Domov Audio Recenzia: Creative Sound Blaster EVO Wireless & EVO Zx

Recenzia: Creative Sound Blaster EVO Wireless & EVO Zx

Zdielať

Creative_Sound_Blaster_EVO_Wireless_a_EVO_Zx_01Do redakcie sa nám dostala dvojica slúchadiel – Creative Sound Blaster EVO Wireless a EVO Zx. Oba modely využívajú na svoju komunikáciu bežne dostupnú bezdrôtovú technológiu Bluetooth. Ceny slúchadiel nie sú zrovna najnižšie, avšak ich zvukový prejav, ako aj dizajn je zaujímavý. Poďme sa pozrieť na to, aké sú.

Slúchadlám dominujú tri farby – čierna, červená a bordová. Z pohľadu konštrukcie sú slúchadlá rovnaké. Oceňujeme skladaciu konštrukciu, ktorá je výhodná pri prenášaní. Zložené slúchadlá zaberajú približne 70% pôvodnej veľkosti a možno ich uložiť do praktického prepravného puzdra. Hoci ide o plastovú konštrukciu, je dostatočne pevná. Prepojovací most medzi náušníkmi možno nastavovať podľa potrieb používateľa. Náušníky sú mäkké a príjemné na dotyk. V danej cenovej kategórii by sme však očakávali ušľachtilejší materiál, na konštrukcii prevláda plast, i keď spracovaný pomerne kvalitne. Použitý materiál však na oboch slúchadlách považujeme za neadekvátny voči ich vysokej cene. Samotná konštrukcia umožňuje pomocou kĺbov natáčanie a prispôsobenie sa slúchadiel rôznym situáciám. Voči pomyselnej zvislej osi sa môžu natočiť až 100°.

Creative_Sound_Blaster_EVO_Wireless_a_EVO_Zx_02

Slúchadlá komunikujú pomocou bezdrôtovej technológie Bluetooth 2.1 s EDR. Dajú sa však spárovať aj pomocou NFC. Kým sú zapnuté, svieti veľké kruhové tlačidlo na červeno. Stačí jeho dlhšie podržanie a kým slúchadlá blikajú na modro, možno ich vyhľadať a spárovať so zariadením. Potom sa k nim stačí pripojiť a počúvať hudbu. Okrem toho sa však dajú slúchadlá tiež pripojiť k počítaču alebo rôznym elektronickým zariadeniam prostredníctvom pripojenia USB 2.0, alebo analógového 3,5 mm konektora. Prepojenie pomocou kábla príde vhod ak sa slúchadlám vybije batéria. Hoci prídeme o pohodlie prenášať hudbu bezdrôtovo, môže to poslúžiť ako akási náhrada pokým slúchadlá opätovne nenabijeme. Všetky ovládacie prvky sú na pravom náušníku. Nájdeme tu reguláciu hlasitosti, tlačidlá na ovládanie piesní, vypínač, 3,5 mm audio jack a microUSB konektor pre nabíjanie. V modeli EVO Zx je navyše aj SBX tlačidlo, ktoré slúži na aktiváciu vstavaného zvukového procesora pre úpravu lepšieho zvuku.

Creative_Sound_Blaster_EVO_Wireless_01

Obe slúchadlá majú duálny mikrofón VoiceFocus, ktorý má funkciu filtrovania okolitého hluku a stará sa o zrozumiteľnú komunikáciu v akomkoľvek prostredí. Útlm okolitého zvuku sme pocítili aj my počas testovania a preto slúchadlá odporúčame najmä pri cestovaní. Filtrovanie síce nie je dokonalé, pomôže však aj k tomu, že hudbu nemusíme mať na až takej vysokej úrovni, aby sme prehlušili okolitý ruch, pretože ten je utlmený. Na reprodukciu zvuku slúžia 40 mm zvukové meniče FullSpectrum. Podanie kvality zvuku je dobré, hodí sa na každodenné počúvanie hudby. Basy rovnako ako aj stredy a výšky sú vyvážené. Drahšie slúchadlá majú však navyše voči lacnejšiemu modelu aj svoj vstavaný procesor SB-Axx1. Ten pomáha k lepšej reprodukcii zvuku, výraznejším a silnejším basom. Na jeho aktiváciu stačí stlačiť tlačidlo SBX. Pri zapnutí tejto funkcie vidno malú zelené diódu, ktorá indikuje, že funkcia zvukového procesora je aktívna. Výsledkom sú najmä zvýraznené a výraznejšie basy, či výšky. Všetko záleží od nastaveného profilu. Ten sa dá nastaviť cez aplikáciu Sound Blaster EVO Control Panel.

