Domov Novinky Po útoku na premiéra sa zvýšila toxicita online prostredia o 60%

Po útoku na premiéra sa zvýšila toxicita online prostredia o 60%

Zdielať

Pokus o usmrtenie slovenského premiéra Roberta Fica, ktorý sa uskutočnil 15.5.2024 v Handlovej, vyvolal bezprostredne po útoku v online priestore ďalšiu vlnu nenávisti a toxicity.

Toxicita komentárov pod príspevkami médií a verejných inštitúcií sa zvýšila až o 60% oproti doteraz najhoršiemu dňu v histórií sledovania ich profilov. Informuje o tom slovenský startup elv.ai, ktorý sa zameriava na moderovanie diskusií v online priestore. Viac ako 60 profilov sledovaných médií a verejných inštitúcií na Slovensku zaznamenalo včera celkovo 71 818 komentárov pričom miera nenávistných komentárov dosiahla až 21,62%.

„To, čoho sme boli včera svedkami, nás všetkých šokovalo. Je prirodzené, že počas dôležitých udalostí v našej spoločnosti pozorujeme nárast aktivity na sociálnych sieťach. Rovnako tiež dlhodobo pozorujeme, že počas volieb a športových podujatí miera toxicity pod príspevkami výrazne rastie. Útok na premiéra Fica zvýšil nenávisť na sociálnych sieťach na úrovni, ktorú sme ešte nevideli,” uvádza Jakub Šuster.

Pre porovnanie, počas nedávnych prezidentských volieb mediálne spoločnosti na Slovensku zaznamenali najväčší nárast spracovaných komentárov v histórii ich fungovania, konkrétne 105 710 komentárov na slovenskom a českom internete (16. apríla 2024) pričom miera toxicity online diskusie bola vtedy 13,62%. „Oproti najviac toxickému dňu v histórií merania sme v súvislosti s útokom na slovenského premiéra videli nárast toxicity v slovenskom online prostredí až o 60%. To sú alarmujúce čísla,” vysvetľuje Šuster.

Spoločnosť elv.ai sa venuje moderácií obsahu na sociálnych sieťach pomocou kombinácie umelej inteligencie a ľudských moderátorov. Aktuálne jej služby využíva viac ako 30% slovenského mediálneho trhu. Medzi jej klientov patria najväčšie slovenské média akými sú TV Markíza, TV JOJ, News and Media holding, ale aj verejné inštitúcie akými sú Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku, Všeobecná zdravotná poisťovňa a Polícia Slovenskej republiky.

Pár hodín po útoku zareagovala na oficiálnom profile aj Polícia Slovenskej republiky, ktorá vyzvala používateľov, aby sa zdržali vulgárnych a neslušných komentárov, ktoré by sa týkali útoku. Rovnako tiež žiadala médiá, aby vypli možnosť komentovať pod príspevkami na sociálnych sieťach, ktoré informovali o útoku na Roberta Fica.

„Je to bezprecedentná situácia, kedy Polícia požiadala média o vypnutie komentárov. Nepamätám si, že by sa v histórii niečo také udialo. Vzhľadom na mieru toxicity a nenávisti, ktorú sme pozorovali, tomu však rozumiem. Komentáre na sociálnych sieťach nebudú vypnuté navždy. Ak sa konečne nezačneme ako spoločnosť dôsledne venovať situácií v online priestore, tak polarizácia na sociálnych sieťach bude aj naďalej rásť. Následne sa bude prelievať do reálneho sveta a násilie sa bude opakovať,” dodal Jakub Šuster.

Výskumy ukazujú, že vystavovanie negatívnym komentárom môže viesť k ďalšej polarizácií používateľov. Aj jeden neslušný komentár vie spustiť vlnu negativity, ktorá efektom snehovej gule dokáže ovplyvniť celú diskusiu. Ukazuje sa, že vystavovanie nenávistným komentárov tak môže viesť až k celkovej negatívnej zmene ľudského vnímania.

„Myslíme si, že nenávistné prejavy, aké sa šíria internetom nepatria do našej spoločnosti. A teroristický útok na premiéra Slovenskej republiky, Róberta Fica jednoznačne odsudzujeme. Prajeme veľa zdravia a skoré uzdravenie, pán premiér. Držte sa, veľa síl!,” uviedol zakladateľ a šéfredaktor DigitalPortal.sk, Martin Klokner.

„Musíme pripomenúť, že médiá sú len sprostredkovateľom informácií. Takže médiá v konečnom dôsledku nemôžu niesť zodpovednosť za vyjadrenia niektorých iných. Takže tu by som apeloval na politické elity, ktoré nesú zodpovednosť za svoje vyjadrenia. Médiá môžu určité vzniknuté situácie zastaviť, prípadne ich trošku dať do pokojnejšieho režimu bez rozdielu na to, akým sú typom alebo akým subjektom,“ uvádza predseda Slovenského syndikátu novinárov, Daniel Modrovský.