Domov Periférie Recenzia: D-Link DIR-880L

Recenzia: D-Link DIR-880L

Zdielať

Dnes už nestačí mať len tak „nejaký“ router. V každej domácnosti máme hneď niekoľko zariadení, ktoré potrebujeme pripojiť na internet a preto je stabilný a spoľahlivý router nevyhnutnou súčasťou každej modernej digitálnej domácnosti.

D-Link DIR-880L 01

Router je základ digitálneho domu. Okrem zdieľanie internetového pripojenia prepája v domácnosti cez sieť všetky zariadenia so všetkými – počítače, NASky, tlačiarne, mobilné telefóny, tablety, televízory, herné konzoly, multimediálne prehrávače, bezpečnostné prvky domácnosti, či najnovšie aj kuchynské spotrebiče. Pozrite sa do okolia, čo všetko potrebuje pripojenie na internet, priemerná domácnosť má dnes už aj viac ako 10-20 zariadení.

Výberu vhodného routeru by sme preto mali venovať rozhodne väčšiu pozornosť, ako mu bežne venujeme. Nespoliehajte sa na lacné riešenia, pretože máte stále viac a viac zariadení, ktoré potrebujú zabezpečiť komunikáciu a to lacné routery neutiahnu. Všetko potrebuje komunikovať a všetky dáta prechádzajú cez router, od jeho schopností závisí nielen bezpečnosť siete, ale aj rýchlosť komunikácie a prístupu na internet.

D-Link DIR-880L 02

Zamyslieť by ste sa mali najmä nad tým, k akým činnostiam budete už dnes počítačovú sieť a smerovač využívať. Budete streamovať HD filmy do televízora? Chcete sa z rôznych miest po dome pripájať z mobilných zariadení? Z koľkých naraz? Chcete sa hrať online hry a sťahovať veľké objemy dát? To sú otázky, na základe ktorých sa dá následne vyberať to vhodné zariadenie. Pri výbere bezdrôtového smerovača sa oplatí trochu zainvestovať a dať prednosť modelom podporujúcim najnovšie štandardy, minimálne však 802.11n, ktorý je zárukou dobrého výkonu siete.

V prípade, ak má používateľ v sieti viac ako 15 zariadení, je vhodnejšie uvažovať o novšom štandarde 802.11ac, ktorý je niekoľkonásobne výkonnejší a zvládne obslúžiť viac zariadení súčasne. V redakcii sme testovali gigabitový cloudový SmartBeam AC1900 router DIR-880L od spoločnosti D-Link, ktorý vysokou dátovou priepustnosťou a prepracovaným webovým rozhraním poteší množstvo používateľov.

D-Link DIR-880L 03

Všetko je optimalizované pre jednoduché ovládanie a nastavovanie, takže aj keď nemáte s budovaním počítačových sietí veľa skúseností, zvládnete inštaláciu hravo. Stačí postupovať podľa inštrukcií sprievodcu na CD, ktoré je pribalené k produktu a za chvíľu bude všetko fungovať tak ako má. Model DIR-880L patrí k tomu najlepšiemu, čo možno nájsť v ponuke routerov AC1900. Vybavený je technológiou Dual band s tromi externými anténami a celková šírka pásma bezdrôtového prenosu dosahuje až 1900 Mbps (odtiaľ označenie AC1900) a zaručuje tak väčšiu porciu zábavy pri surfovaní na webe.

Má prepracované webové rozhranie na nastavovanie, ktoré je veľmi intuitívne a optimalizované aj pre použitie dotykového displeja mobilných zariadení. Router je preto možné pohodlne ovládať a nastavovať aj cez cloud, cez portál mydlink aj z telefónu alebo tabetu. Možno ho tak v prípade potreby spravovať aj na diaľku čo umožňuje rodičom sledovať online, čo vykonávajú ich maloleté deti, obmedziť im prístup k internetu v určitých hodinách dňa (keď by sa mali učiť) alebo blokovať stránky, ktoré pre nich nie sú vhodné.

D-Link DIR-880L 06

Okrem toho môžno tiež vytvoriť hostiteľskú zónu bezdrôtovej siete (pre návštevy a známych), poskytujúcu iba prístup k internetu a chrániť všetky ostatné dáta a zariadenia v sieti pred prístupom externých používateľov. Router dokáže zabezpečiť optimálny signál aj na problematických miestach vďaka najmodernejšej technológii Beamforming pre smerovanie signálu. S jej pomocou efektívnejšie prekonáva prekážky a zdroje rušenia Wi-Fi signálu, ako sú silné železobetónové steny alebo mikrovlnné rúry.

Tri externé antény nasmerujú signál Wi-Fi do ľubovoľného miesta, kde je to práve potrebné. Funguje to veľmi dobre v 5 GHz pásme a dokáže tak lepšie pokryť väčšiu oblasť a zabezpečiť stabilnejšie a výkonnejšie pripojenie aj pre mobilné zariadenia, s ktorými sa radi presúvate po dome. Dokáže sa akoby zaostriť priamo na anténu každého z nich. Router pracuje v pásmach 2,4 GHz a 5 GHz a vďaka funkcii Band Steering zaisťuje stále optimálne vyváženie dátovej záťaže v oboch pásmach.

D-Link DIR-880L 07

Výsledkom je, že Wi-Fi zariadenia, ktoré podporujú obe frekvenčné pásma, sú pri problémoch s prenosom vo vyťaženom pásme 2,4 GHz presmerované na menej využívané pásmo 5 GHz. Tým sa zabráni zahlteniu prenosovej kapacity pásma 2,4 GHz. Pri našich testoch v panelovom dome zo vzdielenosti 2 až 10 metrov cez jednu a dve betónové steny sme namerali naozaj slušné hodnoty rýchlosti komuniácie 79,6 MB/s (636,8 Mbps), 75,4 MB/s (603,2 Mbps) a 44,9 MB/s (359,2 Mbps). Ale to bol len začiatok.

Po prepnutí do pásma 5 GHz sme namerali ešte o 15 až 30% lepšie výsledky a s novým Apple iPhone 6 dokonca až o cca 50% viac. Ani v jednom prípade sme nezaznamenali nejaké komunikačné problémy. Router sa svojim výkonom približoval k asi 3-násobne drahšiemu konkurenčnému biznis riešeniu, ktoré využívame v redakcii. Na domáci router skrátka viac ako slušný výkon. Ak chcete použiť káblové pripojenie, máte k dispozícii štyri Gigabit LAN porty pre stacionárne zariadenia, stolné PC alebo tlačiarne.

D-Link DIR-880L 05

V takom prípade umožňuje režim komunikácie full-duplex na prenos dát medzi zariadeniami súbežne v oboch smeroch. Funkcia QoS optimalizuje zdieľaný prístup k internetu pre všetkých používateľov siete. Riadi prioritu transferov dát pre jednotlivé aplikácie podľa preferencií siete a zároveň umožňuje perfektné využitie celej šírky prenosového pásma. Ako sme už spomínali, na inštaláciu a nastavenie cloudového routera nie sú potrebné žiadne technické znalosti.

Mobilná aplikácia QRS Mobile automaticky nájde router v sieti a poskytne podrobné pokyny pre základné nakonfigurovanie routeru aj cez tablet alebo smartfón. Pomocou webového prehliadača je možné vyvolať sprievodcu nastavením, ktorý používateľa v niekoľkých krokoch prevedie zrozumiteľne správnym nastavením. Užitočná je tiež funkcia Quick VPN, ktorá umožňuje zašifrovať diaľkový prístup tak, aby bol „nenabúrateľný“.

D-Link DIR-880L 04

Router má dva USB porty, ktoré slúžia pre pripojenie a zdieľanie USB tlačiarne alebo externého disku. Môžete si tak jednoducho vytvoriť malý sieťový disk, kde budú môcť pristupovať všetky zariadenia v domácnosti ku filmom alebo hudbe, či fotkám. Cloudová mobilná aplikácia mydlink SharePort potom umožňuje rýchlo a bezpečne streamovať celú knižnicu médií do zariadení iPhone/iPad alebo zariadení s OS Android. Týmto spôsobom získate kedykoľvek prístup ku všetkým vašim obľúbeným dátam, aj keď ste práve na cestách.

Router D-Link DIR-880L je výkonný a má skvelé vlastnosti, ktoré z neho robia horúceho kandidáta na jasnú kúpu. Ak teda hľadáte niečo naozaj spoľahlivé, čo bez problémov obslúži bezdrôtovo naraz aj 20 zariadení a popritom dokáže prenášať HD video do vášho TV, tak DIR-880L rozhodne stojí za zváženie. Na Slovensku je k dispozícii za odporúčanú maloobchodnú cenu cca 181 eur, čo teda nie je málo, ale za túto sumu sa rozhodne vyplatí. V porovnaní so svojou priamou konkuenciu je to jeden z lacnejších modelov, no čo s týka výkonu, je citeľne lepší než drhšie konurenčné modely.


Parametre a špecifikácie:

Rozmery: 247×190×47,2 mm
Hmotnosť: 745 gramov
Bezdrôtové štandardy: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac
Pásma: simultánne 2,4 GHz a 5 GHz
Antény: 3×
Rýchlosť prenosu Wi-Fi: 1900 Mbps (600 Mbps v 2,4 GHz + 1300 Mbps v 5 GHz)
Zabezpečenie: 64/128-bit WEP, WPA/WPA2
Rozhranie: 1× RJ-45 (10/100/1000 Mbps), 4× RJ-45 (10/100/1000 Mbps), 1× USB 3.0, 1× USB 2.0
Ostatné:  DLNA, Guest zone (hosťovská zóna Wi-Fi na pripojenie návštev na internet bez prístupu do siete), AC SmartBeam, VPS, remote acces cez cloud

Hodnotenie: 95%

Plusy
+ Vysoké prenosové rýchlosti
+ Jednoduché a prehľadné menu
+ Pomer ceny/výkon a možnostiam
+ Cloudové služby

Mínusy
– Málo zaujímavý dizajn

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu D-Link DIR-880L poskytuje server Heureka.sk

Zapožičal: D-Link