Domov Recenzie Recenzia: Evolveo StrongPhone Q7

Recenzia: Evolveo StrongPhone Q7

Zdielať

Evolveo má v portfóliu viacero odolných smartfónov a s postupom času a s každým novým kúskom sa učí z predchádzajúcich chýb, ktoré recenzenti vytýkali. Model Q7 zaujme štíhlym telom a sviežim dizajnom, zaujímavou výbavou a priaznivou cenou. Ako si viedol v našom teste?

Evolveo_StrongPhone_Q7_01

V obsahu balení nechýba žiadna dôležitá súčasť, avšak o žiadny nadštandard nejde. Okrem telefónu sú tu základné slúchadlá s mikrofónom, nabíjačka a USB-microUSB kábel. Základným nastavením používateľa prevedie jednoduchá príručka. Čo je však zaujímavé, telefón sa dodáva iba v čiernej farbe, avšak s atraktívne červenými postrannými kovovými výstuhami. Výrobca však pribalil aj strieborné výstuhy, ak by niekomu červená nevyhovovala.

Evolveo_StrongPhone_Q7_02

Telefón má rozmery 144×74×13 mm a hmotnosť 190 gramov. Na prednej strane telefónu je 4,7“ HD IPS displej s automatickou reguláciou jasu, ku ktorému nemáme žiadne výhrady. Farebnosť je vzhľadom k cenovej kategórii zodpovedajúce, veľmi dobré pozorovacie uhly displeja nás milo prekvapili. Nad displejom je tiež mriežka reproduktora pre hovory a 2 MPx predný fotoaparát, ktorý podávala veľmi priemerné výsledky. Displej kryje odolné sklo Gorilla Glass 4.

Evolveo_StrongPhone_Q7_04

Pod displejom je trojica tlačidiel pre prijatie a odmietnutie hovoru a nezvyčajne aj pre vypnutie telefónu, ale už po pár dňoch používania telefónu sme si na to zvykli. Ovládacie prvky systému (späť, domov a multitasking) je priamo na displeji a tak sa môže používateľovi ľahko stať, že namiesto tlačidla domov nechtiac stlačí tlačidlo na zablokovanie telefónu. Na pravej strane je príjemne umiestnené tlačidlo regulácie hlasitosti a na opačnej strane jedno konfigurovateľné tlačidlo pre spustenie nejakej aplikácie, SOS volanie či zhotovenie fotografie.

Evolveo_StrongPhone_Q7_05

Na vrchnej strane sú nekryté konektory microUSB a 3,5 mm audio jack. Pri nich však po kontakte s vodou občas vzniká falošný kontakt a telefón si myslí, že používateľ pripojil nabíjačku alebo slúchadlá. Po kontakte s vodou preto odporúčame konektory vyfúkať a chvíľku počkať s nabíjaním, kvôli vysušeniu konektora. Zadná strana disponuje karbónovým vzorom pre slušivý vzhľad, 8 MPx Samsung ISOCELL fotoaparátom, ktorý podával priemerné výsledky a LED bleskom, ktoré stačí na posvietenie na cestu či na osvetlenie menšie miestnosti.

Evolveo_StrongPhone_Q7_06

Zadný kryt je odnímateľný, avšak drží na svojom mieste veľmi pevne a to vďaka veľkému počtu upevňovacích bodov. Pod kryt však voda natečie a tesná je len jedna časť, kde je priamy prístup ku dvoch slotom pre microSIM karty a pamäťovú microSD kartu s podporou až do 64GB. Pod krytom sú samolepky s informáciami o telefóne a číslami IMEI, ktoré sa však pri kontakte s vodou okamžite zničia, avšak informácie sú uvedené aj priamo na balení.

Evolveo_StrongPhone_Q7_07

Smartfón je, ako sme už naznačovali, odolné podľa štandardov IP68 čo znamená, že ho možno ponoriť až do hĺbky 1,2 metra po dobu 40 minút) a MIL-STD-810G: 2008 čo značí odolnosť proti nízkemu tlaku, vlhkosti, slnečnému žiareniu a kyslému prostrediu. Vnútorná konštrukcia telefónu sa opiera o horčíkový rám SolidStone, ktorý zaručuje vyššiu pevnosť zariadení. Vďaka plastovým rohom je však odolný aj proti nejakým pádom a vibráciám, kde už však existuje riziko poškodenie predného skla.

Evolveo_StrongPhone_Q7_08

Q7-čka používa operačný systém Android vo verzii 5.1 Lollipop, ktorý je vo svojej čistej podobe, avšak výrobca opäť pridal „vychytávky“ v podobe režime ovládania v rukaviciach, nastavenia správy dvoch SIM kariet či možnosť nastaviť automatické vypínanie a zapínanie. Systém je plynulý, avšak výkonu telefón na rozdávanie určite nemá. Nevymeniteľná 3000 mAh Li-Pol batéria vydrží dva dni aktívneho používania. Konektivita zahŕňa bezdrôtové štandardy Wi-Fi 802.11n, Bluetooth 4.0LE, prítomné je FM rádio, GPS spolu s LTE na európskych frekvenciách.

Evolveo_StrongPhone_Q7_09

Hardvérovým základom smartfónu je štvorjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 210 MSM8909 s grafickou Adreno 304. Operačná pamäť má kapacitu iba 1GB, čo má za následok nemožnosť používať viacero spustených aplikácií naraz. Interná pamäť ponúka kapacitu žalostných 8GB, ktorá dôjde takmer okamžite. Našťastie však spoločnosť pridáva možnosť používať ako hlavné úložisko pamäťovú kartu a tak nie je problém, aby sa aplikácie inštalovali priamo na kartu a ušetrili tak miesto v telefóne.

Evolveo_StrongPhone_Q7_03

Evolveo StrongPhone Q7 za svoju cenu ponúkne vysokú odolnosť, prijateľný výkon a výbavu, na odolné zariadenie aj pekný vzhľad a celkom dobrý displej so zadným fotoaparátom. Čistý operačný systém s „vychytávkami“ rozhodne chválime, avšak na hranie náročnejších hier či prácu s viacerými aplikáciami rovno zabudnite. Poteší aj vymeniteľné kovové výstuhy po stranách.

Parametre a špecifikácie:

Chipset: Qualcomm Snapdragon 210
Procesor: štvorjadrový (4× Cortex-A7 @ 1,1 GHz)
Grafika: Adreno 304
Pamäť: 1 GB RAM + 8 GB ROM + microSD (max. do 64 GB)
Operačný systém: Android 5.1 Lollipop
Displej: 4.7“, IPS LCD, 1280×720 px., 308 ppi
Fotoaparát: zadný – 8 MPx, LED blesk, autofókus, nahrávanie HD videí; predný – 2 MPx
Rozmery: 144×74×13 mm
Hmotnosť: 190 gramov
Batéria: Li-Pol, 3000 mAh
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900, UMTS 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz + LTE
LTE pásma: 800 / 1800 / 2100 / 2600 MHz
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, (do 42 Mbps), HSUPA (do 5,76 Mbps)
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.0, microUSB, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n)
Formáty SIM: 2× microSIM (dual SIM)
Ostatné: GPS, GLONASS, akcelerometer, zvýšená odolnosť

Hodnotenie: 90%

Plusy

+ Kvalitný a pekný dizajn
+ Dva SIM sloty a microSD slot
+ Zadný odnímateľný kryt
+ Vymeniteľné kovové prúžky
+ Plynulý operačný systém

Mínusy

– Nevymeniteľná batérie
– Slabší hardvérový výkon

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu EVOLVEO StrongPhone Q7 poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Evolveo-StrongPhone-Q7-AnTuTu_01Evolveo-StrongPhone-Q7-CPU-Z_01

Evolveo-StrongPhone-Q7-Geekbench3_01Evolveo-StrongPhone-Q7-Vellamo_01

Evolveo-StrongPhone-Q7-Vellamo_02Evolveo-StrongPhone-Q7-Vellamo_03

Evolveo_StrongPhone_Q7-CFBENCH_01Evolveo_StrongPhone_Q7-CFBENCH_02

Evolveo_StrongPhone_Q7-CFBENCH_03Evolveo_StrongPhone_Q7-Quadrant_01

Zapožičal: Evolveo

Ďalšie odborné recenzie na smartfón Evolveo StrongPhone Q7 nájdete na Recenzie.SME.sk