhone_Q8_05

Okrem toho tu nechýba hlasný reproduktor, sekundárny mikrofón a LED dióda, ktorá prisvetľuje 13MPx fotoaparátu. Konštrukcia je z pogumovaného mäkčeného plastu a je príjemná na dotyk. Peknému dizajnu a lepšiemu pocitu z robustnosti telefónu napomáhajú početné skrutky po všetkých stranách telefónu. Najzaujímavejšia je však predná strana, ktorá okrem mikrofónu, notifikačnej LED diódy, predného 2 MPx fotoaparátu s možnosťou natáčať videá v 480p, mriežky so slúchadlom a troch senzorových podsvietených tlačidiel kontextovej ponuky – domov – späť.

O zobrazovanie sa stará 4,5“ TFT IPS displej s HD rozlíšením a má jemnosť 326 ppi. Podľa našich testov pozorujeme, že je displej dobre čitateľný vonku, má prirodzené farby a za celú dobu testu sme si nevšimli jediný pixel. Krytý je odolným sklíčkom Corning Gorilla Glass 3.

Evolveo_StrongPhone_Q8_06

Hlavný fotoaparát má rozlíšenie 13 MPx a ponúkne natáčanie vo Full HD rozlíšení. Výsledné fotografie a videá trpia šumom, bledými farbami a v rohoch sú tmavšie. Občas sa nám tiež podarilo spozorovať akési žlté artefakty uprostred fotografie. Prostredie fotoaparátu je strohé, obsahuje len základné nastavenie a celkovo sa nám javí skôr ako zastarané. Prítomná je aj funkcia HDR, ktorá ľahko vylepší farby, avšak aj minimálne pohnutia s telefónom vytvorilo rozmazania, čo nie je veľmi dobré. Opäť nám chýbajú špeciálne módy pod vodu, čo by bolo viac než adekvátne.

Staršia verzia systému Android 4.4.4 KitKat je v čistej podobe a je plynulá. Základom je osemjadrový procesor MediaTek MT6752 s frekvenciou 1,7 GHz na každom jadre. Tomu sekundujú 2 GB RAM a grafika Mali-T760. Vnútorná pamäť má 16GB a používateľovi je dostupné zhruba 12,5 GB, čo sú konečne hodnoty zodpovedajúce cene telefónu a my za to len chválime. Z konektivity nesmieme zabudnúť na LTE, ktoré je dostupné vo všetkých pásmach používaných v Európe, Wi-Fi, Bluetooth 4.0 LE a NFC.

Evolveo_StrongPhone_Q8_09

Podľa benchmarkov možno zbadať že má telefón naozaj dostatok výkonu a keďže vykresľuje iba v HD rozlíšení, nerobia mu problém posledné tituly ako Asphalt 8. Všetky hry boli nastavené na maximálne detaily a pri žiadnej sme nezaznamenali jediné šklbnutie, čo je príkladné a odladenie tu bolo výborné. Ani systém ako taký sa absolútne neseká, nikde sa na nič nečaká a štart celého telefónu je často rýchlejší, než pri vlajkových lodiach konkurenčných výrobcov.

V systéme sú drobné vylepšenia a používateľský zážitok môže byť zaujímavý, keďže nechýba funkcia rozsvietenia dvojitým poklepaním, sú tu viaceré gestá, odomknutie hlasom, mód pre ovládanie v rukaviciach, možnosť zrkadliť obrazovku telefónu alebo naplánované zapnutie/vypnutie. Výrobcu chválime, že do operačného systému neinštaloval zbytočné aplikácie a tak používateľ dostane telefón s čistým systémom. Výčitku máme akurát k GPS, ktorá sa dlhšie chytá a poloha je celkom nepresná. Nevieme však, či je to problém všetkých kusov, alebo len nami testovaného modelu.

Evolveo_StrongPhone_Q8_11

Evolveo StrongPhone Q8 je zaujímavým kandidátom pre používateľov, ktorí chcú od telefónu chod aj v tých najťažších podmienkach, ale nechcú robiť kompromisy vo výkone, funkciách a konektivity. Oproti predchodcom vylepšuje väčšinu kritizovaných funkcií, ale niektoré stále pretrvávajú, ale dá sa s nimi žiť. Napriek tomu však telefón odporúčame, pretože používateľ nenájde lepšieho konkurenta v tejto cene.


Parametre a špecifikácie:

Chipset: MediaTek MT6752
Procesor: osemjadrový, 8× 1,7 GHz
Grafika: Mali-T760
Pamäť: 2 GB RAM + 16 GB ROM + microSD karta (do 64 GB)
Operačný systém: Android 4.4.4 KitKat
Displej: 4,5“, TFT IPS, 1280×720 px.,326 ppi, Coring Gorilla Glass 3
Fotoaparát: zadný – 13 MPx, HDR, LED blesk, autofókus, nahrávanie Full HD videí pri 30 fps; predný – 2 MPx, nahrávanie 480p videí
Rozmery: 151×75×15 mm
Hmotnosť: 240 gramov
Batéria: Li-Pol, 3700 mAh
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz, UMTS 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz + LTE
LTE pásma: 800 / 1800 / 2100 / 2600 MHz
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, HSUPA, HSPA, LTE
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.0 LE, microUSB (OTG), Wi-Fi (802.11 b/g/n), NFC
Formát SIM: 1× miniSIM a 1× miniSIM alebo 1× microSD karta
Ostatné: GPS, FM rádio, SOS tlačidlo, kompas, certifikácia odolnosti IP68, MIL-STD-810G:2008

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Veľmi dobrý hardvér
+ Optimalizácia systému
+ Zvýšená odolnosť IP68
+ Konštrukčné spracovanie
+ Konektivita, prítomné LTE
+ Funkcie a výbava, displej
+ Výdrž a kapacita baterie

Mínusy
– Konektory za záslepkou
– Atypicky umiestené tlačidlá
– Horší fotoaparát

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu EVOLVEO StrongPhone Q8 LTE poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Evolveo_StrongPhone_Q8_AnTuTu_01Evolveo_StrongPhone_Q8_Quadrant_01
Evolveo_StrongPhone_Q8_CFBench_01Evolveo_StrongPhone_Q8_CFBench_02
Evolveo_StrongPhone_Q8_3DMark_01Evolveo_StrongPhone_Q8_3DMark_02
Evolveo_StrongPhone_Q8_3DMark_03Evolveo_StrongPhone_Q8_3DMark_04
Evolveo_StrongPhone_Q8_Geekbench3_01Evolveo_StrongPhone_Q8_Geekbench3_02
Evolveo_StrongPhone_Q8_Geekbench3_03Evolveo_StrongPhone_Q8_Geekbench3_04
Evolveo_StrongPhone_Q8_Geekbench3_05Evolveo_StrongPhone_Q8_Geekbench3_06
Evolveo_StrongPhone_Q8_Geekbench3_07Evolveo_StrongPhone_Q8_Geekbench3_08
Evolveo_StrongPhone_Q8_Geekbench3_09Evolveo_StrongPhone_Q8_Geekbench3_10
Evolveo_StrongPhone_Q8_Geekbench3_11Evolveo_StrongPhone_Q8_Vellamo_01
Evolveo_StrongPhone_Q8_Vellamo_02Evolveo_StrongPhone_Q8_Vellamo_03

Zapožičal: Evolveo

Ďalšie odborné recenzie na smartfón Evolveo StrongPhone Q8 LTE nájdete na Recenzie.SME.sk