Domov Počítače Recenzia: Cooler Master MasterLiquid Lite 240

Recenzia: Cooler Master MasterLiquid Lite 240

Zdielať

Na slovenskom trhu sa v poslednom čase objavuje čoraz viac produktov spätých s vodným chladením. Výhodou tohto systému je oveľa vyššia efektívnosť zariadenia. Cooler Master je pritom spoločnosť, ktorá sa venuje hlavne segmentom v oblasti PC skriniek či vodných chladení.

Nami testovaný model – MasterLiquid 240 Lite – spadá do kategórie all-in-one (AiO) a teda – ako už z názvu vyplýva – ide o chladenie všetko v jednom v tomto prípade o nižšiu verziu („Lite“). Za významnú považujeme ľahkú inštaláciu do počítačovej skrine. Stačí len rozbaliť produkt, pričom z výroby nájde používateľ takmer celý produkt zložený, a stačí ho už iba namontovať do skrine a priskrutkovať ventilátory. Dodávame však, že výrobca si chladenie nevyrába a nenavrhuje. Podľa požiadaviek to zabezpečuje ako OEM partner práve Alphacool, ktorý je považovaný za špičku v oblasti vodného chladenia.

MasterLiquid 240 Lite používa dva 120 mm ventilátory a balenie obsahuje okrem manuálov aj dva ventilátory s PWM ovládaním, radiátor s rúrkami, ktoré sú už na prvý pohľad tenšie ako býva zvykom a sú vyvedené k pumpe na CPU. Vodné chladenie testujeme v našej redakčnej zostave, pozostávajúcej z procesora AMD Ryzen 7 1700X (8C/16T, 3,4 – 3,8 GHz) a základnej dosky ASUS ROG Crosshair VI Hero X370 AMD AM4. Procesor je postavený na 14 nm výrobnom procese, má 95W TDP a vysoký výkon.

Vodné chladenie sme osadili na hornú pozíciu počítačovej skrinky Be quiet! Pure Base 600. Radiátor možno uchytiť na prednej alebo hornej strane počítača, pričom inštalácia radiátora aj hlavy k procesoru je veľmi jednoduchá. Pred nákupom azda každého chladiaceho zariadenia odporúčame overiť si, či je chladič kompatibilný s čipsetom. Tento je však plne kompatibilný s platformou AMD Ryzen, takže pokiaľ používateľ má alebo chce postaviť zostavu na tejto platforme, bude to bezproblémové.

Prekvapením sú hlučné ventilátory, avšak ani výkon chladenia nie je nejak bohvieaký a patrí medzi najslabšie z pomedzi nami testovaných chladení. Tu sa, zdá sa, ukazuje názov „Lite“ ako primeraný a oproti plnohodnotným AiO chladičom výrazne zaostáva. Vodné chladenie Cooler Master MasterLiquid Lite 240 je vhodné do menej výkonných zostáv a najmä pre nepretaktované procesory. Páči sa nám jednoduchá inštalácia do počítačovej skrine,  ako aj nižšia cena. Chladiacim výkonom a vysokou hlučnosťou však nepresvedčil.Parametre a špecifikácie:

Rozmery: 277×120×27 mm (Š×V×H)
Hmotnosť: 1628 gramov
Ventilátory: 2× 120 mm
Rýchlosť pumpy: 650 – 2000 RPM
Rýchlosť ventilátorov: 500-1350 RPM
Kompatibilita Intel: LGA 1150, 1151, 1155, 1156,  1336, 2011, 2011-v3
Kompatibilita AMD: AM2, AM2+, AM3, AM3+, AM4, FM1, FM2

Hodnotenie: 70%

Plusy
+ Jednoduchá inštalácia
+ Prijateľná cena (70 eur)

Mínusy
– Nízky chladiaci výkon AiO
– Hlučné ventilátory pri záťaži
– Hadice chladiaceho systému

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Cooler Master MLW-D24M-A20PW-R1 poskytuje server Heureka.sk

Zapožičal: Cooler Master

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno