Domov Počítače Recenzia: Cooler Master MasterLiquid Lite 240

Recenzia: Cooler Master MasterLiquid Lite 240

Zdielať

Na slovenskom trhu sa v poslednom čase objavuje čoraz viac produktov spätých s vodným chladením. Výhodou tohto systému je oveľa vyššia efektívnosť zariadenia. Cooler Master je pritom spoločnosť, ktorá sa venuje hlavne segmentom v oblasti PC skriniek či vodných chladení.

Nami testovaný model – MasterLiquid 240 Lite – spadá do kategórie all-in-one (AiO) a teda – ako už z názvu vyplýva – ide o chladenie všetko v jednom. Toto riešenie má azda len výhody. Za významnú považujeme ľahkú inštaláciu do počítačovej skrine. Stačí len rozbaliť produkt, pričom z výroby nájde používateľ takmer celý produkt zložený, a stačí ho už iba namontovať do skrine a priskrutkovať ventilátory.

Vodné chladenie sa skladá z viacerých blokov a princíp fungovania je potom veľmi jednoduché. Zatiaľ čo procesor produkuje teplo, zahrieva tým kvapalinu v pumpe, ktorá toto teplo jednou hadičkou odvádza do radiátora (radiátor je veľký kovový/hliníkový pasív), na ktorý sú pripevnené ventilátory a tie vďaka otáčaniu túto vodu ochladzujú. Následne putuje ochladená voda druhou hadičkou späť do pumpy, ktorá ochladzuje kvapalinu v pumpe a tá vďaka tomu chladí hrejúci sa procesor.

MasterLiquid 240 Lite používa dva 120 mm ventilátory a balenie obsahuje okrem manuálov aj dva ventilátory s PWM ovládaním, radiátor s rúrkami vyvedenými k pumpe na CPU a nevyhnutné príslušenstvo, ktoré je nutné na inštaláciu chladenia na základnú dosku a do počítača. Vodné chladenie testujeme v našej redakčnej zostave, pozostávajúcej z procesora AMD Ryzen 7 1700X (8C/16T, 3,4 – 3,8 GHz) a základnej dosky ASUS ROG Crosshair VI Hero X370 AMD AM4. Procesor je postavený na 14 nm výrobnom procese, má 95W TDP a vysoký výkon.

Vodné chladenie sme osadili na hornú pozíciu počítačovej skrinky Be quiet! Pure Base 600. Radiátor možno uchytiť na prednej alebo hornej strane počítača, pričom inštalácia radiátora aj hlavy k procesoru je veľmi jednoduchá. Pred nákupom azda každého chladiaceho zariadenia odporúčame overiť si, či je chladič kompatibilný s čipsetom. Tento je však plne kompatibilný s platformou AMD Ryzen, takže pokiaľ používateľ má alebo chce postaviť zostavu na tejto platforme, bude to bezproblémové.

Prekvapením je pomerne tichá prevádzka. Počítač uložený pod stolom je pri používaní takmer nehlučný a s chladením nebude mať problém, keďže počas celého testu sme dosahovali teploty najviac 80 °C. Ventilátory však pri maximálnom výkone hučia a preto by sme odporúčali ich vymeniť za iné (tichšie). Vodné chladenie, či už ide o AiO alebo modulárne, má veľa výhod oproti vzdušnému. Príde vhod pre náročných používateľov, ktorí radi skúšajú nové veci a tiež aj pre tých, ktorí v svojich zostavách používajú výkonné procesory alebo také, ktoré majú vyššie vyžarované teplo.

Aké je vodné chladenie Cooler Master MasterLiquid Lite 240? Páči sa nám jednoduchá inštalácia do počítačovej skrine, veľmi dobrý chladiaci výkon a väčšinou tichá prevádzka. Bonusom je potom zaujímavé podsvietenie v skrinke. Za nevýhodu považujeme dosť hlučné ventilátory, ktoré však možno zameniť za iné (tichšie). MasterLiquid 240 napriek tomu odporúčame, je vhodný pre AMD Ryzen, aj pre Intel Kaby Lake.Parametre a špecifikácie:

Rozmery: 277×120×27 mm (Š×V×H)
Hmotnosť: 1628 gramov
Ventilátory: 2× 120 mm
Rýchlosť pumpy: 650 – 2000 RPM
Rýchlosť ventilátorov: 500-1350 RPM
Kompatibilita Intel: LGA 1150, 1151, 1155, 1156,  1336, 2011, 2011-v3
Kompatibilita AMD: AM2, AM2+, AM3, AM3+, AM4, FM1, FM2
Ďalšie výhody: tiché chladenie, dizajn

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Veľmi dobrý chladiaci výkon
+ Jednoduchá inštalácia
+ Veľmi tichá prevádzka
+ Prijateľná cena (70 eur)

Mínusy
– Hlučné ventilátory pri záťaži

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Cooler Master MLW-D24M-A20PW-R1 poskytuje server Heureka.sk

Zapožičal: Cooler Master

Cooler Master MasterLiquid Lite 240

70,00 €
Cooler Master MasterLiquid Lite 240
9

Celkové hodnotenie

9.0 /10

Plusy

  • Veľmi dobrý chladiaci výkon
  • Jednoduchá inštalácia
  • Veľmi tichá prevádzka
  • Prijateľná cena (70 eur)

Mínusy

  • Hlučné ventilátory pri záťaži

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno