Domov Počítače Recenzia: Be quiet! Pure Base 500DX

Recenzia: Be quiet! Pure Base 500DX

Zdielať

Otestovali sme zaujímavú a kompaktnú PC skrinku v netradičnej bielej farbe, model Be quiet! Pure Base 500DX vo veľkosti „Midi Tower“. Okrem štýlového dizajnu ponúka zaujímavé možnosti.

Predná strana má dva veľké pásy sieťky, za ktorými sú prachové filtre pre lepšie zachytávanie prachu a nečistôt. Doplnené sú dvomi pásmi RGB podsvietenia, ktoré sú takmer po celej dĺžke predného panelu. Vrchná časť skrinky má ďalší odnímateľný filter. Je to skôr robustný filter s plastovým rámom, ktorý je však tvrdší, ako je zvykom. Ten sa pripevňuje pomocou magnetov a svoju úlohu plní veľmi dobre.

Na hornej strane sú tiež ovládacie prvky ako je vypínač, porty USB-C a USB 3.0, ako aj dvojica audio konektorov a tlačidlo na ovládanie RGB podsvietenia. Celý exteriér pôsobí veľmi dobre a pevne, takže ku kvalite vyhotovenia nemáme žiadne výhrady. Predný panel možno odmontovať jednoducho, pod ním je prachový filter a ventilátory. Výrobca predinštaloval celkovo tri 140 mm ventilátory Pure Wings 2  (jeden vzadu, zhora a spredu). Ich rýchlosť je regulovaná pomocou PWM do 900 rpm (počet otáčok za minútu), používajú 3-pinový konektor a majú hlučnosť 18 dB(A) pre každý kus.

Hoci je v tomto prípade kladený dôraz na tichú prevádzku, dokážu odviesť pri maximálnych otáčkach dostatok tepla z vnútra skrinky so správnym air flow. Na vrchnú stranu možno osadiť prípadne ešte druhý 140 mm ventilátor, alebo umiestniť vodné chladenie (avšak najviac do veľkosti 240 mm). Na prednej strane možno tiež ďalší 140 mm ventilátor, alebo osadiť vodné chladenie najviac do 360 mm.

Ďalej je tu priehľadná bočnica s temperovaným tvrdeným sklom.  Bočný panel možno odmontovať po odskrutkovaní štyroch skrutiek, čo je klasika. Predný panel je skosený, čo skrinku esteticky odlišuje od typických ATX tower skriniek. Milým prekvapením je prítomnosť USB-C portu (hoci len štandardu USB 3.1 a nie 3.2), a pri jeho zapojení bude nutná aj podpora na strane základnej dosky.

V prípade, ak používateľ takúto dosku nemá, stále môže používať pripojený druhý, klasický USB 3.0 port do konektora USB 3.0 na doske. RGB podsvietenie možno ovládať pomocou tlačidla na prednom paneli, alebo taktiež pomocou softvéru v prípade pripojenia 3-pinového konektora ku základnej doske. Tým sa ovládajú dva pásy osvetlenia, ktoré sa tiahnu po prednej strane skrine, ale aj dlhý pás vo vnútri, nainštalovaný medzi hornými držiakmi ventilátorov a bočnými panelmi.

Testovaný model spadá do kategórie mid-tower. Ide o skrinky, ktoré majú veľký vnútorný priestor pre všetky komponenty, avšak sú rozmerovo prijateľné a nezaberú veľa miesta. Do skrinky s rozmermi 232×463×450 mm (Š×V×H) sa zmestí celkovo až päť diskov (výrobca umožňuje osadiť najviac dva 3,5“ a až päť 2,5“ diskov). Páči sa nám, že veľké pogumované nôžky skrine poskytujú veľa voľného priestoru a má kadiaľ prúdiť vzduch.

Veľa skríň má zakryté miesto (resp. samostatnú šachtu) pre napájací zdroj, čo je prípad aj tejto testovanej skrinky. Nám sa riešenie so samostatným slotom oddeleným pre zdroj páči, je to praktické. Nakoľko ide o počítačovú skriňu typu Mid-Tower, jej vnútorný priestor možno osadiť aj doskami formátu ATX. Nie je však problém použiť základné dosky menších formátov ako sú mATX a mITX.

Nakoľko je skrinka zameraná pre výkonnejšie zariadenia, maximálna podporovaná dĺžka grafických kariet je 369 mm. Maximálna výška chladiča na procesor môže byť 190 mm, čo znamená, že v prípade, ak chcú používatelia chladiť procesor s veľkým vzduchovým chladičom, tak ich skriňa nebude obmedzovať. V názve testovaného modelu má „Pure“ symbolizovať jednoduchšiu a čistejšiu konštrukciu, čo hodnotíme ako splnený cieľ.

Výrobca si dal tiež záležať na použitých materiáloch, ktoré kombinujú ABS plasty a oceľ. Sú pevné a tvrdé, nezachytávajú odtlačky prstov ani nečistoty. Spolu s tlmiacim príslušenstvom na bočnej, hornej a prednej strane znižujú vibrácie a hluk na minimum. Naše celkové dojmy sú výborné. Skrinka ponúka čistý dizajn a zároveň vyzerá zaujímavo. Matná povrchová úprava jej dodáva eleganciu, poteší aj hrubé tvrdené temperované sklo.

Oba odnímateľné panely sú odolné voči otlačkom prstov (hoci na skle po čase vidieť odtlačky prstov), konštrukcia je veľmi silná a robustná. Celkovo sú materiály aj dielenská kvalita výborné a nemáme k nim absolútne žiadne námietky. Ak teda patríte medzi používateľov, ktorí chcú okrem výkonu počítača aj zaujímavý vzhľad, Pure Base 500DX môžeme odporúčať. Skrinka však nemá len dobre vyzerať, ale má mať predovšetkým funkcie a možnosti, ktoré sa nám v praxi osvedčili.

Na modeli oceňujeme výborné prúdenie vzduchu, tichú prevádzku, RGB podsvietenie na prednej strane ako aj vo vnútri, ktoré možno nastavovať pomocou tlačidla (alebo softvérovo), aj tri predinštalované ventilátory. Poteší cable management aj prachové filtre. Za nevýhodu považujeme ťažkopádnejšiu demontáž vrchného krytu a absenciu vertikálnych rozširujúcich slotov (to príde vhod, ak sa chce používateľ pochváliť grafikou a to tak, aby bola najlepšie viditeľná). Cena 100 eur je nastavená rozumne, odporúčame.

Zapožičal: Be quiet!