Creative_Sound_Blaster_EVO_Zx_07

Slúchadlá podporujú kodeky AAC, aptX a SBC. Vďaka tomu obsah prenášaný prostredníctvom technológie Bluetooth je čistý a bez oneskorenia. Podľa slov výrobcu dokáže integrovaná nabíjateľná batéria zabezpečiť až osem hodín nepretržitého bezdrôtového prehrávania. Pri slabej úrovne batérii slúchadlá upozornia zvukovým signálom. Ak nemáme pri sebe nabíjačku, môžeme slúchadlá naďalej používať, avšak musíme ich pripojiť pomocou káblu. Slúchadlá navyše podporujú pripojenie až k dvom zariadeniam súčasne. Vhodné je to napríklad v prípade, ak sledujete film na tablete a zrazu chcete prijať hovor z iného spárovaného zariadenia. Hoci spoločnosť Creative zaraďuje slúchadlá ako hráčske, my si myslíme, že sú vhodné pre každého, teda ak nebude problémom ich cena.

Creative_Sound_Blaster_EVO_Wireless_a_EVO_Zx_02

A čo dodať na záver? Azda len to, že najpodstatnejšiu vec pri rozhodovaní bude zrejme zohrávať cena. Zatiaľ čo lacnejšie slúchadlá Creative Sound Blaster EVO Wireless stoja v priemere 150 eur, tie drahšie Creative Sound Blaster EVO Zx stoja priemerne 200 eur. Tie však ponúkajú navyše vukový procesor. Stoja za príplatok 50 eur? To je na zvážení každého kupujúceho, my si však myslíme, že nie. Aj bez zvukového procesora totiž slúchadlá ponúkajú kvalitnú reprodukciu zvuku. Nepoteší však prevažne plastová konštrukcia, ktorá by na takýchto slúchadlách, ktoré sa zaraďujú ku prémiovým produktom, nemala čo hľadať.

Porovnanie – Parametre a špecifikácie:

  Creative SB EVO Wireless Creative SB EVO Zx
Meniče 40 mm FullSpectrum 40 mm FullSpectrum
Zvukový procesor Nie Áno, SB-Axx1
Frekvenčný rozsah 20 – 20 000 Hz 20 – 20 000 Hz
Citlivosť 102 dB/mW 102 dB/mW
Impedancia 29 Ω 29 Ω
NFC Áno Áno
Bluetooth Áno, ver. 2.1 + EDR, 2,4 GHz Áno, ver. 2.1 + EDR, 2,4 GHz
Dosah 10 metrov 10 metrov
Výdrž integrovanej batérie 8 hodín 8 hodín
Konektorová výbava 3,5 mm audio jack, microUSB 3,5 mm audio jack, microUSB
Integrovaný mikrofón Duálny smerový mikrofón Duálny smerový mikrofón
Profily A2DP, AVRCP, HSP, HFP A2DP, AVRCP, HSP, HFP
Kodeky AAC, apt-X, SBC AAC, apt-X, SBC

Creative SB EVO Wireless

Hodnotenie: 80%

Plusy
+ Možnosti pripojenia
+ Skladacia konštrukcia
+ Kvalita zvuku
+ Rýchle párovanie zariadení

Mínusy
– Vysoká cena
– Prevažne plastová konštrukcia

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Creative Sound Blaster EVO Wireless poskytuje server Heureka.sk

Creative SB EVO Zx

Hodnotenie: 85%

Plusy
+ Možnosti pripojenia
+ Skladacia konštrukcia
+ Celkový prejav zvuku
+ Vstavaný procesor SB-Axx1
+ Dodávaný ochranný obal

Mínusy
– Vysoká cena
– Prevažne plastová konštrukcia

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Creative Sound Blaster EVO ZX poskytuje server Heureka.sk

Zapožičal: Creative

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno