Domov Periférie Recenzia: Corsair K70 RGB MK.2

Recenzia: Corsair K70 RGB MK.2

Zdielať

Corsair je známy výrobca kvalitného príslušenstva a tiež počítačových pamätí. Do jeho portfólia patria aj herné produkty z rady Corsair Gaming, medzi ktoré patrí aj herná mechanická klávesnica K70 RGB RGB MK.2 so spínačmi MX od Cherry.

Klávesnica je zabalená v šedej krabici so žltým lemovaním, kde sa okrem popiskov a obrázku nachádza malými písmenami zmienka o mechanických spínačoch Cherry MX. V balení sa tiež nachádza záručný list a manuál spolu so samostatne zbalenou opierkou zápästia. Klávesnica nás prekvapila kompaktnými rozmermi, je to dané tým, že po bokoch nie sú žiadne makro tlačidlá, okolo tlačidiel nie sú hrubé plastové obruby ani rámy.

Oceňujeme spracovanie z eloxovaného hliníku, ktorý je príjemný na dotyk a dodáva tiež klávesnici pevnosť. Keďže sú klávesy plastové, používateľ nepríde s hliníkovým povrchom často do styku. Spodnú časť možno prekryť opierkou zápästia, čím možno docieliť pohodlnejšiu prácu. Odnímateľná plastová opierka je potiahnutá mäkkou gumou, ktorá je príjemná na dotyk, zachytáva však odtlačky prstov. V tejto cenovej kategórii ju považujeme za štandard.

Hrubý kábel vychádza zo stredu klávesnice, pričom je zakončený dvoma USB portami. Oceňujeme posuvný regulátor ovládania hlasitosti, ktorý je situovaný nad numerickým blokom klávesnice. Zatiaľ čo jeden port slúži na komunikáciu, druhý port funguje na komunikáciu cez USB port na klávesnici v zadnej časti do ktorej možno pripojiť iné zariadenia (napr. flashky). Opletený kábel je hrubý a nijako sa nevymyká z doterajších „štandardov“ káblov pri iných klávesniciach od výrobcu.

Klávesnica má anglické rozloženie, ocenili by sme slovenské, alebo česko-slovenské rozloženie. Je tu jednoriadkový ENTER, ľavý SHIFT však nie je skrátený. Je viac verzii, ktoré sa líšia použitými spínačmi – k dispozícii sú Cherry MX Blue, Brown, Speed, Red a tiež nami testovaný MX Silent. Spínače sú pomerne tiché a v porovnaní s oveľa hlučnejšími nenarobia toľko hluku, veľmi dobre sa nich píše. Pre všetky klávesy je tiež prítomné podsvietenie kláves, ktoré možno nastaviť pomocou aplikácie Corsair iCUE.

Klávesnica podporuje rôzne prednastavené režimy podsvietenia, počas testovania sa nám páčil efekt vodnej vlny. Okrem toho možno nastaviť v softvéri každému klávesu samostatnú farbu, alebo nastaviť viacerým klávesom farby po blokoch. Podsvietenie je veľmi dobré, počas tmy sú popisky výborne čitateľné a podľa potrieb používateľa možno nastaviť podsvietenie v troch rôznych intenzitách – 100/66/33%, resp. vypnutý stav (0%).

Aplikácia, ktorou možno nastavovať klávesnicu, je prehľadná, výhodou je pravidelná aktualizácia od výrobcu. V aplikácii možno zvoliť z preddefinovaných režimov – homogénne podsvietenie zvolenou farbou, efekt oneskoreného zhasínania kláves, pulzovanie z farby do farby a farebná vlna. K dispozícii je aj možnosť nastavenia inej farby pre každý kláves. Nastavenie je jednoduché, stačí klávesy myšou jednotlivo označovať a priraďovať im farby.

Poteší tiež možnosť vytvárať efekty podľa potreby, ktoré však vychádzajú zo štvorice základných – solid, gradient, ripple a wave. Oceňujeme širokú škálu farieb, z ktorých možno vyberať. Poteší kvalitné podsvietenie kláves, ale ich hlučnosť by mohla byť nižšia. Rozhodne oceňujeme vnútornú pamäť klávesnice pre nastavené režimy – napríklad nastaviť makrá a podsvietenie možno v aplikácii a po pripojení k inému zariadeniami fungujú presne tak, ako ich používateľ nastavil bez nutnosti spúšťania aplikácie či znovunastavovania.

Pripomienku máme k rozloženiu klávesnice, keďže anglický layout nemusí vyhovovať každému. Iste, pri hraní hier to bude asi nepodstatná záležitosť, avšak pri písaní, či už občasnom alebo pravidelnom, bude musieť používateľ ísť po pamäti v prípade používania diakritiky. Oceňujeme prehľadnú aplikáciu Corsair iCUE, ktorou možno nastavovať nielen podsvietenie, ale aj zablokovanie kláves (Windows, Insert a pod.). Nepoteší však vysoká cena okolo 170 eur.

Parametre a špecifikácie:

Rozmery: 438×166×39 mm
Hmotnosť: 1250 gramov
Rozhranie: drôtové, USB, dĺžka káblu 1,8 metra
Typ spínačov: Cherry MX Silent
Podsvietenie: RGB, nastaviteľné
Materiál: hliník, plast
Podpora: Windows, OS X, Linux

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Kvalitné konštrukčné spracovanie
+ Kompaktné rozmery klávesnice
+ Odnímateľná opierka v balení
+ Kvalitné RGB podsvietenie kláves
+ Mechanické spínače Cherry MX
+ Nastavenia v Corsair iCUE appke
+ Veľmi dobrý regulátor hlasitosti

Mínusy
– Anglické rozloženie kláves
– Vyššia cena klávesnice

Zapožičal: Corsair