Domov Periférie Recenzia: D-Link DHP-509AV

Recenzia: D-Link DHP-509AV

Zdielať

PowerLine adaptéry nepatria k najznámejším kusom technológie, keď sa povie „sieťové prepojenie“. Aj napriek tomu ponúkajú vysokú užitočnosť, hlavne napríklad pri pokuse o prepojenie televízora len s RJ-45 portom bez Wi-Fi a Wi-Fi routra v inej miestnosti bez veľkého množstva káblov. Spoločnosť D-Link má vo svojom portfóliu set adaptérov pod názvom DHP-509AV.

D-Link DHP-509AV Starter Kit 01

Podnázvom tohto produktu je, že ide o štartovací kit, keďže sa v balení nachádzajú rovno 2 PowerLine adaptéry a teda je možné začať ich hneď používať. Okrem týchto dvoch adaptérov sa v pomerne štýlovej krabici nachádza aj manuál, ethernetový kábel na prepojenie s adaptérom a CD disk, ktorý ale bežný používateľ nebude potrebovať. V balení je teda takmer všetko potrebné na začatie využívania PowerLine systému.

D-Link DHP-509AV Starter Kit 02

Čo sa dizajnu samotných adaptérov týka, nie sú ničím výnimočné, ide o biele „krabičky“ so zaoblenými hranami a dvomi oblými stranami. Na prednej strane sú len tri LED diódy, ktoré ukazujú, či je zapnutý adaptér, pripojený ethernet kábel a spojená sieť cez elektrické vedenie. Na spodnej strane nájdeme RJ-45 konektor a tlačidlo na zašifrovanie siete pomocou 128-bitového AES, čo sa zíde hlavne v bytovkách.

D-Link DHP-509AV Starter Kit 03

Na vrchnej strane je len logo D-Link a na zadnej je spôsob napájania – dva kolíky putujúce do elektrickej zástrčky. Veľkosť celého adaptéru nezaberie dve celé zástrčky, avšak ak sú zástrčky kratšie, napríklad na predlžovačkách, nedostupné budú asi dve. Nevýhodou je teda absencia prechodnej zástrčky, to ale až tak veľmi nevadí, berúc do úvahy cenu oboch adaptérov dokopy.

D-Link DHP-509AV Starter Kit 04

A čo sa týka používania, pre tých, čo úplne nevedia, ako sa PowerLine nastavuje, odpoveďou je takmer nijako. Stačí zapojiť oba adaptéry do zdieľanej elektrickej siete a spoja sa. Následne odporúčame stlačiť čierne tlačidlo na spodnej strane adaptérov, čím sa sieť zašifruje a zablokuje tak susedom prístup k sieti. Zaujímavé je, že adaptér sa dokáže pripojiť aj k niektorým adaptérom od iných výrobcov – len potrebujú používať technológiu AV 500. Tá teoreticky zaručuje prenosovú rýchlosť 500 Mbps, tej sa ale nedočkáme, pretože použitý RJ-45 konektor nie je gigabitový a ponúka len prenosovú rýchlosť 10/100 Mbps.

D-Link DHP-509AV Starter Kit 05

Aj napriek tomu bolo ale jeho používanie bezproblémové. 100 Mbps je totiž viac než dosť a v mnohých domácnostiach internet nedosahuje ani len polovičné rýchlosti. A navyše, keďže je PowerLine možné použiť napríklad v smart televízoroch, tam vysokú rýchlosť ani veľmi netreba. Spotrebu chválime – adaptéry sú totiž vybavené technológiou, ktorá ich po určitom čase bez prenosu dát uvedie do režimu spánku a zníži tak spotrebu. Prebudenie z tohto režimu spánku je následne pomerne rýchle.

D-Link DHP-509AV Starter Kit 06

Celkovo považujeme D-Link DHP-509AV za dvojicu adaptérov, ktorých dobré vlastnosti, ako možnosť šifrovania, jednoduché zapojenie, či úsporný režim, a samozrejme aj rýchle pripojenie, podčiarkuje príjemne nízka cena, len 40 eur za oba adaptéry. Berúc do úvahy trojnásobnú cenu tejto technológie spred niekoľkých rokov ide naozaj o míľové kroky. Tento Starter Kit odporúčame všetkým používateľom, ktorí hľadajú spôsob, akým káblovo prepojiť miesta, kam sa buď nedostane Wi-Fi, alebo ho tam nie je možné použiť, teda hlavne do domácností, ale pokojne aj do kancelárie.Parametre a špecifikácie:

Rozhranie: 1× 10/100 Mbps RJ-45 port (na každom adaptéri)
Indikátory: LED, zapnutie/spojenie adaptérov/aktivita siete
Rozmery: 70 x 52 x 26 mm
Hmotnosť: 110,7 gramov
Šifrovanie: 128-bit AES
Obsah balenia: 2x DHP-500AV PowerLine adaptér, ethernet kábel, CD disk, manuál
Systémové požiadavky: Windows 2000/XP/2003/Vista, Windows 7/8, Mac, Linux

Hodnotenie: 95%

Plusy
+ Jednoduchá inštalácia
+ Šifrovanie siete
+ Výborná rýchlosť
+ Režim spánku
+ Celkom nízka cena

Mínusy
– Chýba prechodná zástrčka
– Pri menších zástrčkách zaberie adaptér dve

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu D-Link DHP-509AV poskytuje server Heureka.sk

Graf ceny produktu D-Link DHP-509 poskytuje server Heureka.sk

Zapožičal: D-Link